امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 08:39:03
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 31145

تاریخ انتشار : 27/06/1395 - 08:16

خورشیدی تابان‌تر از هزار و صد سال قبل

او در تیره‌ترین دوران اختلافات خلفای عباسی همانند پدر بزرگوارش به توسعه وگسترش آئین اسلام پرداخت واصالت تعالیم اسلامی را از گزند حوادث وآفات محفوظ داشت .

خورشیدی تابان‌تر از هزار و صد سال قبل
به گزارش  جویباران، او را آنچنان ناجوانمردانه تحت‌الحفظ قرار دادند که نه تنها از مدینه دورش ساختند، بلکه در نقطه‌ای دور در عراق و آنهم در میان دشمنان قرار دادند تا نکند جوامع اسلامی از تابش انوار این خورشید تابان به حیات اخلاقی و معنوی کامل دست یابند.

سحرگاه روز 15 ذی الحجه هنگامی که خورشید اشعه تابناک خود را بر روی زمین می گسترد مولود مسعود خاندان رسالت حضرت امام علی النقی (ع) دیده بر جهان بازگشود نوزادی که باعث سربلندی وافتخار اسلام گردید وعمر خود را در راه اعتلای تعالیم ارزنده اسلام مصروف داشت ودر پیشبرد هدفهای الهی از هیچ نو کوشش وفعالیت ومجاهده مضایقه ننمود.

او در تیره ترین دوران اختلافات خلفای عباسی همانند پدر بزرگوارش به توسعه وگسترش آئین اسلام پرداخت واصالت تعالیم اسلامی را از گزند حوادث وآفات محفوظ داشت.

او از همان دوران نوجوانی از آن هنگامی که در مکتب پدر بزرگوارش درس علم ومعرفت می اموخت به راهنمائی وارشاد مردم می پرداخت ودر مکتب عالی دانش وفضیلت خود، گروههائی از علاقه مندان وارادت ورزان خاندان نبوت را می پروراند.

او در عصر خود در دانش وفضیلت وشرف انسانی، مجاهدتهای اسلامی نظیر وهمتا نداشت وعلاقمندان همچون پروانه گرد شمع وجودش می گشتند واز خرمن علم ودانش وفضیلت او بهره ها می بردند .

حضرت امام ابوالحسن، علی النقی الهادی( علیه السلام )، ملقب به « امام هادی (ع) »، دهمین پیشوای شیعیان، در 15 ذی الحجه سال 212 هجری قمری، در اطراف مدینه منوره، در محلی به نام " صریا " متولد گشت. 

پدر بزرگوارشان؛ حضرت امام جواد (ع) و مادرشان، بانوی گرامی؛ سمانه مغربیه است که بانویی بافضیلت و باتقوا بود. 

امام هادی(ع) در سن 6 یا 8 سالگی ، یعنی در سال 220 هجری، پس از شهادت پدر ارجمندشان؛ حضرت امام جواد(ع) به امامت رسیدند. 

مدت 33 ساله امامت حضرت هادی الائمه (ع) با خلافت معتصم، واثق، منتصر، مستعین، معتز و متوکل عباسی معاصر بود.

آن حضرت و فرزند گرامی ایشان؛ امام حسن عسکری ( علیهما السلام )، به «عسکریین » شهرت یافتند، زیرا خلفای بنی عباس، ایشان را از سال 233 به سامرا ( عسکر ) برده و تا آخر عمر پربرکتشان در آنجا، تحت نظر قرار دادند. 

حضرت امام هادی ( علیه السلام ) به القاب دیگری مانند : « نقی »، « عالم »، « فقیه »، « امین » و « طیب »، شهرت داشت و کنیه مبارک ایشان نیز « ابوالحسن » است.

امام علی النقی (ع)، دارای نفس زکیه و عزمی راسخ و همتی عالی بود و عظمت شخصیت آن بزرگوار (ع) به قدری زیاد است که دوست و دشمن را به اعتراف واداشته است. 

قسمتی از این اعترافات، مبتنی بر شخصیت آن امام همام (ع) به لحاظ معنوی و اخلاقی و بخشی دیگر ناشی از ابعاد علمی آن حضرت(ع) و شمه ای هم، نتیجه کراماتی است که از آن بزرگوار (ع) صادر شده است. 

آن حضرت(ع)، سرانجام در 3 ماه رجب سال 254 هجری قمری و در سن 42 سالگی، توسط متوکل عباسی به شهادت رسید و مرقد شریف ایشان هم ـ در جوار مرقد فرزند بزرگوارشان؛ حضرت امام حسن عسکری(ع) ـ در شهر سامراء، ملجاء و پناه شیعیان و عاشقان است. 

****
سلطان کرامت! به فدای کرمت یا حضرت هادی (ع)! سر ما و قدمت. 
از حق طلبیدم که به کوری عدو، آباد شود به دست مهدی (عج)، حرمت.
 
دیدگاه شما در مورد : خورشیدی تابان‌تر از هزار و صد سال قبل

خورشیدی تابان‌تر از هزار و صد سال قبل

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS