امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 14:24:46
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 30711

تاریخ انتشار : 04/06/1395 - 10:45

تابناک اقتصادی بررسی کرد

راز سهم ۵۳ درصد خدمات و تجارت از کیک وام بانکی

راز اشتیاق بانک‌ها برای دادن وام بیشتر به فعالیت‌های خدماتی و تجاری چیست و ایا بنگاه‌های خدماتی و بازرگانی که ۵۳ درصد از کل وام بانکی را در ۴ ماه ابتدای امسال به خود اختصاص داده‌اند، ۵۳ درصد از رشد اقتصاد ایران و اشتغال کشور را در اختیار دارند؟ آیا این تصویری درست از اقتصاد ایران است که بازده پایین اقتصادی بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن و مسکن و ساختمان باعث شده بانک‌ها برای دادن وام به این بخش‌های سخت‌گیری کنند یا اینکه سود بیشتر بابت وام‌های پرداخت شده به بخش خدمات و تجارت نصیب بانک‌ها می‌شود؟

به گزارش جویباران،راز اشتیاق بانک‌ها برای دادن وام بیشتر به فعالیت‌های خدماتی و تجاری چیست و ایا بنگاه‌های خدماتی و بازرگانی که ۵۳ درصد از کل وام بانکی را در ۴ ماه ابتدای امسال به خود اختصاص داده‌اند، ۵۳ درصد از رشد اقتصاد ایران و اشتغال کشور را در اختیار دارند؟ آیا این تصویری درست از اقتصاد ایران است که بازده پایین اقتصادی بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن و مسکن و ساختمان باعث شده بانک‌ها برای دادن وام به این بخش‌های سخت‌گیری کنند یا اینکه سود بیشتر بابت وام‌های پرداخت شده به بخش خدمات و تجارت نصیب بانک‌ها می‌شود؟

 

129 هزار و 510 میلیارد تومان کل پولی است که بانک‌ها از ابتدای امسال تا آخر تیرماه به اقتصاد ایران تزریق کرده‌اند که از این مبلغ 43 درصد به بخش خدمات، 29 درصد به بخش صنعت و معدن، 13 درصد سهم بازرگانی، 8 درصد سهم مسکن و ساختمان و تنها 7 درصد سهم بخش کشاورزی بوده است. از سوی دیگر 67.8 درصد از کل وام پرداخت شده در 4 ماه نخست امسال برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی بوده و سوال این است که آیا این میزان تسهیلات و جهت‌گیری انتخاب شده از سوی تیم اقتصادی دولت با محوریت بانک مرکزی می‌تواند اقتصاد ایران را از وضعیت نزدیک به رکود به دوران رشد مستمر و پایدار سوق دهد یا نه؟

بانک مرکزی می‌گوید در مقایسه به 4 ماه نخست امسال 35 هزار و 540 میلیارد تومان معادل 37.8 درصد بر حجم تسهیلات بانکی افزوده شده است، افزایشی که البته باید توضیح داده شود از کدام محل بوده و آیا حجم سپرده‌های بانکی افزایش یافته یا اینکه رگه‌هایی از افزایش پایه پولی و تزریق پول پرقدرت بانک مرکزی با ایجاد خطوط اعتباری با نرخ سود کمتر از اضافه برداشت بانک‌ها از خزانه بانک مرکزی دیده می‌شود؟

در حالی که فعالان اقتصادی هم از تنگنای منابع بانکی می‌نالند و هم از بالا بودن نرخ سود تسهیلات پرداخت شده، نباید از این نکته غافل شد که بر اساس برآوردها و البته اعلام رئیس کل بانک مرکزی حدود نیمی از تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخت کرده‌اند، ناشی از تمدید تسهیلاتی که در سال‌های گذشته پرداخت شده و به دلیل ناتوانی گیرندگان تسهیلات برای بازپرداخت بدهی‌های خود شبکه بانکی با نظر بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذاری پولی و اعتباری کشور اقدام به تمدید دوباره و حتی چندباره این تسهیلات البته با نرخ سود بالاتر کرده‌اند.

شاه‌بیت سخن بانک مرکزی دربرابر تقاضا برای اعطای تسهیلات بانکی در گزارش‌های ماهانه‌اش این است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. این سیاست توصیه‌شده بانک مرکزی در حالی همه ماهه تکرار می‌شود که اقتصاد ایران از افت تقاضای کل رنج می‌برد و حتی سیاست‌های پولی و اعتباری برای تقویت طرف تقاضای اقتصاد نتوانسته انگیزه خریداران کالا و خدمات را به میزان مورد مطلوب دولت و بانک مرکزی افزایش دهد.

البته شرط همیشگی بانک مرکزی از ابتدای روی کارآمدن دولت حسن روحانی برای بازکردن شیر تسهیلات بانکی به روی بخش‌های مختلف اقتصادی این بوده و هست که برای افزایش دادن توان خلق پول بانکها  باید سرمایه بانک‌ها بیشتر و کفایت سرمایه آنها بهبود یابد، تسهیلات غیرجاری یا همان مطالبات معوق که رقم آن به بیش از 90 هزار میلیارد تومان رسیده وصول شده و دوباره در مسیر صحیح هزینه شود. پیشنهاد دیگر بانک مرکزی این است که بهره‌وری بانکها در تامین سرمایه در گردش تولیدی بیشتر شده و از فشارهای مضاعف بر دارایی بانکها خودداری شود و مهمتر اینکه بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه جهت تامین سرمایه و نقدینگی‌شان سوق داده شوند.

چرخش در جهت وام‌دهی بانک‌ها

کالبدشکافی روند و جهت تسهیلات بانکی طی سه سال گذشته از زمان ورود دولت تدبیر و امید به ساختمان پاستور و در اختیار گرفتن قوه مجریه نشان می‌دهد که تیم اقتصادی دولت با محوریت بانک مرکزی به این جمع‌بندی رسیده که اولویت شبکه بانکی، تزریق تسهیلات برای تامین سرمایه‌ در گردش بنگاه‌های اقتصادی در بخش‌های پنج‌گانه خدمات، صنعت و معدن، بازرگانی، مسکن و ساختمان و کشاورزی باشد و آمارهای رسمی بانک مرکزی هم نشان می‌دهد که بخش‌های یادشده به ترتیب 43، 29، 13، 8 و 7 ‌درصد از کل تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده‌اند و سهمی کمتر از 74 میلیارد تومان به تسهیلات متفرقه اختصاص یافته که سهمی ناچیز در حد صفر درصد برآورد می‌شود. نمودار زیر سهم بخش‌های مختلف از کل تسهیلات بانکی در 4 ماه نخست امسال را نشان می‌دهد.

منبع : تابناک اقتصادی
دیدگاه شما در مورد : راز سهم ۵۳ درصد خدمات و تجارت از کیک وام بانکی

راز سهم ۵۳ درصد خدمات و تجارت از کیک وام بانکی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS