امروز دوشنبه 02 بهمن 1396
ساعت 11:48:00
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 31198

تاریخ انتشار : 28/06/1395 - 10:00

شادی در فرهنگ ایرانی اسلامی سبقه تاریخی دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: شادی در فرهنگ ایرانی اسلامی سبقه تاریخی دارد.

به گزارش جویباران، دلاور بزرگ نیا در جشنواره فرهنگی هنری "یک روز پاک یک روز شاد" در روستای زانوس بخش کجور  با اشاره به اینکه فرهنگ ایرانی برای شادی آفرینی اهمیت زادی قائل است، اظهار کرد: عنصر شادی یکی از عناصر هویت بخش چند دهه است که گرفتار چرخش فرهنگی شده است را  به پاشنه اصلی خود برمی گرداند.
وی با بیان اینکه سابقه  تاریخی ایرانی و زندگی ایرانی اسلامی به شادی گره خورده است، افزود: در دوره مدیریت قبلی من به عنوان مدیر کل مازندران یک گروه پژوهی برای شناسایی آئین های گذشته گماشته شد و مشخص شد هر ماه دو جشن عمومی برگزار می شده است.
مدیر کل گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی مازندران با اشاره به اینکه مردم در این جشن ها به خیابانها می آمدند و به جشن و سرور می پرداختند، تصریح کرد: آنچه که به عنوان شادی مطرح است در نهاد بشر به عنوان شکر گزاری و عید قرار می گرفت و بهانه ای برای غفلت نبود.
بزرگ نیا با ابراز تاسف از اینکه امروزه تا نامی از شادی برده می شود به غفلت تعبیر می شود، متذکر شد: شادی برای ایرانی مسلمان برای توجه به نعمات بود.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شادی ها خصوصی و عزاداری ها عمومی شده است در حالی که در گذشته برعکس بود و شادی به صورت عمومی و عزاداری به صورت خصوصی برگزار می شد.
این مسئول ادامه داد: بسیاری فکر می کنند عنصر شادی موجبات غفلت را فراهم می کند در حالی که اینگونه نیست و شادی باعث گشایش قلب می شود به همین دلیل است بسیاری از بزرگان ما برای آنکه قلب آنها برای دریافت نور حقیقت آماده شود در جلسات سماع و نشاط به سر می بردند.
بزرگ نیا با اشاره به سبقه تاریخی منطقه و زانوس، گفت: این شور و نشاط ژنی است که در منطقه وجود دارد و سبقه فرهنگی و هویت اسلامی را به درستی به یادگار گذاشته است و در نسل امروز زانوس این امر قابل مشاهده است.
به گزارش ایسنا، فرماندار نوشهر نیز در این آیین با اشاره به اهمیت برگزاری اینگونه جشنواره در زمانی که بسیاری از فرهنگ های فراموش شده است، اظهار کرد: موقعیت زیست محیطی و ذوق و هنر مردم منطقه نشان دهنده فرهنگ بالنده این منطقه دارد.
علی شادمان افزود: در حال حاضر مهاجرت به دو صورت عینی و ذهنی اتفاق می افتد که بنا بر نظر صاحب نظران علوم اجتماعی، مهاجرت از شهر به روستا در حال تجربه شدن است.
وی تصریح کرد: در نوع دوم مهاجرت همانگونه در اشعار شعرا و خوانندگان مشخص است برگشت به ذهنیت های فرهنگی هنری و شعری وجود دارد و در واقع مهاجرت از عصر مدرن به سنت است.
به گزارش ایسنا، چهارمین جشنواره فرهنگی هنری زانوس بخش کجور با هدف فرهنگ سازی شادی و نشاط و دوره هم بودن با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد که نمایشگاه آثار هنری و صنایع دستی، ارائه شعر و مقاله و اجرای موسیقی سنتی و توزیع غذاهای محلی در بین حاضرین از جمله برنامه های این جشنواره بود.

دیدگاه شما در مورد : شادی در فرهنگ ایرانی اسلامی سبقه تاریخی دارد

شادی در فرهنگ ایرانی اسلامی سبقه تاریخی دارد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS