امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 00:39:48
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 30529

تاریخ انتشار : 27/05/1395 - 20:39

گفت‌‌وگوی صمیمی جویباران با دیپلمات جویباری جمهوری اسلامی ایران در کشور اکراین

جویباری بودن افتخار من است/ اکراین انبار غله اروپا است/ اکراین سیاست های خارجی متمایل به غرب را دنبال می کند.

هر کشوری دارای شخصیت‌های برجسته علمی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی است شهرستان جویبار نیز دارای شخصیت و نخبگان فرهنگی، علمی، اجتماعی، سیاسی بسیاری است که برخی از آنان برای مردم شهر شناخته‌شده و بسیاری هم هنوز ناشناخته مانده‌اند..

جویباری بودن افتخار من است/ اکراین انبار غله اروپا است/ اکراین سیاست های خارجی متمایل به غرب را دنبال می کند.

به گزارش خبرنگار جویباران، هر کشوری دارای شخصیت‌های برجسته علمی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... است که از ارزش و احترام بالایی برخوردارند. همین امر در سطوح پایین‌تر استان، شهرستان و شهر نیز قابل مشاهده است. شهرستان جویبار نیز دارای شخصیت و نخبگان فرهنگی، علمی، اجتماعی، سیاسی و.. بسیاری است که برخی از آنان برای مردم شهر شناخته‌شده و بسیاری هم هنوز ناشناخته مانده‌اند؛ که این وظیفه مسئولین و کسانی که از شخصیت این افراد آگاه هستند؛ است تا آنان را معرفی کنند.

این بار پایگاه خبری تحلیلی جویباران قصد دارد یکی از شخصیت‌های برجسته ملی و بین‌المللی اهل جویبار را به مردم این شهرستان معرفی کند.

این فرد در روستای شیب‌آبندان شهرستان جویبار متولد شد و دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در خانواده زحمتکش کشاورز گذراند. بعد از دریافت مدرک دیپلم با شایستگی تمام وارد دانشگاه روابط‌ بین‌الملل وزارت امور خارجه شد. وی همزمان با تحصیل در دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه به مدت سه سال در نهاد ریاست‌جمهوری مشغول به کار بود و در سال 1375 بعد از فراغت از تحصیل به استخدام وزارت امور خارجه در آمد. او به مدت 4 سال در کشورالجزایر، 4سال در هند و یک زمان 6ماهه در کشورهای سودان و مراکش به دستگاه دیپلماسی کشورمان خدمت کرد و درحال حاضر نیز به عنوان دیپلمات و رایزن سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین  فعالیت می‌کند.

اسرافیل امیری شیب‌آبندانی یکی از نخبگان سیاسی شهرستان جویبار است که شاید کمتر کسی در جویبار او را می‌شناخت. پایگاه خبری تحلیلی جویباران به عنوان مرجع رسمی اخبار شهرستان جویبار برخود فرض دانست تا این شخصیت برجسته بین‌المللی را به شهروندان جویباری معرفی کند تا الگویی برای جوانان عزیز شهرستان جویبار قرار گیرد تا آنان زندگی خود را در مسیر درست و  موفقی هدایت کنند. درادامه گفت‌و‌گو این نخبه سیاسی کشور را با جویباران را می‌خوانید:

 

جویباران: به عنوان دپیلمات جمهوری اسلامی ایران در اکراین، این کشور را در فضای ذهنی ما ترسیم کنید؟

امیری: اکراین یکی از کشورهای جوانی است که 25 سال پیش از شوروی سابق جدا شده است.  این کشور از نظر ژئوپلتیکی، سیاسی و اقتصادی از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار است و به همین خاطر مورد توجه قدرت‌های بزرگ قرار گرفت. در سال‌های اخیر در اکراین چند انقلاب رنگی رخ داده که منجر به بی‌ثباتی سیاسی در این کشور شده است. اکراین از زمانی که تصمیم گرفت به اتحادیه اروپا و ناتو بپیوندد با مخالفت روسیه مواجه و این رویکرد باعث بروز بحران‌هایی  در این کشور شد.

جویباران: رابطه ایران و اکراین را چگونه تحلیل می‌کنید؟

امیری: رابطه ایران و اکراین از زمان استقلال این کشور براساس منافع ملی استوار بود. در حال حاضر هم اولویت رابطه دو کشور  بیشتر بر مناسبات اقتصادی متمرکز است زیرا اکراین از لحاظ کشاورزی توانایی بسیاری دارد و به انبار غله اروپا معروف است. حجم مبادلات تجاری ایران و اکراین 1 میلیارد دلار بوده که 90 درصد آن سهم صادرات اکراین به ایران است. از سوی دیگر بعد از 12 سال کمیسیون مشترک اقتصادی بین دوکشور در اسفند سال گذشته برگزار شد که نوید یک رابطه خوب را در چارچوب منافع ملی خواهد داد.

جویباران: آیا پس از برجام در این رابطه تغییری ایجاد شد؟

امیری: برجام شرایط ایران را در عرصه جهانی تغییر داد و شورای امنیت ملی اکراین نیز  اخیرا تمام تحریم‌های خود علیه ایران را لغو کرد.

جویباران: دیدگاه حکام اکراین را نسبت به تحولات منطقه خاورمیانه چگونه تحلیل می‌کنید؟

امیری: مسئولین اوکراینی هر چند تلاش می کنند سیاست های مستقلی را درعرصه بین الملل به اجرا بگذارند اما فشارهای غرب بویژه آمریکا باعث گردید برخی از موضع گیریها و سیاستهای این کشور به سیاستهای غربی ها متمایل گردد.

جویباران: شما سال های زیادی را در کشورهای مختلف دنیا حضور داشتید وقتی به یاد جویبار می افتادید چه حسی داشتید؟

امیری: من آدم ناسیونالیستی هستم و کشورم و استانم را دوست دارم، اما عاشق جویبار هستم و به جویباری بودنم افتخار می‌کنم. شاید تا 15 سال پیش جویبار شهرستان ناشناخته‌ای در کشور بود اما با حضور پهلوانان غیرتمند جویباری و افتخارآفرینی آن‌ها در دنیا، شاید کمتر کسی الان شهرستان جویبار را نشناسد. من هم به عنوان کسی که در این شهرستان متولد شدم و در آن رشد کردم جویبار را دوست دارم و به آن افتخار می‌کنم و اگر کاری از دست من برای پیشرفت این شهرستان برآید تمام توانم را خواهم گذاشت. هر جای دنیا باشم قلبم برای وطنم و زادگاهم می طپد و تلاش می کنم برای کشورم فرد مفید و تاثیر گذاری باشم. در نهایت برای مردم عزیز، شریف و زحمتکش جویبار آرزوی سلامتی و شادکامی ‌می‌کنم.

پایگاه خبری تحلیلی جویباران نیز برای این نخبه جویباری در تمام عرصه ها آرزوی سلامتی و موفقیت دارد.

دیدگاه شما در مورد : جویباری بودن افتخار من است/ اکراین انبار غله اروپا است/ اکراین سیاست های خارجی متمایل به غرب را دنبال می کند.

جویباری بودن افتخار من است/ اکراین انبار غله اروپا است/ اکراین سیاست های خارجی متمایل به غرب را دنبال می کند.

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS