امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 02:56:44
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 30992

تاریخ انتشار : 14/06/1395 - 16:54

همه چیز در مورد طوفان‌جمعه در جویبار:

ازخسارت 2میلیاردی طوفان در جویبار تا اقدام پسندیده نهادهای جویباری در کمک به آسیب‌دیدگان قائمشهری

برخی از حوادث طبیعی از ذهن انسان خارج نمی‌شود مثل زلزله بم؛ مردم مازندران نیز بامداد جمعه را هرگز فراموش نخواهند کرد. طوفان شدید صبح جمعه با رعد‌و‌برق، باد شدید و باران سنگین...

ازخسارت 2میلیاردی طوفان در جویبار تا اقدام پسندیده نهادهای جویباری در کمک به آسیب‌دیدگان قائمشهری

به گزارش خبرنگار جویباران، برخی از حوادث طبیعی از ذهن انسان خارج نمی‌شود مثل زلزله بم؛ مردم مازندران نیز بامداد جمعه را هرگز فراموش نخواهند کرد. طوفان شدید  صبح جمعه با رعد‌و‌برق، باد شدید و باران سنگین چنان مازندران را در چند ساعت در‌هم کوبید که شاید کسی فکر نمی‌کرد خرابی با این وسعت به‌بار آورد. سقف‌های خانه‌ها به پرواز درآمد و درختان در‌هم شکستند و حتی تیرهای بتنی برق هم در برابر این طوفان طاقت نیاوردند و به دونیم شدند. باروشنایی روز آثار ویرانگر طوفان نمایان شد، مردم نه آب، نه برق، نه تلفن، نه گاز و نه سقف خانه داشتند.

امداد‌رسانی از روشنایی آسمان در روز جمعه شروع و جلسه مدیریت بحران شهرستان‌ها تشکیل شد، هریک از نهادهای امدادی، خدماتی و نیروهای داوطلب بسیج و سپاه پا به‌کار شدند تا کمی از غم نگاه مردم بر ویرانه‌های خود بکاهند. شهرستان جویبار نیز ازاین طوفان درامان نماند اما خسارت‌ها به اندازه شهرهای اطراف مثل قائمشهر نبود. از ابتدای صبح مسئولان جویباری جلسه اضطراری مدیریت بحران را تشکیل دادند. هریک از نهادها به وظایف خود آگاهی یافته و پای در میدان گذاشتند. ادارات برق، آب، شهرداری و هلال احمر با یک یاعلی کمر همت را برای امدادرسانی بستند؛ گروهی موظف شدند تا به روستاها و حوزه‌های شهری سرکشی کنند تا اگر مکانی دچار حادثه‌ای شد اطلاع رسانی کنند.

فرماندار‌جویبار نتیجه گزارشات رسیده از سوی این بازرسان را این‌گونه اعلام می‌کند که قریب به 100 واحد مسکونی بین 40 تا 100درصد آسیب دیده‌اند و تعدای از واحدهای تجاری در شهر، واحدهای مرغداری و زمین‌های کشاورزی دچار خسارت شدند.

رجبعلی وهابی مجموع خسارات طوفان بامداد جمعه در شهرستان جویبار را 2میلیارد تومان اعلام کرد. وی اقدامات ارگان‌های برق، آب، شهرداری و هلال احمر را در رفع مشکلات قابل تقدیر دانست و گفت: پیش دستی اداره برق در قطع برق قبل از شدت یافتن بارش و باد باعث شد که آسیب‌ جدی به تأسیسات برق شهرستان وارد نشود، اما در حوزه آب که شهرستان جویبار همواره با آن با مشکل روبروست به دلیل قطع برق قائمشهر که منبع تغذیه برق سیمرغ است و آسیب جدی برخی از تجهیزات در ایستگاه مخازن آب منجر شد مردم ما تا به امروز دچار مشکل کم‌آبی و بی‌آبی شوند.

البته با پاپیگیری‌های انجام شده از سوی اداره آب و فاضلاب شهرستان جویبار ظهر امروز آب مشترکان جویباری متصل شد و مردم شهرستان از این مشکل رهایی یافتند.

اما از سوی دیگر باتوجه به تصمیم جلسه ستاد بحران درقائمشهر مبنی بر توزیع ایرانیت رایگان بین آسیب‌دیدگان، در شهرستان جویبار تا به حال اثری ازاین تصمیم دیده نشده است. مردم شهر نیز با تجربه‌تر از سخنان لحظه‌ای و ناسرانجام هستند و با تکیه بر خود وسایل مورد نیاز خود را تأمین کردند.

شهرستان قائمشهر که بیشترین آسیب را از طوفان دیده بود با بسیج مردمی و نیروهای خدمات‌رسانی ارگان‌ها کمی از مشکلات را حل کردند، اما این اقدامات مکفی نبود و وسعت خرابی بسیار وسیع بود؛ لذا شهرداری، اداره بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت و هلال‌احمر شهرستان جویبار به اندازه مقدورات خود در اقدامی داوطلبانه و خیرخواهانه به یاری مردم قائمشهر شتافتند. شهرداری ماشین آلات خود را در اختیار آنان قرار داد و اداره بازرگانی 4000مترمربع ایرانیت را زیر قیمت بازار و هلال احمر جویبار 1 تن نایلون را رایگان به آسیب دیدگان تحویل دادند و چه زیباست این اقدامات مبتکرانه و انسان دوستانه در پس سواستفاده منفعت طلبان!

نکته‌آخر این که برگزاری جلسات و همایش‌های متعدد در بحث پدافند‌غیرعامل و مدیریت بحران در شهرستان، استان و کشور باید در چنین روزهایی کارایی خود را نشان می‌داد که متأسفانه کارکرد واقعی این گونه کلید واژه‌ها در پس شعارها، جلسات و سیمینارها گم شده و در عرصه اقدام وعمل این گونه عاجز و ناتوان می‌ماند!

انتهای پیام/م.ر

دیدگاه شما در مورد : ازخسارت 2میلیاردی طوفان در جویبار تا اقدام پسندیده نهادهای جویباری در کمک به آسیب‌دیدگان قائمشهری

ازخسارت 2میلیاردی طوفان در جویبار تا اقدام پسندیده نهادهای جویباری در کمک به آسیب‌دیدگان قائمشهری

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS