امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 04:26:34
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 31764

تاریخ انتشار : 03/08/1395 - 12:50

گفت‌وگوی اختصاصی جویباران با رضا یزدانی:

پلنگ جویبار در برزخ ماندن یا رفتن؛ شاید به خاطر مردم ادامه دهم/ رسول به من گفت تو قهرمان واقعی المپیک هستی

رضا یزدانی گفت: متأسفانه ورزش و کشتی اسیر مافیا شده است.

پلنگ جویبار در برزخ ماندن یا رفتن؛ شاید به خاطر مردم ادامه دهم/ رسول به من گفت تو قهرمان واقعی المپیک هستی

پشت خاکریز فتح نشد، ناجوانمردانه نگذاشتند، تا بوی بد و متعفن مافیای ورزش بازهم المپیک را تحت شعاع قرار دهد. او با پای مصدوم به عشق یک ملت ایستاد و جنگید و برای ما سرمایه‌ای است است بالاتر از المپیک...

رضا یزدانی از سال‌ها پیش با نبردهای جانانه خود فاتح روزهای قشنگ برای مردمان کشتی دوست ایران بوده، حالا خسته است از روزهای بد و در حسرت مدال المپیک که ناب‌ترین رنگش حق او بود.

پس از المپیک آرام و بیصدا به زادگاهش برگشته، حسن و کمیل مدال گرفتند، جویبار غرق در شادی بود و رضا نخواست شادی مردم با کوه غم‌هایش خراب شود، او سردار کشتی ایران است، سرداری که رویین‌تن بود الا در پاشنه آشیل پای راست...

رضا  می‌گوید بعد از عمل جراحی اگر پایم یاری کرد می‌مانم، دوباره کشتی  می‌گیرم، نه برای خودم برای تحقق رویای مردم؛ رضا یزدانی مرد درد و رنج پس از درمان، اگر دست تقدیر با او مهربان باشد باز هم آماده هجوم به سختی‌ها مبارزه  است، اگرچه پلنگان گاهی خسته می‌شوند.

گفت‌وگوی اختصاصی خبرنگار ورزشی جویبارانبا او را در حال و هوای روزهای خاکستری‌اش بخوانید، مردی که هم‌چنان محبوب قلب‌های دوستداران کشتی است:

جویباران: در فرودین امسال خبرمصدومیت دوباره شما و همه دوستداران کشتی را نگران کرد، خیلی‌ها می‌گفتند رضا یزدانی به المپیک نخواهد رسید؛ برای همه حضور شما در المپیک هم مبهم بود و هم دغدغه؛ از آن روزها تا فاصله حضور در المپیک بگویید، خودت فکرش را می‌کردی با آن وضع مصدومیت شدید به المپیک برسی؟

رضا یزدانی: آدمی به امید زنده است، شاید هرکسی با آن آسیب‌دیدگی مواجه شده بود، نا امید می‌شد و ادامه نمی‌داد، در المپیک لندن هم از ناحیه آشیل پا دچار آسیب دیدگی شدم و وقتی دوباره در فرودین امسال مصدوم شدم پزشکان نیز اظهار ناامیدی می‌کردند و من حتی یأس و ناامیدی را درچهره کادر فنی می‌دیدم، اما من امیدوار بودم و به هرنحوی که بود تمرینات بالاتنه را شروع کردم و خودم را به المپیک رساندم؛ روزهای سختی بود، درد را تحمل می‌کردم و گاهی آسیب‌دیدگی تشدید می‌شد و در تمرینات باید پایم را کنترل می‌کردم، تا یک ماه قبل از رقابت‌ها حتی نمی‌توانستم تمرین کشتی کنم ولی  به امید روزهای خوب شرایط سخت را پذیرفتم، در ادامه با تمرینات سنگین خودم را برای المپیک مهیا و نظر کادر فنی را جلب کردم و شورای فنی به این نتیجه رسید که در المپیک شرکت کنم که تصمیم آن‌ها روزنه امیدم را بیشتر کرد.

جویباران:  با تمام آن شرایط سخت آیا به این هم فکر کردی که ممکن است دست خالی از المپیک برگردی؟ چقدر احتمال می‌دادی خاطرات تلخ المپیک تکرار شود؟

رضا یزدانی: خیلی امیدوار بودم که در این المپیک نتیجه بگیرم و حتی احساس می‌کردم این‌بار المپیک راحتی است، اما بعضی وقت‌ها مجموعه‌ای از عوامل دست به دست هم می‌دهد که به آن چیزی که می‌خواهی نرسی و حالا که گاهی با خود فکر می‌کنم که تمام تلاشم بیهوده بود، در دو المپیک قبل با قرعه سخت روبرو شدم و این بار فکر می‌کردم قرعه من آسان باشد اما این چنین نشد و المپیک ریو تکمیل کننده بدشانسی‌های من بود، در ریو تنها به مدال طلا فکر می‌کردم اما علاوه بر قرعه سخت ناداوری‌ها هم مزید بر علت شد تا دست خالی برگردم.

جویباران:  از کشتی با گازیموف و آن دقایق تلخ بگو؟

رضا یزدانی: به خاطر مصدومیت مجبور شدم که سبک کشتی خودم را عوض کنم و استارت برای زیرگیری نداشتم و فقط با دستان خود اقدام می‌کردم. کشتی را با او خوب شروع کردم حتی وقتی که اخطار گرفتم تعجب کردم و در ادامه در همان وقت اول تلاش کردم و امتیاز گرفتم اما با ناداوری آن را لحاظ نکردند.کشتی‌گیری مانند گازیموف تنها یک‌بار اشتباه می‌کند و در ادامه گازیموف فقط فرار می‌کرد و اجازه اجرای فن نمی‌داد،. من مقابل او با ناداوری باختم و پس از آن باخت دیگر انگیزه نداشتم، البته مربیان سعی کردند که دوباره به فضای کشتی برگردم و برای کسب مدال برنز تلاش کنم اما نشد.

جویباران: بعضی از کارشناسان می‌گفتند که کادر فنی اشتباه کرد که  در کشتی با گازیموف درخواست چلنج کرد، نظر شما چیست؟

رضا یزدانی: بعضی‌ها به خودم هم می‌گفتند اما اصلا این را قبول ندارم تصمیم رسول خادم کاملا درست بود و مسأله اصلی ناداوری است، زیرا کشتی من و گازیموف حساسیت زیادی داشت و وقتی دو امتیاز من را ندادند کادر فنی اگر اعتراض نمی‌کرد پس باید چه کار می‌کرد؟

جویباران: پیش از المپیک کمیته پزشکی فدراسیون بیانیه داد و اعلام کرد که یزدانی اگر اصرار دارد، با مسئولیت خودش به المپیک ۲۰۱۶ برود، این نامه به نوعی نشان دهنده عدم رضایت از وضعیت سلامتی شما بود؛ به نظر شما چرا نامه را نوشتند و این نوشته در روحیه شما تأثیر منفی نداشت؟

رضا یزدانی: آسیب‌دیدگی من واقعا حاد بود، شاید هدف آن‌ها این بود که شرایط بد من را برای مردم تشریح کنند، اما در روحیه من تأثیری نداشت زیرا آنقدر بر روی تمرینات و هدف مورد نظرم تمرکز داشتم که به هیچ کدام از حواشی توجه نمی‌کردم.

جویباران:  پس از این‌که  مدال المپیک را از دست دادی با خودت چه گفتی؟

رضا یزدانی: گفتم خدا نخواست که مدال بگیرم، سپس با خودم فکر کردم که  ورزش اسیر مافیا شده و حق کشتی‌گیران را به راحتی پایمال می‌کنند. در المپیک نه تنها به حق خودم نرسیدم بلکه نزد مردم شرمنده شدم و من بیشتر به خاطر مردم ناراحتم، مردم می‌خواستند دوباره کشتی بگیرم و رضایت دل آن‌ها برایم از هر چیز دیگری مهم‌تر بود.

جویباران:  مردم دوست داشتند که حداقل در ادامه برای مدال برنز بجنگی؟

رضا یزدانی: من اصلا به مدال برنز فکر نمی‌کردم  و در مقابل کشتی‌گیر ازبک هم بدون انگیزه بودم، برنامه‌ای برای مبارزه با او نداشتم و می‌خواستم تا یک دقیقه کشتی را اداره کنم و سپس اجرای فن داشته باشم،گاردم بالا بود و غافلگیر شدم.

جویباران:  فرض کنیم رضا یزدانی در المپیک کشتی نگرفته در غیاب شما طلای المپیک حق چه کسی بود؟

رضا یزدانی: گروهی که من و گازیموف در آن قرار داشتیم بسیار سخت بود و اسنایدر آمریکایی در گروه آسانی قرار داشت. آمریکایی‌ها فنی نیستند اما از نظر شرایط بدنی در شرایط خوبی قرار دارند و کشتی اول و آخر آن‌ها با هم هیچ فرقی ندارد. گازیموف کشتی‌گیر ششدانگ و با تجربه‌ای است و باخت او در فینال به خاطر افت شدید بدنی بود و اسنایدر به خاطر شرایط بدنی بهتر به پیروزی رسید.

جویباران: آیا قرعه بسیار خوب اسنایدر برای شما سوال برانگیز نبود؟

رضا یزدانی: برای همه ما مبهم بود که چرا همه خوب‌ها در یک طرف جدول قرار داشتند و طرف دیگر این چنین بود. هنوز هم برای من جای سوال دارد، جالب بود دکمه‌ای که من فشار دادم با عددی که روی تابلو در زمان برداشتن قرعه ثبت شد مغایرت داشت.

جویباران:  بی‌شک کادر فنی کشتی آزاد محاسن زیادی دارند و نتایج درخشان این تیم آن را ثابت کرده است اما قطعا در هر مجموعه‌ای ایراداتی هم وجود دارد. حالا شما  به عنوان یک کشتی‌گیر باتجربه مهم‌ترین محاسن و ایراد کادر فنی کشتی آزاد را درچه می‌دانی؟

رضا یزدانی: کادر فنی متشکل از افراد بزرگی است که در رأس آن‌ها رسول خادم قرار دارد که قهرمان جهان و المپیک است و من در حال حاضر یک کشتی‌گیر هستم و اگر بخواهم در این مورد نظری بدهم دوست دارم خودم خصوصی به کادر فنی بگویم.

جویباران:  شنیده ایم که رسول خادم پس از المپیک فقط مدیریت خواهد کرد و سرمربی دیگری برای تیم ملی تعیین می شود،شما در خصوص تصمیم رسول خادم چه نظری دارید؟

رضا یزدانی: رسول خادم مدیری توانمند و پخته است و حتما می‌داند که اگر این بار فقط مدیریت کند نتیجه بهتری حاصل می‌شود. او قطعا به دنبال شرایط بهتر برای کشتی است.

جویباران:  وقتی مدال المپیک را از دست دادی واکنش رسول خادم چه بود؟

رضا یزدانی: صحبت‌های رسول خادم دلگرم کننده بود، او به من گفت که نباید ناراحت باشی زیرا تو مقصر نیستی و از نظر ما تو قهرمان واقعی المپیک هستی.

جویباران:  خیلی‌ها منتظر هستند بدانند برنامه رضا یزدانی برای آینده چیست؟ و آیا ادامه می‌دهد یا از دنیای قهرمانی خداحافظی خواهد کرد؟

رضا یزدانی: ابتدا باید برای مداوای پای خود برنامه‌ریزی کنم و عمل جراحی کنم و اگر پس از مداوا بتوانم کشتی بگیرم  حتما ادامه خواهم داد و شادی مردم این ارزش را دارد که دوباره کشتی بگیرم، اما همانطور که گفتم ابتدا باید به این نتیجه برسم که می‌توانم یا نه؟ امیدوارم نتیجه جراحی من خوب باشد و بتوانم دوباره مانند گذشته تمرین کنم. کشتی عشق همیشگی من است و کارم را تا آخر ادامه خواهم داد، اما این بار اگر برگردم با آمادگی بر می‌گردم و دوست ندارم دوباره با آسیب‌دیدگی مواجه شوم  و با تلخی از دنیای کشتی خداحافظی کنم.؛ به زودی با آقای خادم در خصوص جراحی پایم و انتخاب جراح مشورت خواهم کرد.

جویباران:  پس از بازگشت از مسابقات المپیک خیلی از مردم می‌خواستند شما را ببینند و در حمایت از شما شعار دادند، اما حاضر نشدی با مردم روبرو شوی چرا؟

رضا یزدانی: من شرمنده مردم بودم، می‌خواستم با دست پر برگردم اما نشد، مردم جویبار هم برایم سنگ تمام گذاشتند و اما می‌دانستم که اگر مردم مرا ببینند ناراحت می‌شوند و نمی‌خواستم شادی آنان را خراب کنم و باعث ناراحتی بیشتر آن‌ها شوم.

جویباران: همشهری شما حسن یزدانی با شایستگی قهرمان المپیک شد؛ چه توصیه‌ای به این جوان پر امید دارید؟

رضا یزدانی: از حسن می‌خواهم راهی که رفته را با قدرت ادامه دهد و از حاشیه‌ها دوری و از حالا زندگی قهرمانی خود را مدیریت کند و من می‌دانم که خانواده حسن یزدانی همیشه در کنار اوست که راهش را به خوبی ادامه دهد، اما  از حالا مسئولیت‌های سنگینی دارد، باید حواسش جمع باشد که در این هیاهو اسیر اتفاقات تلخ نشود زیرا شرایط همیشه روی خوشش را به آدم ها نشان نمی‌دهد.

جویباران:  می‌خواهیم صادقانه از محاسن و معایب زندگی ورزشی خودت بگویید، از راه‌هایی که نباید می‌رفتی و افسوس خود  به خاطر تصمیماتی که در گذشته گرفته‌ای؟

رضا یزدانی: من هم اشتباهات زیادی داشتم، حالا که فکر می‌کنم زندگی بیرون از کشتی نقش مهمی در زندگی ورزش و موفقیت‌های یک قهرمان دارد. یک قهرمان باید بیرون ورزش و حاشیه‌ها را کنترل کند و در کل این حوادث بیرون از کشتی است که به یک قهرمان ضربه می‌زند.

جویباران: اگر بخواهی سرگذشت ورزشی خودت را مرور کنی، چه تیتری برای آن انتخاب می‌کنی؟

رضا یزدانی: فکر می‌کنم کشتی‌گیر بدشانسی هستم،گاهی تلاش می‌کردم که شرایط بهتر شود اما با بدشانسی بدتر می‌شد. در لندن مصدومیت مدال را از من گرفت و در ریو داوران.

جویباران: می‌گویند فرزند خردسال شما هم استعدادخوبی در کشتی دارد، آیا دوست داری راه شما را ادامه هد؟

رضا یزدانی: استایل خوبی دارد اما من اصراری ندارم که او کشتی‌گیر شود، کشتی ورزش سختی است خودش باید انتخاب کند .

جویباران:  ممنون از این‌که در این شرایط دعوت ما را برای گفت‌وگو پذیرفتید، در پایان می‌خواهیم نظر شما را در خصوص اسامی که آورده می‌شود بدانیم.

جویباران:  مهدی حاجی‌زاده؟  

رضا یزدانی: موفقیت‌های کشتی جویبار مدیون مهدی حاجی‌زاده است.

جویباران:  رسول خادم؟

رضا یزدانی : مرد بزرگ کشتی و یک مدیر موفق

جویباران:  رضا یزدانی المپیک لندن؟

رضا یزدانی: بدشانس

جویباران:  رضا یزدانی المپیک ریو؟

رضا یزدانی: بدشانس

جویباران:  جویبار؟

رضا یزدانی: کشتی

جویباران:  فرزندت محمدعلی؟

رضا یزدانی: محمدعلی هم نام پدرم است با اسم او به یاد پدرم می‌افتم.

 

گفت‌وگو از: مصطفی ذبیح زاده 

تصویر: محسن رحمانی

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر دوشنبه 22 آذر 1395 - 02:38
    سامان

    آقاى يزدانى شما در استقامت الگوى خيلى ها هستى بدانيد كه اخلاق و مرام شما از هزار المپيك براى جامعه ورزشي با ارزش تره

    1 2
دیدگاه شما در مورد : پلنگ جویبار در برزخ ماندن یا رفتن؛ شاید به خاطر مردم ادامه دهم/ رسول به من گفت تو قهرمان واقعی المپیک هستی

پلنگ جویبار در برزخ ماندن یا رفتن؛ شاید به خاطر مردم ادامه دهم/ رسول به من گفت تو قهرمان واقعی المپیک هستی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS