امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 03:29:33
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 30683

تاریخ انتشار : 03/06/1395 - 23:29

بازدید رييس سازمان ملي استاندارد از فولادمبارکه

به گزارش جویباران،خانم نيره پيروزبخت رييس سازمان ملي استاندارد کشور به همراه گروهي از معاونين و مديران اين سازمان با حضور در فولادمبارکه ضمن بازديد از خطوط توليد اين شرکت با مديرعامل و مديران اين بنگاه صنعتي به گفتگو پرداختند.
 

 
 در ابتداي اين نشست دکتر بهرام سبحاني مديرعامل شرکت فولادمبارکه در بخش نخست سخنان خود با تشريح شرايط فولادمبارکه در ايران و جهان گفت: شرکت فولادمبارکه به عنوان بزرگترين توليدکننده فولاد خاورميانه توانسته نقش به سزايي در اشتغال و درآمدزايي کشور ايفا نمايد تا جاييکه بالغ بر 350هزار شغل به صورت مستقيم و غيرمستقيم ايجاد کرده است. فولادمبارکه بزرگترين توليد کننده آهن اسفنجي در جهان با بيش از 11 ميليون تن در سال است و ارزش فعلي گروه فولاد مبارکه به عنوان بزرگترين شرکت بورسي معادل 200،000 ميليارد ريال ميباشد.هلدينگ فولادمبارکه در جاي جاي ايران پهناور داراي شرکتهاي زيرمجموعه متعددي است که توانسته «فولادمبارکه به وسعت ايران» را متجلي سازد.
 
 
سبحاني با اشاره به برنامه و عملکرد 4 ماهه اول سال 1395 فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان افزود: از ابتداي امسال تاکنون در اکثر نواحي توليدي شرکت با سعي و تلاش همه کارکنان توانسته ايم به اهداف برنامه ريزي شده دست پيداکنيم و مطابق برنامه درصد تحقق اهداف را بالا ببريم و تحقق برنامه توليد4 ماهه اول سال 95 را به 104 درصد برسانيم و در مواقعي هم که با کاهش تحقق اهداف مواجه بوديم به دليل کاهش سفارش هايي بوده که به فولادمبارکه داده شده است.
 
 
وي در ادامه با مقايسه واردات محصولات فولادي تخت گفت: سال 94 بدترين سالي بود که صنعت فولاد تجربه کرد. سهم بالاي قيمت تمام شده فولاد، مواد اوليه و انرژي ميباشد،که در سال گذشته قيمت انرژي که تابع قيمت نفت بود، کاهش يافت ولي در ايران هم قيمت انرژي و هم قيمت مواد اوليه روند افزايشي داشت. رقباي ما شرايطي داشتند که با شرايط سخت ما تفاوت داشت. همه کشورها يا با ابزار تعرفه و يا با قوانين آنتي دامپينگ توانستند براي جلوگيري از واردات اقدامات مثبتي انجام دهند اما در ايران تعرفه اي وجود نداشت، که بعد از پيگيري هاي مستمري که داشتيم روي ورق فولادي تعرفه 15 درصدي وضع شد، ولي وجود ارز مبادله اي و راهکارهاي فرار از تعرفه با عنوان فولاد ممزوج باعث شد واردات ورق ممزوج 961 درصد افزايش داشته باشد در حاليکه در سال 94 ميزان واردات محصولات گرم کاهش 42 درصدي داشته، که اين امر حاصل تأثيرگذاري افزايش تعرفه ها نبوده است بلکه وارد کنندگان با استفاده از ترفند اظهار با کدتعرفه هاي خاص اثربخشي اعمال تعرفه ها را به شدت کاستند ولي پيگيري هاي توليدکنندگان داخلي و همکاري وزارت صنعت معدن تجارت باعث شد تا از ابتداي سال جاري با وضع تعرفه استثنائات برداشته شده و براي تمام ورقها تعرفه 20 درصد اعمال شود.
 
 
سبحاني افزود: بر اساس وضعيت توليد، صادرات، واردات و مصرف ظاهري فولاد خام و محصولات فولادي در 4 ماهه سال 94 و 95 مشخص است که کل واردات همه محصولات فولادي بالغ بر يک ميليون تن گرديده که نشان دهنده اين است که با وضع تعرفه 20 درصد هنوز هم واردات انجام مي پذيرد.
 
 
بنا بر اين گزارش در ادامه اين نشست فرزاد ارزاني با اشاره به تدوين استانداردهاي ملي گفت: نگراني هايي در صنعت فولاد کشور وجود دارد که ورود محصولات فولادي بي کيفيت و ارزان به داخل کشور و نيز ورود محصولات فولادي با اثرات مخاطره انگيز ايمني، بهداشتي و زيست محيطي از آن جمله هستند. از طرفي توليد محصولات فولادي نامرغوب در داخل کشور جهت مصارف داخلي و صادرات و توليد محصولات فولادي با توليد ضايعات و مصرف انرژي بالا و نيز مغايرت کيفي محصولات فولادي وارداتي با نياز درخواستي محصولات فوق باعث شده تا از محل ورقهاي وارداتي نامرغوب باعث نارضايتي عمومي مشتريان و عموم جامعه شود. در اين بين اعمال تعرفههاي نامناسب و عدم استفاده از ابزارهاي کنترلي غيرتعرفه اي مانند بازرسي هاي مبادي ورودي و بازرسي در محل کارخانه توليدکننده و نيز تحميل هزينه هاي گزاف حمل محصولات فولادي نامرغوب از مبادي ورودي تا محل کارخانه مصرف کننده و ترفندهاي ورود محصولات نهايي ساخته شده از فولادهاي بي کيفيت به کشور توسط چيني ها باعث شده تا به چالش هاي صنعت فولاد دامن زده شود.

 

منبع : خبرنگار فولاد
دیدگاه شما در مورد : بازدید رييس سازمان ملي استاندارد از فولادمبارکه

بازدید رييس سازمان ملي استاندارد از فولادمبارکه

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS