امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 03:11:45
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 32353

تاریخ انتشار : 11/09/1395 - 07:55

9 کتاب و 3 معصوم

به مناسبت رحلت حضرت رسول(ص) وشهادت امامین شریفین امام رضا(ع) و امام حسن مجتبی(ع)، خلاصه 9کتاب جهت آشنایی هرچه بیشتر با این معصومین معرفی می شود.

به گزارش جویباران، الف- پیامبر اکرم(ص)
1-آشنایی با سیره اخلاقی پیامبر اعظم(ص)
این كتاب به قلم جواد محدثی در سال ۱۳۸۶و ۹۶ص، پالتویی؛ منتشر شده است كه در یازده بخش اخلاق و سیره پیامبرگرامی اسلام (ص) را در ابعاد مختلف بررسی كرده و در هر بخش از منظرهای گوناگون از روش پیامبر گرامی اسلام (ص) درس‌های اخلاقی و روش زندگی استخراج كرده است.
این كتاب به‌رغم كوتاه بودنش خواننده و زائر مدینه را با اخلاق و روش پیامبر اسلام (ص) آشنا می‌كند.
2-زیارت پیامبر (ص) بدعت یا عبادت
این كتاب به قلم محمد بن‌علوی مالكی، ترجمه مركز تخصصی ترجمان دینی و در سال 1390 نوشته شده است و به موضوع مهم و بحث‌برانگیز سفر كردن به قصد زیارت قبر پیامبر اكرم (ص)می پردازد.
عنوان‌های حقیقت سفر برای زیارت، عدم رعایت امانت‌داری، زیارت جزء مناسك نیست و حكم ناروا درباره احادیث، زیارت پیامبر اكرم (ص) از دیدگاه قرآن و روایات، كلام ائمه مذاهب فقهی درباره استحباب زیارت قبر پیامبر، حضرت عیسی و زیارت قبر پیامبر، ارتباط زیارت و مناسك حج، برخی از آداب زیارت پیامبر و توسل و تبرك به قبر پیامبر، مطالب این كتاب را در بر دارند.
3-فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام
این كتاب به قلم جعفر سبحانی و در سال ۱۳۷3 منتشر شده است و دوره‌ای كامل و گویا درباره زندگی پیامبر اسلام (ص) است كه با استناد به معتبر‌ترین مدارك تاریخی با قلمی روان و شیوا فراهم آمده است. سعی نویسنده برای تجزیه و تحلیل حوادث گوناگون از مزایای مهمّ این كتاب است تا تاریخی آموزنده، به جامعه بشری عرضه شود.

ب-امام حسن مجتبی (ع)
1-گزارش لحظه به لحظه از شهادت امام مجتبی (ع)
کتاب حاضر به قلم محمد رضا انصاری گزارشی است از جزئیات شهادت امام حسن مجتبی (ع) که در قالب داستان تدوین شده است. بخش های مختلف کتاب شامل برخی روایات رسول خدا(ص) درباره این شهادت است. مسمومیت و شهادت آن حضرت و اتفاقات روز تشییع و بعد از تدفین، فصل های مختلف این کتاب را تشکیل می دهد. 
2-امام حسن مجتبی(ع)
این کتاب با توضیحات روشنگرانه اى در مورد علت صلح امام حسن (ع) آغاز مى شود و کم کم رویکرد کتاب به روش هاى مقابلة امام حسن (ع)، با حکومت غاصبانه ضد دینى معاویه متمایل مى شود و در بیان روش هاى آن امام در حفظ دین و سنت پیامبر(ع) در آن دوران خفقان و بى یاورى اشاراتى قابل توجه دارد.
3- حسن بن علی(ع) امام مصلح
کتابی مفصل در مورد امام حسن مجتبی (ع) از تولد آن حضرت تا شهادت است. مرضیه محمد زاده نویسده این کتاب مباحثی از دوران کودکی، شخصیت آن امام، همگامی با رسول خدا (ص)، همراهی با علی (ع) در دوره خلافت ایشان، اتفاقات دوران شهادت حضرت زهرا (س)، مباحث مربوط به دوران امامت و سپس جنگ با معاویه را مطرح کرده که در نهایت با بررسی مفصل صلح آن حضرت، به نقد و بررسی آن واقعه پرداخته است. معرفی اصحاب، احتجاجات و شهادت امام (ع) نیز سه بخش قابل توجه از کتاب است.

ج-امام رضا(ع)
1-گزارش لحظه به لحظه از سفر امام رضا (ع) به ايران
نویسنده کوشیده است که اتفاقات این سفر از آغاز سفر از مدینه، آخرین حج، ورود به ایران ، منازل مختلف اقامت درطول سفر، ورود به نیشابور و طوس و بالاخره پایان سفر در قالب داستان ارائه کند آن گونه که خوانندگان،خود را همسفر ایشان بدانند و از هر واقعه ای درسی بیاموزند. این کتاب در ۶۴ صفحه توسط محمدرضا انصاری تالیف گردیده است.
2-زائر پیاده امام رضا (ع)
کتاب حاضر به قلم «عباس فرهادیان» که از سوی نشر «عابد» منتشر شده ، روایتی است از شرح سفر نویسنده برای زیارت امام هشتم (ع). وی که به منظور ادای نذری که سال‌ها قبل انجام داده بود در اواخر خرداد ماه سال 1372 پای پیاده در کسوت درویشی از شهر ایلام راهی مشهد مقدس می‌شود. او از مشاهدات خود در این سفر به خصوص پذیرایی مردم روستاها و شهرهای بین راه و چگونگی حرکت و گذران این ایام سخن می‌گوید.
3-امام رضا علیه السلام از ولادت تا شهادت
کتاب «عیون اخبــار الرضا (ع)» از جامع‌ ترین کتاب های شیعی درباره زندگانی امام علی بن موسی الرضا(ع) و سخنان گوهربار ایشان است و اثر حاضر نیز گزیده ای از کتاب عیون اخبار الرضا (ع) است که در قالب مصاحبه ای تخیّلی با نویسنده یعنی «شیخ صدوق» تحریر شده است. گفتنی است این کتاب که به همت « حجت الاسلام طاهر خوش» تالیف شده و انتشارات بهار دل ها آن را منتشر کرده ، در قالب 5 فصل با عناوین «شیخ صدوق» ، «امام رضا (ع) از ولادت تا شهادت» ، «ثواب زیارت امام رضا(ع)» ، «زیارتنامه ی همه ی امامان(ع)» و «کرامات امام رضا(ع)» به صورت تلخیص و در قالب گفت و گو با متنی شیوا و روان نگارش شده است.

 
منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : 9 کتاب و 3 معصوم

9 کتاب و 3 معصوم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS