امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 06:57:40
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 3213

تاریخ انتشار : 10/12/1392 - 12:45

تعرّض به تمامیت ارضی استان مازندران – از گذشته تا به حال

در جلسه مورخ 1/4/1376 هيأت وزيران، لايحه پيشنهادی وزارت كشور مبنی بر تأسيس استان گلستان تصويب و جهت طي تشريفات قانوني به پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی ارائه گرديد. اگرچه تفکیک استان گلستان از مازنداران با طی مراحل قانونی صورت پذیرفت اما ...

تعرّض به تمامیت ارضی استان مازندران – از گذشته تا به حال

به گزارش جویباران، به نقل از مازند شورا، در جلسه مورخ 1/4/1376 هيأت وزيران، لايحه پيشنهادی وزارت كشور مبنی بر تأسيس استان گلستان تصويب و جهت طي تشريفات قانوني به پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی ارائه گرديد.

اگرچه تفکیک استان گلستان از مازنداران با طی مراحل قانونی صورت پذیرفت اما سال گذشته در چنین روزهایی برخی نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی چشم طمع به پناهگاه حيات وحش ميانكاله دوختند تا اینکه نمایندگان مازندران در نامه‌ای به وزیر کشور خواستار عدم الحاق این تالاب به استام گلستان شدند.

تالابی که، 82 درصد مساحت كل آن به حوزه جغرافيايی استان مازندران تعلق دارد. و براساس مدارك ثبتی و نقشه های مصوب و سرشماری سال 1335، كل پناهگاه حيات وحش با بيش از 68 هزار هكتار به صورت يكپارچه تحت مديريت اداره كل محيط زيست مازندران بوده و مرز 2 استان گلستان و مازندران كانال فزينی است.

اما امروزه به اَشکال مختلف تمامیت ارضی استان مازندران مورد هجوم مسئولین و رسانه‌های استان‌های همجوار و بعضاً رسانه ملی قرار می‌گیرد.

رسانه ملی

آذر ماه 1390شبکه سوم سیما در قالب برنامه کوچه باغ، به بهانه آیین نخل‌گردانی در روزهای تاسوعا و عاشورا به روستای نوا سفر کرده و در زیرنویس‌های مداوم این برنامه روستای نوا را از توابع استان تهران معرفی می‌نماید. روستایی که در ۸۰ کیلومتری جاده هراز و در مسیری پر پیچ‌ و خم در دهستان بالا لاریجان شهرستان آمل قرار دارد.

پیش از این نیز برنامه‌های سیما، روستای پلور این شهرستان را بارها با نام پلور استان تهران معرفی کرده بودند.

شبکه پایتخت

اما چشم طمع به اراضی استان مازندران که بعد از استان تهران به عنوان متراکم‌ترین استان کشور در واحد سطح می‌باشد از سوی همسایه جنوبی همچنان ادامه می‌یابد.

همسایه‌ای که برای دشت لار و آستانه امام زاده هاشم (ع) و پلور مازندران سرو دست می‌شکند تا بتواند این منطقه را به هر نحوی که شده به استان تهران الحاق دهد در شبکه تلویزیونی 5 استان تهران در مورخه 19 و 26 خرداد 91 در اخبار ساعت18:30 در قالب گزارشی خبری که با موضوع کوچ عشایر اقدام به پخش خبر دشت لار مازندران نه با نام آمل بلکه با نام دشت لار به اصطلاح استان تهران می‌نماید و بر خلاف رسالت اصلی خود و در یک اقدام زشت و ناپسند بخشی از استان مازندران را جزئی از استان تهران قلمداد می‌کند.

درحالی که دره تاریخی لار یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین دره جهان به شمار می‌آید و دشت لار به تنهایی تمام جاذبه‌های ایران را در خود جای داده و یکی از مناطق استراتژیک مازندران به شمار می‌آید.

رفتار پدر خواندگی استان سمنان

در سال جاری حسین اسلامی رئیس کتابخانه و پژوهشکده فرهنگی مازندران شناسی در نامه‌ای به موسوی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این گونه می‌نویسد که: "آقای موسوی، به آقای رئیس جمهور از طرف مردم ساری سلام برسانید و بفرمائید حالا که استان عزیز و نازنین سمنان آب خطیرکوه را گرفت، یک نگاه هوس آلود به چشمه سورت در چهاردانگه‌ی ساری هم که دارد بخش‌هایی از مازندران را برای جور شدن بار سمنان به این استان دادند، هزاران میلیارد تومان برای رفع تشنگی سمنان دارند هزینه می‌کنند، کار را یکسره کنند، مگر نصف مازندران را گرفتند و اسم جعلی گلستان گذاشتند چه شد؟ ما حرفی زدیم؟ همین پارسال استان تهران، تابلوی خودش را در گدوک قلب سوادکوه گذاشته بود ما حرفی زدیم؟ برای استان سازی سمنان این همه حاتم بخشی از کیسه مازندران شد، ما حرفی زدیم؟ حالا اگر این اسم مازندران را هم بردارند و بنویسند استان فرزند خوانده سمنان، شاید با این کار طلسم مازندران باز شود."

بی شک یکی از دلایل ارسال این نامه به این جهت بود که برخی نمایندگان استان سمنان با وعده عمران و آبادی از الحاق چهاردانگه مازندران به سمنان سخن رانده‌اند در حالی که هم اکنون تعداد زیادی از اهالی شهمیرزاد که در گذشته از مازندران جدا شده اند خواهان بازگشت به مازندران هستند و روستاهای کلیم، کاورد، فنیسک نیز که پیش ‌ر با همان وعده‌های کذایی از استان مازندران جدا شده بودند به جهت عمرانی تغییر چندانی نکرده اند.

الحقاق بخش هایی از شهرستان گلوگاه به استان گلستان

اما این پایان ماجرا نبود درحالی که طبق ماده 14 قانون تقسیمات کشوری در سال 1374 مرز خشکی استان مازندران با گلستان کانال خزینی تعیین گردید. اما در مصوبه 5/12/92 بخشی از خاک استان مازندران شامل روستاهها، مزارع و صیدگاهها در تابعیت لیوان شرقی بخش نوکنده شهرستان بندرگز قرار گرفت.

در واکنش به این اقدام، احمد علی مقیمی نماینده محترم بشهشهر، نکا، گلوگاه ضمن موضع گیری پیرامون مصوبه اخیر هیئت دولت خطاب به استاندار اظهار داشت: آقای استاندار شما موظفید از کیان استان حفاظت و حراست نمایید. حدود جغرافیایی هر استان ملک و ناموس والی استان است.هیچ کس حق تصرف استان را ندارد.

در همین راستا نیز آیت الله طبرسی امام جمعه ساری از طریبون نمازجمعه با بیان اینکه رئیس جمهور برای خودش در مازندران تنش ایجاد نکند و نباید بی‌دلیل استان آرام را به هم ‌بریزد، اظهار داشت: نمایندگان مازندارن نیز در پی لغو این مصوبه دولت هستند و بنده نیز در نامه‌ای نسبت به این اقدام دولت اعتراض کردم.

لذا حفظ تمامیت ارضی مازندران از پناهگاه حيات وحش ميانكاله، چشمه سورت، چهاردانگه‌ی ساری روستای نوا و پلور، دشت لار، گدوک، تا آستانه امام زاده هاشم (ع)، و ... صرفاً دفاع از خاک و اقلیم جغرافیایی نیست، بلکه متضمن دفاع از هویت و پیشینه تاریخی و میراث فرهنگی مردم این اقلیم است.

لذا ضروری می‌نماید که مسئولین استانی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با طرح و پیگیری این مسئله قاطعانه و منطقی و به دور از هرگونه احساسات نسبت به ادعاها و اقدامات غیر قانونی ناقض حریم جغرافیایی مازندران، واکنش نشان دهند.

حال باید دید مصوبه اخیر هیئت دولت براساس کدام ضرورت جغرافیایی، فرهنگی و ... تصویب شده است و سرنوشت آن چه خواهد شد.

دیدگاه شما در مورد : تعرّض به تمامیت ارضی استان مازندران – از گذشته تا به حال

تعرّض به تمامیت ارضی استان مازندران – از گذشته تا به حال

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS