امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 10:55:35
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 3175

تاریخ انتشار : 07/12/1392 - 19:05

جلیلی در دانشگاه تهران:

فضای مجازی عرصه ای برای شناسایی ظرفیت های انقلاب است

دبیرشورای عالی امنیت ملی در همایش فضای مجازی گفت: انقلاب اسلامی در برابر استکبار فقط مقاومت نکرد بلکه پیشرفت نمود و این برای آنان نگران کننده است.

فضای مجازی عرصه ای برای شناسایی ظرفیت های انقلاب است

به گزارش جویباران، به نقل از خبرگزاری دانشجو، در نخستین همایش فعالان فضای مجازی با عنوان مقاومت و پایداری که عصر امروز در تالار شیخ انصاری دانشگاه تهران برگزار شد، سعید جلیلی به سخنرانی پرداخت و با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک نرم افزار بود، گفت: آنچه که این امکان را فراهم کرد که تولید قدرت،امنیت و پیشرفت و مقاومت کند که همه در پرتو نرم افزار انقلاب اسلامی بود که غنا و قدرت قابل توجه و جدی را داشت.

وی در ادامه افزود: از روز اول که انقلاب اسلامی چالش خود را شروع کرد کسانی که نمی توانستند ظهور چنین نرم افزاری را تحمل کنند هر چه در توان داشتند در زمینه سخت افزاری برای مبارزه با آن انجام دادند چه در زمان شاه و چه در زمان جنگ تحمیلی و اگر  توانستیم به موفقیت برسیم به مدد وجود نرم افزار انقلاب اسلامی بود و در واقع مزیت نسبی انقلاب اسلامی در همین نرم افزار است.

دبیرسابق شورای عالی امنیت ملی در ادامه خاطرنشان کرد: موفقیت های پی در پی به مدد این نگاه به  دست آمد، کسانی خواستند مانع از موفقیت انقلاب شوند اما نرم افزار انقلاب اسلامی مانع آنان شد؛ در سطح بین المللی و نظامی نیز این موانع وجود داشت که به خود اجازه می دادند که درباره استقلال، آزادی و آرمان های ملت ها دخالت کنند و در پرتو انحصارات که در عرصه های مختلف انجام دادند اقداماتی را انجام دهند به گونه ای که حتی این انحصار در عرصه اقتصادی، سیاسی نیز این انحصارات را ایجاد کردند که به عنوان مثال می توان به داشتن حق وتو و داشتن سلاح هسته ای برای برخی از کشورها نام برد که زمینه تحریم را علیه سایر کشورها را فراهم کرد.

وی در ادامه افزود: عرصه انحصار، عرصه آزادی نیست و برخی کشورهای غربی برای خود حقوقی را تعریف می کنند و منطق استکبار یک منطق قدیمی است که این مسئله را در عرصه اطلاع رسانی نیز ایجاد کرده اند به عنوان مثال  اگر از یازده سپتامبر نام برده شود ذهن همه ما متوجه حادثه ای در نیویورک می شود اما اگر از هفتم تیر نام ببریم نه تنها در جهان بلکه برای خود ما نیز ملموس نیست.

جلیلی در ادامه ابراز داشت: در دو دهه گذشته فاجعه ای انسانی در سال 94 در کشور آفریقایی با نام رُواندا اتفاق می افتد که در کمتر از 100 روز یک میلیون نفر به استناد اسناد سازمان ملل کشته می شوند اما چرا در عرصه رسانه و اطلاع رسانی هیچ کس از این واقعه خبر ندارد و یا اینکه  درباره آفریقایی مرکزی رئیس جمهور فرانسه اعلام می کند که منافع ما در فرستادن نیروی نظامی  به آنجا است که این کار را نیز انجام می دهد و انحصار در عرصه های نظامی و سیاسی به همین معنا است و انحصار این نیست که من این را داشته باشم و دیگری چیز دیگری داشته باشد شکل انحصار متفاوت است، کشورهای قدرتمند فضای را ایجاد می کند که هر کسی فکر کند رسانه ای و بلندگویی دارد اما عملاً آنقدر صدای رسانه های آنان بلند است که کسی صدای شما را نمی شنود.

وی در ادامه تصریح کرد: در چنین فضایی نرم افزار انقلاب اسلامی توانست قدرت خود را نشان دهد و قدرت های دیگر را مَقهور خود کند یکی از این عرصه ها فضای مجازی است اگر به نرم افزار انقلاب اسلامی که این ظرفیت را دارد فضای فراهم شود تا از حداکثر توان خود استفاده کند اتفاق مهمی رخ خواهد داد به گونه ای که در دوران دفاع مقدس این نرم افزار قدرت لازم را فراهم کرد و موفقیت های بزرگی رقم خورد که اکنون از آن به عنوان حماسه یاد می کنیم.

دبیرسابق شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه هر وبلاگ و یا سایت یک سنگر است، گفت: اگر اینها در کنار یکدیگر قرار گیرند می توان ظرفیتی را ایجاد کرد که در آن موقع با استعدادی مواجه می شویم که در هر عرصه ای می تواند موفقیت بزرگی را ایجاد کند و این عرصه یک ساز و کاری برای اجرای نیروها پیش تاز باشد.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در هر عرصه ای وارد شد توانست آن را در خدمت بگیرد، خاطرنشان کرد: همانگونه که انقلاب اسلامی در ادبیات، شعر داستان وارد شده انقلاب ما نیز با رسانه نوارها شکل گرفت که این عرصه مُغتنمی است و با آن می توان حماسه بزرگ انجام داد و اجازه نداد که وقتی سخن از سردشت بیان می شود کسی نداند یعنی چه؟ پس می توان بسیاری از عرصه های بزرگ را فتح کرد.

جلیلی با اشاره به اینکه فضای مجازی می تواند در عرصه اقتصاد موفق عمل کند، ابراز داشت: دشمنان از هر عرصه ای برای پیشرفتشان استفاده می کنند پس انقلاب اسلامی فقط مقاومت نکرده بلکه پیشرفت  نیز داشته است و این برای استکبار نگران کننده است.

نرم افزار انقلاب اسلامی باید شایسته وارد اقتصاد شود و وقتی سخن از اقتصاد مقاومتی بیان می شود یک تحول در عرصه های مختلف از جمله فرهنگ مدیریتی مدنظر است تا با شناسایی و استفاده از ظرفیت ها توان داخلی ظهور و بروز پیدا کند برای این کار باید ظرفیت های جدید باز شود، یکی از این عرصه ها که به ایجاد ظرفیت ها کمک می کند فضای مجازی است.

دبیرسابق شورای عالی امنیت ملی در پایان اظهار داشت: عرصه فضای مجازی عرصه ای است برای اینکه بسیاری از عرصه ها را بشناسد و بشناساند تا برای سایر عرصه ها نیز الگو باشد که داشتن این الگوباعث شد که خرمشهر آزاد شود و پیروزی جنگ 33 روزه  لبنان نیز به دلیل پیروی از این الگو است و اگر ظرفیت های داخلی را بشناسیم و به اقتصاد مقاومتی عمل کنیم موفق می شویم.

دیدگاه شما در مورد : فضای مجازی عرصه ای برای شناسایی ظرفیت های انقلاب است

فضای مجازی عرصه ای برای شناسایی ظرفیت های انقلاب است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS