امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 17:01:32
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 32822

تاریخ انتشار : 01/10/1395 - 10:20

پایتخت کشتی ایران در معرض جدی‌ترین آسیب اجتماعی

همه جویبار را به عنوان پایتخت کشتی ایران و به حق دنیا می‌شناسند و این آمار مواد مخدر زیبنده این شهرستان قهرمان‌پرور و ورزش دوست نیست.

پایتخت کشتی ایران در معرض جدی‌ترین آسیب اجتماعی

به گزارش خبرنگار جویباران، آسیب‌های اجتماعی یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در روند آموزش، امنیت، اخلاق، خانواده، جامعه، فرد و ..... است. مسئله مربوط به آسیب‌های اجتماعی از دیرباز در جامعه بشری مورد توجه اندیشمندان بوده است. هر چند اکثر مشکلات اجتماعی انواعی تکراری در طول نسل‌های مختلف هستند، اما اعتیاد یکی از انواع آسیب‌های اجتماعی است که یک بیماری روحی، روانی، احساسی و جسمانی است که مخل آزادی‌های شخص و جامعه می‌شود و پر رنگ‌ترین آسیب‌اجتماعی در جامعه است.

شهرستان جویبار نیز مانند سایر شهرها جهان با این بیماری درگیر است. این بیماری بسیاری از خانواده‌های دور اطراف ما را دچار نوعی "انکار" کرده  است؛ یعنی مشکل معمولاً آنقدر بزرگ است که خانواده‌ها ياد مي‌گيرند وانمود کنند که اتفاقي نيفتاده است و طوري رفتار مي‌کنند که انگار هيچ مشکلي متوجه هيچ يک از اعضاء خانواده نيست. اعضاي خانواده معمولاً در برخورد با اعتياد يکي از اعضاء وانمود مي‌کنند که، "مشکل آنقدرها هم بزرگ نيست."

برعکس این مشکل آنقدر بزرگ است که حتی یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری نیز است.

" مطمئناً یك نقطه‌ى مورد نظر دشمنان پیشرفت این كشور، این است كه به ملت ما حالت خمودگى بدهند؛ یعنى همین شور و نشاط را خاموش كنند... یكى از چیزهاى اساسى‌ كه امروز میتواند ضد این تحرك عمل كند و متأسفانه به وسیله‌ى باندهاى مرموز توسعه داده میشود، مواد مخدر است"( بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع مردم اسفراین‌ ۱۳۹۱-۰۷-۲۲)

" خود این جوانهاى شجاع و پیشرو باید در مقابله و مبارزه‌ى با خطر مهلك اعتیاد و آلودگى به مواد مخدر هم پیشرو باشند... این یك مبارزه‌اى است كه مشتركاً و توأماً بر دوش مسئولان و بر دوش خود مردم است" (بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع مردم شیروان‌ ۱۳۹۱/۰۷/۲۴)

شهرستان جویبار با جمعیت بیش از 70 هزار نفر و هرم سنی جوان در معرض تهدید یکی از خطرناکترین آسیبهای اجتماعی است. رجبعلیوهابی فرماندار شهرستان جویبار در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: 55درصد طلاقها در شهرستان جویبار به دلیل اعتیاد یکی از زوجین است.

این آمار بالای نشان از وخیم بودن اوضاع شهرستان جویبار را دارد، شهرستانی با ساختار جمعیتی جوان و وجود این  بلای خانمانسوز در آن زنگ خطری برای مسئولان به حساب میآید.

از سوی دیگر کشفیات مواد مخدر در جویبار در سال گذشته 53کیلو 700گرم بود که در سال جاری تا پایان آبان ماه به 81 کیلو 366 گرم رسیده است. این آمار از طرفی مثبت ارزیابی میشود زیرا هوشیاری مأموران مبارزه با موادمخدر شهرستان سبب شده تا از ورود این مواد خانمانسوز به منازل شهرستان جویبار  جلوگیری شود و همواره نیرویهای انتظامی و امنیتی در کشف چنین محمولههایی، زندگی خود را به خطر میاندازند تا زندگی مردمان شهر خود را نجات دهند که وجود 3000 هزار شهید پاک و مطهر در مبارزه با قاچاقچیان موادمخدر گواه براین امر است.

اما از طرف دیگر ورود این حجم از مواد مخدر و افزایش مصرف آن در شهرستان قابل تأمل است زیرا نشان از افزایش مصرف کنندگان این ماده افیونی در جویبار است.

این درحالی است که به گفته پرویز افشار معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر سن ابتلا به اعتیاد مواد مخدر به زیر 17 سال رسیده است؛ بنابراین جمعیت جوان جویبار در معرض بیشترین تهدید قرار دارند.

جدای جلسات ابلاغی مسئولان دراین زمینه؛ که بیشتر جنبه اداری و رفع تکلیف دارد؛ این مسئله باید یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان ارشد کشوری، استانی و شهرستانی باشد زیرا افزایش معتادان نقش پررنگی در بسیاری از جرائم دارد به طوری که آمارها نشان می‌دهد 95 درصد درگیری‌هایی که صورت می‌گیرد، 95 درصد گروگانگیری‌ها، 67 درصد زندانیان به‌طور مستقیم و غیر مستقیم، 65 درصد همسرآزاری‌ها، 55 درصد طلاق، 30 درصد کودک‌آزاری‌ها، 25 درصد قتل‌ها، 23 درصد نزاع‌ها، 20 درصد جرائم منکراتی، 17 درصد تصادفات جاده‌ای و 10 درصد جرائم مالی به دلیل اعتیاد است.(1)

براین اساس می‌طلبد مدیران شهرستان جویبار جدای از بخشنامه‌ها و ابلاغ‌های اداری چاره‌ای اساسی دراین زمینه بیاندیشند و علت افزایش مصرف مواد مخدر را در شهرستان پیگیری کنند زیرا کل دنیا جویبار را به عنوان پایتخت کشتی ایران و به حق دنیا می‌شناسند و این آمارها زیبنده این شهرستان قهرمان‌پرور و ورزش دوست نیست. 

=================================

1- مصاحبه علی هاشمی، رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با روزنامه فرهیختگان

http://newspaper.fdn.ir/newspaper/BlockPrint/80315

دیدگاه شما در مورد : پایتخت کشتی ایران در معرض جدی‌ترین آسیب اجتماعی

پایتخت کشتی ایران در معرض جدی‌ترین آسیب اجتماعی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS