امروز دوشنبه 02 بهمن 1396
ساعت 11:54:17
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 30975

تاریخ انتشار : 13/06/1395 - 08:27

به بهانه 13 شهریور روز ازدواج

خسارت‌های جبران‌ناپذیر تاخیر در ازدواج جوانان/ سهم جوانان در وزارت ورزش و جوانان چقدر است؟

ازدواج جوانان به دلیل وجود مشکلاتی هم‌چون بیکاری، اشتغال و مسکن روز به روز بیشتر به تاخیر می‌افتد و این درحالی است که حوزه جوانان در وزارت ورزش و جوانان در اولویت قرار ندارد.

خسارت‌های جبران‌ناپذیر تاخیر در ازدواج جوانان/ سهم جوانان در وزارت ورزش و جوانان چقدر است؟

به گزارش جویباران، اولین روز از ماه ذی‌الحجه، که دو عید مبارک قربان و غدیر را در خود جای داده است، سالروز ازدواج زیباترین پیوند آسمانی در جهان اسلام است که نمونه‌ای تکرارنشدنی در تاریخ بشمار می‌رود.


کمال‌بخش‌ترین پیوند توسط کامل‌ترین انسان‌ها

در این روز فرخنده، حضرت علی(ع) با برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خداوند، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. برکت ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س)، عمری به گستردگی آفتاب دارد، هم‏چنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه ماندگار شد.

این روز فرخنده به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است. روزی مبارک برای همه نوگامانی است که دل به زندگی فاطمی داده‌‏اند تا شادی خود را با خاطره همیشه روشن آن روز مبارک، پیوند زنند.

فرا رسیدن این روز شاید فرصت مناسبی باشد تا مشکلات حوزه جوانان مورد بررسی قرار گیرد. جوانانی که ازدواج آنها به دلیل وجود مشکلاتی هم‌چون بیکاری، اشتغال و مسکن روز به روز بیشتر به تاخیر می‌افتد.

از نظر اسلام تأخیر در ازدواج امر نکوهیده‌ای است که مورد رضایت خدا نیست. 

تفاوت "بایدها" با "هست‌ها"

اما آنچه امروز در جوامع اسلامی، به‌ویژه جامعه ما، در عمل دیده می‌شود، متأسفانه برخلاف سفارشات اسلام است و آمارها از بالارفتن سن ازدواج حکایت دارد. بنابر آماری که در روزنامه‌ها منتشر شده، میانگین سن ازدواج پسران از 24 سالگی و دختران از 18 سالگی در سال 75 به ترتیب به 26 و 22 سالگی در سال 80 رسیده است و این در حالی است که این آمار امروز در پسران به33 و در دختران به 28 رسیده است.

خسارت‌های جبران‌ناپذیر تاخیر در ازدواج جوانان

این افزایش بی‌سابقه سن ازدواج، مشکلات فراوانی به دنبال خواهد داشت. گرچه در این گزارش مجال بررسی آن فراهم نیست اما فهرست‌وار به برخی مشکلات ناشی از این افزایش، می‌توان اشاره کرد. مشکلاتی چون افسردگی و از بین رفتن نشاط در جوانان، مبتلا شدن به وسواس زیاد در انتخاب همسر، مشکل‌آفرینی فرزندان بزرگ و ازدواج نکرده در خانه، افزایش اضطراب و نگرانی به‌ویژه در دختران، حالت بلاتکلیفی، از دست رفتن طراوت و زیبایی، ناامیدی و تصمیم به عدم ازدواج به خاطر کاهش میل به ازدواج، بی‌دقتی در انتخاب همسر به‌ویژه در دختران، احتمال افزایش انحرافات، احساس سربار بودن در خانواده و ده‌ها مشکل از این قبیل که جوانان ما را که گران‌بهاترین ذخیره‌های کشورمان هستند، به چالش انداخته است.

به همین دلیل بر همه مسئولان و دست‌اندرکاران پیگیری مسائل اجتماعی واجب و لازم است و باید به این مسئله به عنوان یک مشکل فوریتی نگاه و تمام همت و تلاش خود را برای رفع آن مصروف کنند؛ چنانکه قرآن، در آیه‌ای تمام مسلمانان را به یاری جوانان برای تسهیل امر ازدواج دعوت کرده است.

اما موضوعی که طی چند سال گذشته بر مشکلات حوزه جوانان کشور افزود است، ادغام سازمان جوانان با سازمان تربیت بدنی بوده که موجب شده تا حوزه جوانان در ورزش گم شود.

اعتباری که امروز در اختیار بخش جوانان قرار می‌گیرد باگذشته قابل قیاس نیست

سیدعلی ادیانی نماینده مردم قائم‌شهر، جویبار، سیمرغ، سوادکوه و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ با بیان اینکه رسانه‌ها باید به موضوع آسیب‌های اجتماعی ورود کنند، اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی معلول زیر پا گذاشتن بسیاری از ارزش‌ها است.

وی با اشاره به اینکه آمار طلاق در سال 94 از ازدواج پیشی گرفته است، افزود: پیکره جامعه همانند پیکره فرد است.

ادیانی با بیان اینکه زمانی که در سلامت اختلال ایجاد می‌شود، یکی از نشانه‌های آن تب است، تصریح کرد: جامعه ما دچار تب شده است و فقط ارزش‌ها نباید برای ما مهم باشد بلکه باید به چیزهایی که موجب لرزش جامعه می‌شوند نیز توجه کرد.

نماینده مردم قائم‌شهر، جویبار، سیمرغ، سوادکوه و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: فرهنگ و سیاست منهای اخلاق، ضدارزش است.

وی با اشاره به شکل‌گیری وزارت ورزش و جوانان در مجلس هشتم، خاطرنشان کرد: در آن زمان به عنوان یکی از مخالفان این موضوع در مجلس نطق کردم و یکی از استدلال‌هایم این بود که حوزه جوانان در ورزش گم خواهد شد.

ادیانی گفت: اعتبارات ملی که در گذشته در اختیار سازمان جوانان قرار می‌گرفت با اعتباری که امروز در اختیار بخش جوانان وزارت ورزش و جوانان قرار می‌گیرد قابل قیاس نیست و این موضوع به این دلیل نیست که اعتبار وجود ندارد بلکه به دلیل عدم اعتقاد مسئولان به حوزه جوانان است.

ادغام سازمان جوانان و تربیت بدنی بدون کارشناسی صورت گرفت

علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ اظهار کرد: متاسفانه در دوره هشتم مجلس میان عده‌ای با سعیدلو رئیس سازمان تربیت بدنی اختلافاتی ایجاد شد و چون نمی‌توانستند از او در صحن مجلس سوال بپرسند، تصمیم گرفتند این سازمان را به وزارت تبدیل کنند تا مسئول آن مجبور به پاسخگویی باشد.

وی با بیان اینکه این اتفاق بدون کارشناسی رخ داد، افزود: هیچ اتفاق خاصی به لحاظ ساختاری، سازمانی و اعتباری برای حوزه ورزش و جوانان پس از تبدیل شدن به وزارتخانه اتفاق نیافتاد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، درگیری حوزه ورزش با جوانان را از اشتباهات این طرح عنوان کرد و گفت: از حوزه جوانان به خوبی بهره‌برداری نشده است.

یوسف‌نژاد تاکید کرد: حوزه جوانان باید جزو الویت‌های وزارت ورزش و جوانان باشد، در حالی که این گونه نیست و به حوزه جوانان کم‌لطفی شده است.

وی با اشاره به اظهارنظر وزیر ورزش درباره تعداد مدال‌هایی که در المپیک توسط ورزشکاران ایرانی کسب شد، بیان کرد: گودرزی گفته است که ظرفیت ورزش ما همین است؛ من این موضوع را قبول ندارم و معتقدم مدال‌آوری در ورزش اغلب نتیجه تلاش فردی است.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از ظرفیت‌های ورزشی به خوبی استفاده نشده است، گفت: در سال 92 بنا به گفته مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال بیش از 190 میلیارد تومان قرارداد رسمی با فوتبالیست‌ها در لیگ برتر امضا شد که اگر یک‌هزارم این رقم برای ورزشکاران المپیکی هزینه می‌شد، امروز همه آنان طلایی بودند.

سخن پایانی

در حالی که هنوز پس از گذشت 6 سال، قانونی برای وزارتخانه ورزش و جوانان تعیین نشده، گویی ادغام این وزارتخانه به منظور کوچک‌سازی دولت در سال 89، تنها تولدی عجولانه بوده، چرا که حسن روحانی رئیس جمهور دی ماه سال گذشته با ابلاغ دستوری مجددا قصه قبلی سازمان ملی جوانان را زنده کرد و البته این دستور جای سوال دارد که تشکیل و احیای مجدد سازمان ملی جوانان در کنار وزارت ورزش و جوانان چه توجیهی دارد و آیا هدف حل مشکلات جوانان است؟

تصمیم گیری‌های قاطعانه مسئولان برای تعیین تکلیف حوزه وزارت ورزش و جوانان لازم است، چرا که در این بین تنها جوانان قربانی این نوع تصمیم گیری‌ها می‌شوند.
 
 
دیدگاه شما در مورد : خسارت‌های جبران‌ناپذیر تاخیر در ازدواج جوانان/ سهم جوانان در وزارت ورزش و جوانان چقدر است؟

خسارت‌های جبران‌ناپذیر تاخیر در ازدواج جوانان/ سهم جوانان در وزارت ورزش و جوانان چقدر است؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS