امروز جمعه 04 اسفند 1396
ساعت 02:13:24
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 32060

تاریخ انتشار : 24/08/1395 - 08:33

امکان تغییر نتایج انتخابات امریکا با توجه به درخواست مردم وجود دارد؟

مردم امریکا پا را فراتر گذاشته اند و حدود سه میلیون آمریکایی با امضای یک درخواست‌ آنلاین از کالج الکترال خواستار انتخاب «هیلاری کلینتون» نامزد حزب دموکرات به جای ترامپ شده‌اند.سئوال این است که آیا امکان تغییر نتایج در انتخابات امریکا وجود دارد؟

به گزارش  جویباران، در حالی که چند روز از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ایالات متحده می گذرد، هنوز بسیاری از معترضان در شهرهای مختلف ایالات این کشور، دست از اعتراضات خود بر نداشته اند و نتایج را باور نکرده اند و به قدری برای آنها نتیجه شوک آور بوده است که حتی اعتراض های خیابانی در برخی از شهرهای بزرگ از به خشونت کشیده شده است.

 برخی از مردم امریکا پا را از این فراتر گذاشته اند و حدود سه میلیون آمریکایی با امضای یک درخواست‌ آنلاین از کالج الکترال خواستار انتخاب «هیلاری کلینتون» نامزد حزب دموکرات به جای ترامپ شده‌اند.این درخواست رسمی عنوان کرده است که دونالد ترامپ مناسب ریاست‌جمهوری ایالات متحده نیست و از مقام‌های انتخاباتی خواسته‌اند که هیلاری کلینتون به جای ترامپ وارد کاخ سفید شود.

اما شاید برای خیل عظیمی از مخاطبان این سئوال وجود داشته باشد که آراء الکترال کالج در امریکا چیست و آیا امکان تغییر نتایج در انتخابات امریکا وجود دارد؟

در پاسخ به این سئوال باید گفت که مکانیزم انتخاباتی امریکا یکی از پیچیده ترین سیستم های انتخاباتی در جهان است که روند آن بیش از یک سال طول می کشد. برخی سیستم انتخاباتی در امریکا را به واسطه سیستم الکترال کالج دو مرحله ای و غیر مستقیم می دانند.

الکترال کالج چیست؟

طبق اصل ۲ قانون اساسی ایالات متحده، تعداد اعضای کالج های انتخاباتی در هر ایالت برابر است با تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس سنا و مجلس نمایندگان. جمع این افراد طبق قانون اساسی ۵۳۸ نفر تعیین شده است.

اعضای این مجمع از میان شهروندان که معمولاً شامل اعضای احزاب، خیرین یا فعالانی که در کنوانسیون‌های ایالتی انتخاب‌می‌شوند، برگزیده می‌شوند. قوانین اندکی برای تعیین افرادی که می‌توانند وارد مجمع گزینندگان شوند، وجود دارد. ورود سناتورها، اعضای کنگره، دیگر نمایندگان منتخب و مخالفان و دشمنان دولت آمریکا به مجمع گزینندگان ممنوع است. برای مثال هر نامزد انتخاباتی مانند کلینتون، ترامپ یا نامزدهای دیگر احزاب دارای 38 رأی الکترال در ایالت تگزاس است.

طبق قانون کاندیدایی به کاخ سفید راه می‌یابد که 50 درصد به اضافه یک رأی آرای الکترال (270) را داشته باشد.

امکان تغییر نتایج در انتخابات امریکا با توجه به درخواست مردم وجود دارد؟ 
 

وقتی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رأی می‌دهند، در واقع با این رأی به نمایندگانشان در کالج الکترال که شامل 538 عضو است، حکم می‌کنند که به چه‌کسی رأی دهند. یعنی نمایندگان کالج الکترال از خودشان حق رأی ندارند و رأیشان نمادین است و متعلق به نامزدی است که مردم همان ایالت او را انتخاب کرده‌اند. مثلا اگر مردم فلوریدا ترامپ را انتخاب کردند، نمایندگان آنها در کالج الکترال نمی‌توانستند با اختیار خودشان مثلا به هیلاری کلینتون رأی دهند.

امکان تغییر آراء الکترال وجود دارد؟

در 19 دسامبر الکترال کالج ها بر اساس حکم مردم رای می دهند. هر چند که اعضای کالج های انتخاباتی در رای دادن خود آزاد هستند اما غالبا این کاندیداها در روز انتخاب نهایی به نامزدی رای می دهند که اکثریت رای دهندگان ایالتی آنها، انتخاب آن نامزد را توقع دارند.به واقع با توجه به اینکه اعضای کالج انتخاباتی توسط حزبی برگزیده می شود که بیشترین رای را در ایالت متبوعه به دست آورده است، کمتر اتفاق می افتد که این اعضا رایی مغایر با آنچه که حزب پیروز در انتخابات ایالتی مورد نظر دارد بدهند.اما مواردی اتفاق افتاده است که اعضای کالج های انتخاباتی در روز رای گیری برای رئیس جمهور، به نامزدی غیر از آنچه که انتظار می رفته است رای داده اند. چنین موضوعی تاکنون ۷ بار در قرن گذشته (در سالهای ۱۹۴۸ ۱۹۵۸، ۱۹۶۰، ۱۹۶۸، ۱۹۷۲، ۱۹۷۶، ۱۹۸۸و ۲۰۰۰) و ۳ بار در قرن ۱۹ اتفاق افتاده است.

بنابراین تاریخچه انتخابات امریکا نشان می دهد که اگرچه امکان اینکه الکترال ها می توانند برخلاف رای اکثریت رای بدهند؛ وجود دارد، اما این موارد نادر بوده است و هیچگاه در نتیجه قطعی انتخابات امریکا تاثیر گذار نبوده است. باید گفت هیچ راهی برای تغییر نتایج انتخابات در امریکا وجود ندارد، مگر اینکه در آینده اعضای کنگره امریکا تصمیم بگیرند رئیس جمهور امریکا را استیضاح کنند. موضوعی که این روزها توسط برخی نیز پیشگویی شده است!

منبع : تابناک
دیدگاه شما در مورد : امکان تغییر نتایج انتخابات امریکا با توجه به درخواست مردم وجود دارد؟

امکان تغییر نتایج انتخابات امریکا با توجه به درخواست مردم وجود دارد؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS