امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 19:30:40
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 30920

تاریخ انتشار : 07/06/1395 - 19:09

سود 32درصدی شرکتی تنها در یک روز

در این بخش ابتدا به تحلیل و بررسی اکثر گروه ها و صنایع در بازار سرمایه امروز با تاکید بیشتر بر برخی از گروه های پرتقاضا و پرعرضه و سپس به بررسی شرکت مورد نظر و بازدهی خیره کننده اش در بازار سرتاسر منفی امروز پرداخته ایم و درنهایت عملکرد بانک کشاورزی را از زبان مدیرعامل بازگو کرده ایم.

به گزارش خبرنگار جویباران،در این بخش ابتدا به تحلیل و بررسی اکثر گروه ها و صنایع در بازار سرمایه امروز با تاکید بیشتر بر برخی از گروه های پرتقاضا و پرعرضه و سپس به بررسی شرکت مورد نظر و بازدهی خیره کننده اش در بازار سرتاسر منفی امروز پرداخته ایم و درنهایت عملکرد بانک کشاورزی را از زبان مدیرعامل بازگو کرده ایم.در این بخش ابتدا به تحلیل و بررسی اکثر گروه ها و صنایع در بازار سرمایه امروز با تاکید بیشتر بر برخی از گروه های پرتقاضا و پرعرضه و سپس به بررسی شرکت قندی مورد نظر و بازدهی خیره کننده اش در بازار سرتاسر منفی امروز پرداخته ایم و درنهایت عملکرد بانک کشاورزی را از زبان مدیرعامل بازگو کرده ایم.بیشترین تاثیر مثبت را گروه های قندوشکر،محصولات شیمیایی و مخابرات و بیشترین تاثیر منفی را گروه های خودرو و ساخت قطعات،فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی بر بورس و فرابورس داشتند. جو خرید در گروه های قندوشکر،زراعت و خدمات وابسته،رایانه و فعالیت های وابسته به آن و برق،گاز و جو فروش در گروه های خودرو و ساخت قطعات،انبوه سازی،املاک و مستغلات،محصولات شیمیایی و سیمان،آهک و گچ کاملا نمایان بود. امروز حجم و ارزش معاملات نسبت به روز کاری قبل با کاهش بیش از 29 درصد  مواجه شد به طوری که مجموع ارزش بورس و فرابورس در روز کاری قبل بیش از 4192 میلیارد ریال بود که امروز به بیش از 2966 میلیارد ریال رسید. 

گروه قند و شکر
در گروه قندوشکر، شاهد معاملات نسبتا پرحجم تر نسبت به روز کاری قبل و نیز افزایش تقاضای سرمایه گذاران و سهامداران برای خرید از این گروه بودیم به طوری جایگاه اول جو خرید را در بین تمامی گروه های بازار به خود اختصاص داد. از 14 سهام موجود و فعال در این گروه، همه سهام 14 شرکت با افزایش قیمت روبرو شدند. به جز شرکت های قند شیرین خراسان،قند نقش جهان،قند هکمتان،قند بیستون و شهد بقیه نمادهای این گروه با صف خرید به کار خود پایان دادند.بیشترین حجم معاملات این گروه متعلق به شرکت قند ثابت خراسان با بیش از 11 میلیون سهم بود. میانگین درصد قیمت پایانی در این گروه 4.03 مثبت و میانگین درصد آخرین قیمت نیز در این گروه 4.24 مثبت بود. به طور کلی این گروه در خلاف جهت روند بازار حرکت می کنند و به زبان مالی چی ها دارای بتای منفی با بازار است.البته این نکته هم باید درنظر گرفت آن هم افزایش قیمت شکر در بازارهای آزاد و نیز افزایش سرمایه ها است که تاثیر و جو مناسبی را برای خرید سهام از این گروه ایجاد کرده است.نکته جالب توجه بازدهی بیش از 23 درصدی قیمت سهام شرکت فرآورده های غذایی و قند تربت جام نسبت به روز کاری قبل بود که مهمترین دلیلش افزایش سرمایه بیش از 1100 درصدی این شرکت بود که دیروز روی کدال آمد.


گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن 
در گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن، شاهد استقبال خوب سرمایه گذاران و سهامداران از این گروه بودیم به طوری که در جایگاه سوم گروه های بازار سرمایه قرار داشت که جو خرید بسیار خوبی در آن قابل مشاهده بود. از 8 سهام شرکت فعال و قابل دادو ستد در این گروه،سهام 6 شرکت با افزایش قیمت و سهام 2 شرکت با کاهش قیمت همراه شد. سهام شرکت گروه فن آوا تنها سهم این گروه بود که با صف خرید بسته شد و در مقابل شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با 2.02 درصد منفی بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرد. بیشترین حجم معاملات این گروه متعلق به شرکت ایران ارقام با خرید و فروش بیش از 12میلیون سهم بود. میانگین درصد قیمت پایانی در این گروه 0.41مثبت و میانگین درصد آخرین قیمت نیز در این گروه 0.48 مثبت بود.

گروه خودرو و قطعات ساخت
در گروه خودرو و قطعات ساخت،امروز در این گروه به جز سهام سه شرکت بقیه شرکت ها در درصدهای منفی معامله شدند و به کار خود پایان دادند.این گروه  همانند سه روز کاری قبل، تاثیر منفی بسیار زیادی بر شاخص بورس داشت و نیز شاهد جو فروش بسیار نامناسبی در این گروه بودیم به طوری که درصدر گروه های دارای جو فروش قرار داشت. 3 شرکت از 32 نماد قابل معامله با افزایش قیمت و نماد 29 شرکت با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. صف های  خرید متعلق به سهام شرکت های  آهنگری تراکتورسازی ایران و ریخته گری تراکتورسازی ایران و در مقابل صف های فروش متعلق به شرکت های ایران خودرو دیزل،قطعات اتومبیل ایران،چرخشگر،کمک فنرایند امین،سرمایه گذاری اعتبار ایران،سرمایه گذاری رنا،سایپا،فنرسازی خاور،مهندسی نصیر ماشین،تولید محورخودرو،لنت ترمز ایران و سازه پویش بود. بیشترین حجم معاملات این گروه را شرکت های سایپا و زامیاد به ترتیب با بیش از 114 و 44 میلیون سهم به خود اختصاص دادند. بیشترین ارزش معاملات در این گروه متعلق به شرکت های سایپا و گروه بهمن به ترتیب با بیش از 130 و 59 میلیارد ریال می باشد.میانگین درصد قیمت پایانی در این گروه 2.03منفی و میانگین درصد آخرین قیمت نیز در این گروه 2.97 منفی بود. 

گروه سرمایه گذاریها
گروه سرمایه گذاریها، امروز شاهد معاملات متعادل نسبتا کم حجم و اکثرا در درصدهای منفی نسبت به روز کاری قبل بودیم.3 شرکت از 20 شرکت فعال و قابل معامله در درصدهای مثبت و 17 شرکت در درصدهای منفی به کار خود پایان دادند. میانگین درصد قیمت پایانی در این گروه 0.92منفی و میانگین درصد آخرین قیمت نیز در این گروه 1.47منفی بود. صف های  فروش در این گروه متعلق به شرکت های سرمایه گذاری سایپا و سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایرانیان بود. بیشترین حجم معاملات متعلق به سرمایه گذاری سایپا با بیش از 38 میلیون سهم بود و نیز بیشترین ارزش معاملات در شرکت سرمایه گذاری سایپا با بیش از 47 میلیارد ریال بود.

گروه فلزات اساسی
 در گروه فلزات اساسی،  اکثر معاملات شرکت های این گروه بیشتر رو به منفی نسبت به روز کاری قبل بود.حجم معاملات در این گروه نسبت به دیروز افزایش چشمگیری یافت. گروه فلزات اساسی امروز جزء گروه هایی قرار داشت که تاثیر منفی بر بازار سرمایه داشت.از 25 سهام شرکت های فعال در این گروه،سهام6شرکت با افزایش قیمت و سهام 19 شرکت با کاهش قیمت امروز را به پایان رساندند.در این گروه مانند سه روز گذشته  یکی از صف خرید متعلق به شرکت سپنتا و در مقابل شرکت های فولاد امیرکبیر کاشان،نورد و قطعات فولادی و فولاد خوزستان با صف فروش به کار خود خاتمه دادند.بیشترین حجم معاملات متعلق به نمادهای ذوب و فولاد به ترتیب با بیش از 19 و 14 میلیون سهم بود. بیشترین ارزش معاملات در این گروه متعلق به شرکت های ذوب و فملی به ترتیب با بیش از 51 و 21 میلیارد ریال می باشد. میانگین درصد قیمت پایانی این گروه 0.40 منفی و میانگین درصد آخرین قیمت این گروه 1.43منفی بود.
از حاشیه های امروز می توان به جزئیات عملکرد بانک کشاورزی توسط مدیر عامل بانک اشاره کرد. ایشان گفتند: پیش از برجام با چهار کارگزاری از کشورهای چین، ترکیه و هند در ارتباط بودیم که این تعداد با اجرایی شدن برجام به بیش از ٧٠ کارگزاری رسیده است.نرخ سود تسهیلات سرمایه گذاری در این بانک از ١٨ درصد به ١٥ درصد کاهش یافته است .این درحالی است که نرخ تمام شده برای ما بیش از این میزان است اما در راستای کمک به سرمایه گذاری در این بخش نرخ را سه درصد پایین تر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار تعیین کردیم.در زمینه پرداخت تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط بانک  کشاورزی رتبه اول را دارد و سعی داریم تا نیمه شهریور ماه به تعهداتمان در این زمینه عمل کنیم .۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات ارزی از منابع صندوق توسعه ملی در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفته است.در سال ٩٤، ۵ هزار میلیارد ریال از محل بودجه در اختیار دولت بود که ١٠٠ درصد آن جهت افزایش سرمایه به بانک کشاورزی اختصاص یافت.

در سال جاری نیز ۵ هزار میلیارد تومان از محل کارمزدها برای افزایش سرمایه سه بانک کشاورزی، سپه و ملی در نظر گرفته شده که بیش از سه هزار میلیارد تومان آن به بانک کشاورزی داده می شود.در سال ۹۴، ٤ میلیارد دلار ال سی گشایش یافت و برنامه سال جاری افتتاح بیش از ٥ میلیارد دلار ال سی است.هم اکنون با ۷۸ بانک خارجی ارتباط داریم که مهمترین آن ها مدیا بانک ایتالیا، اگزیم بانک هند و بانک های مختلف از کشورهای اتریش، سوییس، اسپانیا، ترکیه و ... است.در سال جاری دو هزار و ٩٥٠ میلیارد تومان اوراق سلف موازی در بازار سرمایه به فروش برسد.خسارات پرداختی صندوق بیمه محصولات کشاورزی به کشاورزان، باغبانان و دامداران در پایان هر سال مالی پرداخت می شود،  و تا کنون از کل مبلغ خسارت در سال 94 ، 80 درصد پرداخته شده است.


نکته جالب توجه و خیره کننده امروز بازار سرمایه در بازار پایه توافقی رخ داد،جایی که شرکت فرآورده های غذایی و قند تربت جام در معاملات امروز کام سهامداران خود را شیرین کرد و بازدهی بیش از 23 درصد نسبت به قیمت پایانی روز قبل و بیش از 32 درصد نسبت به آخرین قیمت دیروز به ارمغان آورد. این شرکت که براساس صورت های مالی سال مالی منتهی به 29/12/1394 دارای سود انباشته 29485 میلیون ریالی می باشد در حالی سرمایه شرکت 26000میلیون ریال است و مشمول ماده 141 قانون تجارت شده است، برای خروج از این ماده مجوز 1100 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها از سازمان بورس گرفت.براساس قیمت پایانی امروز، قیمت تئوریک این سهم پس از اعمال افزایش سرمایه 610 ریال می باشد و این یعنی قیمت سهام این شرکت با توجه به اعمال افزایش سرمایه و بازدهی خیره کننده امروزش زیر قیمت اسمی 1000 ریالی معامله می شود و پیش بینی میشود در کوتاه مدت شاهد رشد ادامه دار این شرکت باشیم.
منبع : تابناک اقتصادی
دیدگاه شما در مورد : سود 32درصدی شرکتی تنها در یک روز

سود 32درصدی شرکتی تنها در یک روز

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS