امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 05:06:34
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 31032

تاریخ انتشار : 17/06/1395 - 18:13

رنج‌نامه طوفان‌زدگان قائم‌شهر؛ سقف‌های ویران و دل های پردرد

شروع طوفان در صبح روز جمعه و زمان خواب صبحگاهی بهترین بخش حادثه بود تا جلوی تلفات جانی این واقعه طبیعی را بگیرد ولی خسارت‌های مالی آن تا مدت‌ها کمر خانواده‌های بسیاری را راست نخواهد کرد.

رنج‌نامه طوفان‌زدگان قائم‌شهر؛ سقف‌های ویران و دل های پردرد

به گزارش جویباران ، صبح روز جمعه،  طوفانی با سرعت 90 تا 133 کیلومتر بر ساعت قائم‌شهر را درنوردید، سرعت طوفان به‌ حدی بود که سقف‌ها، درختان، تیرهای برق، حیوانات و پرندگان و هرآنچه در مسیر غرنده آن بود را ویران کرد و با خود برد.
شروع طوفان در صبح روز جمعه و زمان خواب صبحگاهی بهترین بخش حادثه بود تا جلوی تلفات جانی این واقعه طبیعی را بگیرد ولی خسارت‌های مالی آن تا مدت‌ها کمر خانواده‌های بسیاری را راست نخواهد کرد.
شکستن سقف‌هایی از جنس ایرانیت یا ورقه‌های فلزی و ریزش سقف و آبگرفتگی منازل که با وزش باد سهمگین، باران سیل‌آسا را با تمام قدرت از پنجره‌ها و درها یا بام‌ها وارد ساختمان می‌کرد، قطعی آب و برق و شکستن شیشه‌ها و درختان که بر خانه‌ها و تیرهای برق فرود می‌آمدند روزگار ناخوشی را برای برخی شهرهای مازندران و قائم‌شهر رقم زد.
بخشی از مردم قائم‌شهر بلافاصله بعد از وقوع طوفان درصدد تعمیر سقف‌ها و خرید لوازم مورد نیاز پرداختند ولی به خاطر گستردگی ویرانی و تخریب، ایرانیت در بازار نایاب شد و با اعلام بنیاد مسکن برای کمک و تامین بخشی از ایرانیت‌ها به صورت رایگان، سیل مردم طوفان‌زده به سوی این اداره گسیل شد، افرادی با تخریب صددرصدی سقف تا افرادی با نیاز یک عدد ایرانیت در خیابان و درون ساختمان این اداره جمع شده بودند.
با گذشت سه روز از وقوع طوفان، آرامش نسبی به شهر بازگشت ولی روستاها همچنان چشم‌انتظار کمک و امداد مردم و مسئولان هستند و ترس از بارش‌های پیش‌رو امان از صبر و قرار مردم ربوده است.
با تماس‌هایی که با روستاییان و شهروندان قائم‌شهری گرفته شد، برق و آب همه مناطق وصل شد و برخی موارد و گزارش‌های ارسال شده مربوط به مشکلات شبکه‌ها و اتصالات منازل مسکونی یا واحد صنفی به صورت موردی است.
اشک‌های کشاورزان و باغدارن و برنج‌کاران دل‌ها را به درد می‌آورد محصولات برنجی که برداشت شد و زحمت یک‌ساله به رنجی بزرگ تبدیل شد و کیسه‌های پر از برنج در آب شناورند و هیچ کاری از دست کسی برنمی‌آید.
حیدر اسماعیلی ساکن روستای دیوکلای سفلا مرد میانسال با بغضی به گریه نشسته از دربدری خود می‌گوید، او سقف خانه‌اش را باد با خود ‌برد و همه زندگیش در آب غوطه‌ور است.
اسماعیلی گفت: طوفان زندگی‌ام را نابود کرد و باید از این به بعد زیر چادر زندگی کنم.
وی با اشاره به کشاورز بودنش اظهار کرد: شالی‌های امسال را برنج کردم ولی همه دسترنجم در آب از بین رفت.
وی با قدردانی از شورای روستای دیوکلای سفلا که ایرانیت مورد نیاز را در اختیار وی قرار دادند، افزود: چیزی ندارم که بتوانم حتی سقف خانه را دوباره بسازم، آب و برق هم وصل شد ولی دیگر به کار من نمی‌‌آید.
علی اصغر توسی ساکن منطقه جمنان قائم‌شهر هم با از دست دادن سقف منزل مسکونی دچار خسارت فراوانی شد.
وی گفت: همزمان با جرقه زدن برق و ترکیدن پنکه سقفی، سقف منزل از جا کنده و آب از هر طرف وارد خانه شد و دیوارها و کف ساختمان زیر بارش شدید باران مملو از آب شد.
وی که به صورت شخصی برای خرید ایرانیت اقدام کرده بود با اشاره به بی‌اطلاعی از اقدام بنیاد مسکن گفت: چهار روز طول کشید تا بتوانم ورق ایرانیت تهیه کنم.
توسی افزود: لوازم برقی و همه وسائل منزل دچار آبگرفتگی شد و این در حالی‌است که وی برای بیمه منزل اقدامی نکرده بود.
یاسر رمضانی رئیس شورای روستای دیوکلای سفلا در گفت وگو با ایسنا با اشاره به وصل بودن آب و برق در این روستا اظهار کرد: این روستا با 450 خانوار بیشترین خسارت را از طوفان روز جمعه دید که طی آن 173 خانوار دچار آسیب جدی شدند به طوری که 70 درصد سقف‌ها به طور صد درصد تخریب شد و مابقی حدود 60 تا 70 دچار آسیب شدند.
وی با اشاره به اسکان برخی افراد خسارت ‌دیده در مسجد روستا، از زحمات شبانه‌روزی بنیاد مسکن و ستاد بحران شهرستان قدردانی کرد و افزود: تا کنون دو هزار و 500 ورق ایرانیت توسط چهار تریلی از سوی بنیاد مسکن، سه رول نایلون از سوی هلال احمر و 30 سبد کالا از طرف کمیته امداد به این روستا اختصاص یافت.
رئیس شورای روستای دیوکلای سفلا با اشاره به ارسال هفت هزار حواله دریافت ایرانیت به بنیاد مسکن خاطرنشان کرد: بالاترین آمار خسارت ناشی ازطوفان در این روستا گزارش شد و قرار شد دو تریلی دیگر تا عصر امروز بار ایرانیت به روستا وارد کنند.
رمضانی به خسارت‌های بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: 112 قطعه از باغ‌ها، 32 واحد تجاری و صنعتی بیش از 60 درصد دچار آسیب شدند و 70 درصد برنج کشاورزان نابود شد.
*زخمی شدن رئیس شورای روستای باغدشت در میان خشم مردم
م.زاهدی دهیار روستای باغدشت قائم‌شهر با بیان اینکه مشکل قطعی آب و برق روستا تا عصر دیروز برطرف شد، اظهار کرد: تاکنون برای تامین ایرانیت حمایتی از سوی مسئولان انجام نشد و تنها یک تریلی حامل 450 ورق وارد روستا شد که این میزان در قبال عمق خسارت بسیار ناچیز است.
وی افزود: حواله ارسالی روستای باغدشت به بنیاد مسکن 11 تریلی است  که در صورت ارسال، تکافوی 200 واحد تخریبی را که 50 درصد تخریب صددرصدی هستند را نمی‌دهد.
زاهدی از عدم ارسال نایلون به این روستا انتقاد کرد و گفت: مردم برای خرید نایلون و ورقه‌های فلزی یا ایرانیت اقدام کردند ولی به علت کمبود وسایل و نیز گران بودن، ناچار به پرداخت چک شدند ولی بسیاری از افراد توان مالی ندارند و مستاصل و درمانده هستند.
وی تاکید کرد: ای‌کاش این یک تریلی ایرانیت به روستای باغدشت ارسال نمی‌شد چون به علت کم بودن آن و هیجان مردم برای گرفتن ایرانیت‌ها درگیری شدیدی در روستا رخ داد و یکی از افراد با زدن ضربه با یک ورق ایرانیت به سوی رئیس شورای روستا وی را زخمی و راهی بیمارستان کرد.
وی ضمن قدردانی از زحمات اداره برق شهرستان در تامین و وصل برق از عادی شدن شرایط زیرساختی در این روستا خبر داد.
دهیار چمازکتی قائم‌شهر نیز در گفت و گو با ایسنا مشکل سقف‌های منازل مسکونی را بزرگترین دغدغه مردم روستا اعلام کرد و افزود: توزیع یک تریلی ایرانیت در چمازکتی جوابگوی این حجم خسارت نیست.
بهروز با اشاره به جمعیت هفت هزار نفری چمازکتی و وجود صد خانوار در این روستا خاطرنشان کرد: خوشبختانه هلال احمر در بحث تامین نایلون به طور کامل همکاری کرد ولی جمعیت زیاد نیازمند خدمات شهری است که با ارائه خدمات روستایی، روند کمک به مردم این روستا به کندی پیش می‌رود.
وی گفت: با در اختیارقرار دادن ژنراتور از سوی اداره برق، برق چاه‌های روستا تامین شد و خوشبختانه مشکل قطعی آب و برق برطرف شد.
فرماندار قائم‌شهر در جلسه ستاد بحران شهرستان با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای تحویل ایرانیت به مردم وجود ندارد از پایان ثبت‌نام افراد در بنیاد مسکن خبر داد و گفت: اولویت تحویل به خسارت‌های بالای 60 درصد باشد تا افراد خسارت دیده در بارندگی روزهای اخیر بیش از این دچار آسیب‌های جدی‌تری نشوند.
مهدی محمدی کمبود نایلون را مشکل اساسی دانست و افزود: امیدواریم  اداره کل صنعت و تجارت استان مازندران قول ارسال نایلون به قائم‌شهر را عملی کند.
وی با اشاره به چوبی بودن اسکلت بیشتر خانه‌ها خاطرنشان کرد: چنین اسکلت‌هایی تحمل خرپای فلزی را ندارد و با هماهنگی‌های صورت گرفته مقرر شد که کارشناسان در حین بازدید به صورت رایگان به مردم برای بازسازی سقف مشاوره فنی بدهند.
محمدی با اشاره به گران‌فروشی برخی واحدهای صنفی و اقدام برای جلوگیری از تخلف آنان تاکید کرد: در صورت مشاهده هر گران‌فروشی، افراد با در دست داشتن فاکتور خرید به کمیسیون نظارت و اداره تعزیرات می‌توانند مازاد خسارت را از متخلف دریافت کنند و شخص خاطی با لغو پروانه کسب جریمه شود.
فرماندار قائم‌شهر میزان خسارت وارده به شهرستان قائم‌شهر را 90 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: هنوز خسارات بخش باغات شهرستان مشخص نشد.
رئیس اداره جهاد کشاورزی قائم‌شهر نیز به خبرنگار ایسنا گفت: خسارت به بخش کشاورزی مازندران 130 میلیارد تومان برآورد شد که نیمی از خسارت شامل قائم‌شهر است.
فرزین فرهادی با اشاره به آسیب جدی زیرساخت‌های کشاورزی افزود: ده واحد مرغداری با همه مرغ‌ها و جوجه‌ها به طور کامل از بین رفتند و 70 واحد آسیب دیدند.
وی خسارت وارده به باغات مرکبات، کیوی و خرمالو را تا کنون 50 میلیارد تومان اعلام کرد.
 

دیدگاه شما در مورد : رنج‌نامه طوفان‌زدگان قائم‌شهر؛ سقف‌های ویران و دل های پردرد

رنج‌نامه طوفان‌زدگان قائم‌شهر؛ سقف‌های ویران و دل های پردرد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS