امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 18:22:27
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 31612

تاریخ انتشار : 24/07/1395 - 08:43

در سالروز جنایت مزدوران شاه در کرمان

چگونه مسجد جامع كرمان را به آتش كشیدند/ وقتی رژیم شاه آخرین نفس‌هایش را کشید

24 مهرماه سال 57 به عنوان نقطه‌ای سیاه در کارنامه رژیم شاهنشاه‌ای‌ست که در مقابل یکی از صدها برگ زرینِ مقاومت و ایستادگی مردم ایران و کرمان قرار دارد.

چگونه مسجد جامع كرمان را به آتش كشیدند/ وقتی رژیم شاه آخرین نفس‌هایش را کشید

به گزارش جویباران، ۲۴ مهرماه سال ۵۷ به عنوان نقطه‌ای سیاه در کارنامه رژیم شاهنشاهی است که در مقابل یکی از صدها برگ زرینِ مقاومت و ایستادگی مردم ایران و کرمان قرار دارد.

در این روز حدود 20 هزار نفر از مردم مسلمان كرمان به منظور بزرگداشت اربعین شهدای 17 شهریور تهران و اولین سالگرد شهادت آیة‌الله حاج سید‌مصطفی خمینی، به دعوت علما و روحانیون كرمان در مسجد جامع اجتماع كرده بودند و بازار و كلیة مغازه‌ها تعطیل بود، ناگهان حدود 300 نفر ظاهراً از ساكنین زاغه‌نشین با در دست داشتن چوب و میلة آهنی و دادن شعار «جاوید شاه» از چند خیابان شهر عبور و در ساعت 11:30 در حالی كه یكی از روحانیون مشغول سخنرانی بود، به مسجد حمله كردند و با میله و چوب به جان مردم افتاده و پس از ضرب و شتم، قسمتی از وسایل مسجد و ساختمان از جمله قرآن‌‏ها را سوزاندند. 

افراد مسلح به سلاح سرد با حمایت مامورین مسلح دولتی از در شرقی وارد مسجد جامع کرمان شدند، و ابتدا در قسمت درب مشتاقیه اقدام به آتش زدن موتور و وسایل نقلیه مردم کردند که این اقدام با واکنش مردم مواجه شد، اما پس از تیراندازی ماموران دولتی مردم برای در امان ماندن به داخل مسجد پناه بردند، در این هنگام اراذل و اوباش با چوب، چماق و اسلحه سرد به مردم بی‌دفاع که در صحن مسجد حضور داشتند حمله کردند.

در این حادثه ناگوار تعدادی از مردم به شهادت رسیدند که تنها دو نفر به نام‌های "باقدرت جوپاری" و " غلامرضا یزدان شناس" که در صحن مسجد به شهادت رسیدند شناسایی شدند و بقیه مجهول الهویه ماندند.

آیت‌الله صالحی کرمانی و آیت الله رخشاد نجفی نیز در اثر پخش گاز بیهوش شدند و مردم آنان را روی دست از مسجد خارج کردند.

پس از این حادثه اوباش به خیابان‌های شهر هجوم بردند و اقدام به غارت مغازه‌های مردم کردند و چندین مغازه شهر را غارت کرده و به آتش کشیدند. 

هدف رژیم از ایجاد این بلوا، برهم زدن اجتماع بزرگ مردم مسلمان و ایجاد رعب و وحشت، آن هم به اسم مردم بود.

اراذل به طرف میدان ارگ حرکت می‌کنند و سه فروشگاه بزرگ را، که میلیون‌ها تومان اتومبیل و دوچرخه و موتورسیکلت در آن‌ها بود، را به آتش می‌کشند، این در حالی‌ است که اتومبیل‌های آتش‌نشانی پشت سر آن‌ها حرکت می‌کنند. سپس وارد بازار شده و مغازه‌هایی را که متعلق به معتمدین شهر است، غارت می‌کنند.

اهداف مهاجمان از قبل مشخص است، آن‌ها مغازه‌هایی را مورد حمله قرار می‌دادند که یا متعلق به متدینین است و یا تصویر‌هایی از امام رحمه ‌الله را پشت شیشه‌های مغازه خود نصب کرده‌اند.

ساعت ۳ بعدازظهر هنوز درگیری‌های پراکنده‌ای بین مأموران و مردم ادامه دارد، مأموران و چماق به دستان در اطراف مسجد تجمع کرده‌اند و تا پاسی از شب در خیابان به رقص و پای‌کوبی می‌پردازند.

این حادثه موجب نفرت شدید مردم شد و امام خمینی(ره) در پیامی، این اعمال را نتیجه حمله‏‌های جنون‏‌آمیز دانستند.

امام خمینی (ره): ملت عزیز ما با نثار خون، در صف اول مجاهدان اسلام قرار گرفت
ایشان در پیامی اعلام کردند: اوضاع جاری در ایران موجب نگرانی شدید این جانب است خوف آن دارم که شدت فشار عصبی بر شاه و بستگانش حمله‌های جنون‌آمیز آنان را تشدید کرده و ملت ایران را بیش از پیش به خاک و خون بکشد.

کشتار دسته جمعی کرمان و آتش زدن مسجد و مقدسات مسلمین و ضرب و شتم مرد و زن بی‌دفاع در آن، نمونه‌ای از این جنون است. این نحو جنایات از کسانی که از ادامه حکومت ظالمانه خود مأیوس هستند و نفس‌های آخر خود را می‌کشند، امری است که قبلا پیش‌بینی آن را کرده بودم، ملت عزیز ما با قیام دلاورانه خود و نثار خون فرزندان خود نام ارجمند خود را در تاریخ وصف اول مجاهدان اسلام ثبت نمود.

امروز عقب نشینی ننگ آور و انتحار است، عزیزان من از فدایی دادن و نثار جان و مال در راه خدا و اسلام و ملت مسلمان نهراسید که این شیوه پیامبر عظیم‌الشأن و اوصیا و اولیای آنان بوده و خون ما رنگین‌تر از خون شهدای کربلا نیست که با مخالفت با سلطان جائر که متمسک به اسلام بود و خود را خلیفه اسلام معرفی می‌کرد ریخته شد، شما که برای اسلام به پا خاستید و جان و مال نثار میکنید در صف شهدای کربلا هستید چرا که پیرو مکتب آنانید.

از اظهارات پوچ دولت‌های آمریکا و انگلیس و شوروی مبنی بر پشتیبانی از شاه برای حفظ منافع نهراسید که نمی‌هراسید. به شهادت تاریخ هیچ قدرتی نمی‌تواند آتش قلب‌ملت مظلومی را که برای رسیدن به آزادی و استقلال قیام کرده است، فرو نشاند. ملت ما تحمل شاه و جنایت‌های او و دارو دسته‌اش را نمی‌کند و پشتیبانان شاه از ضرری عظیم برخوردار خواهند شد. ما طالب حق خود هستیم و به حقیم و دست خدا با ماست و بالاتر از دست ابرقدرتهای شرق و غرب است یدالله فوق ایدیهم ....

قیام شما برای خدا و رهایی ملت اسلامی می‌باشد و تحمل رنج در راه آن از بزرگترین عبادت است و به فضل الهی برای شما ثواب مجاهدین صدر اسلام را دارد طولانی بودن راه خدا شما را استوارتر گرداند چنانچه رنج‌ها بیست و چند ساله پیامبر اکرم را استوار و استوارتر میکرد. از خداوند متعال نصرت اسلام و رهایی مسلمین را خواستارم.

منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : چگونه مسجد جامع كرمان را به آتش كشیدند/ وقتی رژیم شاه آخرین نفس‌هایش را کشید

چگونه مسجد جامع كرمان را به آتش كشیدند/ وقتی رژیم شاه آخرین نفس‌هایش را کشید

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS