امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 18:48:13
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 30438

تاریخ انتشار : 15/05/1395 - 13:43

جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) آغاز شد + عکس

آیین افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت و چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با حضور خادمان و مسئولان فرهنگی حرم امام رضا(ع) و کریمه اهل بیت(س) در حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد.

جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) آغاز شد + عکس

به گزارش جویباران و به نقل از واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)‏، آئین افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) و جشن های دهه کرامت با حضور سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، آیت الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، سید مهدی صادقی استاندار قم، خادمان و مسئولان فرهنگی حرم امام رضا(ع) و کریمه اهل بیت(س) و حرم احمد بن موسی(ع)، نمایندگان بیوت مراجع، خانواده‌های شهدا، مدیران فرهنگی استانی و کشوری و زائران و مجاوران در نخستین روز از دهه مبارک کرامت در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد.

سیدجواد جعفری: 31 استان،77 کشور و 2400 نقطه از جهان دهه کرامت را گرامی می‌دارند                      

سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در این آیین ضمن تبریک آغاز جشن های دهه کرامت و چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، گفت: از محضر حضرت آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) سپاسگزاری می کنم که با تدابیر حکیمانه یکی از با شکوه ترین مراسم معنوی جمهوری اسلامی ایران را در اولین روز از دهه کرامت در این حرم مطهر به منصه ظهور می رسانند.

وی با اشاره به برگزاری ایام دهه کرامت در کشور افزود: پروردگار متعال اراده فرموده است تا میزبانی هشتمین حجت خدا حضرت امام رضا(علیه السلام) و خواهر بزرگوارشان کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) و ‌امین ولایت حضرت شاهراغ (علیه السلام) با مردم ولایتمدار این سرزمین باشد.  ایران اسلامی نیز به شکرانه این نعمت بزرگ دهه اول ماه ذی القعده را که متعلق به آن بندگان برگزیده خداست دهه کرامت نامیده اند.

جعفری ادامه داد: دهه کرامت یک فرصت است تا از یک سو دستاوردهای ارزشمند علمی و پژوهشی مراکز حوزوی و دانشگاهی و از سوی دیگر آثار هنری هزاران هنرمند که سرشار از عواطف بی بدیل ارادتمندی به ساحت مقدس حضرت امام رضا(علیه السلام) است به جامعه عرضه شود.

وی با اشاره به فرمایشی از مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «ما اعتقادمان این است که بهترین راه و برترین حربه ای که می تواند هدایت الهی و هدایت انقلابی را در ذهن ها و جان ها بنشاند و به میوه بیاورد یک تشکیلات است. ما عقیده داریم که اگر چنانچه کسانی بخواهند برای انقلاب کار کنند و این ها متشکل نباشند نخواهند نتوانست از لحاظ کیفیت و از لحاظ کمیت آن کاری را بکنند که یک گروه متشکل انجام خواهد داد، تشکیلات یکی از فرائض هر گروه مردمی است»، گفت: با الهام از این آرمان بلند و با هدف بزرگداشت دهه کرامت و ترویج روزافزون فرهنگ رضوی، جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) پایه گذاری شد.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره با بهره مندی از رهنمود های آیات عظام و علمای اعلام و با حمایت دولت، مجلس و عنایت های همه جانبه آستان قدس رضوی و آستان مقدس حضرت معصومه (سلام الله علیها) و حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (علیه السلام) و با پشتیبانی وزارت فرهنگ‌ و ‌ارشاد اسلامی روز ‌به روز توسعه پیدا کرد و برگزاری سالانه آن به تصویب هیات وزیران رسید.

وی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(علیه السلام) زمینه ای را فراهم کرده است تا جامعه علمی و فرهنگی کشور ارادتمندی خودشان را به ساحت مقدس حضرت امام رضا(علیه السلام) با تولید آثار فاخر و ماندگار به بروز و ظهور برسانند و این آثار ارزشمند در اختیار جامعه قرار گیرد، افزود: امروز که چهاردهمین دوره این جشنواره همزمان با اولین روز از دهه کرامت آغاز می شود بیش از 360 ساختار حقوقی اعم از دولتی و مردمی در اتحادی کم نظیر هم پیمان و متشکل شده اند و برای 31 استان، 77 کشور و 2400 نقطه از جهان برای دهه کرامت حول محور فرهنگ رضوی برنامه تعریف کرده اند تا دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه توجه به سبک زندگی و اقتصاد مقاومتی با الهام از آموزه های رضوی بیش از پیش مورد توجه جدی قرار گیرد. در این جشنواره همواره گروهی برای تعظیم شعائر دینی و ایجاد فضای بانشاط معنوی، گروهی برای آموختن و گروهی نیز برای فراگیری در تلاشند تا پیوند روزافزون افراد جامعه با معارف‌ رضوی تقویت شود.

وی تاکید کرد:برنامه ریزی های دهه کرامت و جشنواره به گونه ای انجام شده است تا بهره‌مندی از توانمندی های هرچه بیشتر اقشار جامعه در برنامه های پیش بینی شده دهه کرامت مدنظر قرار گیرد و برای حضور و مشارکت هرچه بیشتر مردم در این ایام شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت تشکیل شود تا با هدایت های ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با مدیریت حجت الاسلام و المسلمین سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر این ستاد،  نقش مردم در برنامه های این دهه فراگیرتر و جدی تر شود.

 

تولیت آستان قدس رضوی: کرامت انسانی، گمشده دنیای امروز است                                  

حجت‎الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی در ادامه این مراسم بر لزوم بهره گیری از مکتب نورانی اهل بیت(ع) برای یافتن کرامت واقعی تاکید کرد و گفت: برای کریم شدن، باید به حضرت فاطمه معصومه(س) و امام رضا(ع) تاسی کرد.آنها مظهر کرامتند.

وی اظهار کرد: سخن گفتن از کریم و کرامت و اینکه بدانیم در فرهنگ دینی و قرآنی، کرامت، دارای چه منزلت و جایگاهی است، در دهه کرامت، بسیار زیبنده است.

وی افزود: کرامت را به معنای بزرگی و بزرگواری و بخشندگی معنا کرده‌اند؛ آنچه از کرامت در آیات نورانی قرآن استفاده می‌شود، آن است که برای انسان یک کرامت ذاتی و اکتسابی در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: کرامت انسان به لحاظ ذاتی همان جایگاهی است که انسان را از دیگران متمایز می‌کند؛ ویژگی‎هایی چون عقل و قدرت تحلیل و تقوا از جمله امتیازات انسان به شمار می‎رود؛ کرامت اکتسابی از کتاب کامل و انسان کامل کسب می‎شود.

او افزود: شهدا پیش از آنکه به مقام شهادت برسند، به مقام کرامت رسیدند زیرا حاضر شدند که به خاطر یک آرمان جان خود را از دست بدهند؛ این جایگاهی است که برای انسان تعریف شده است؛ معیار دقیق سنجش، تنها کریمان هستند؛ در عالم انسان‌های بخشنده بسیاری دارند ولی آنها را کریم نمی‎نامیم؛ هر بخشنده‎ای کریم نیست زیرا بسیاری از آنها برای جذب منافع و جلب نظر دیگران بخشندگی می‎کنند.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: تمام کسانی که ادعای حقوق بشر آنها گوش فلک را کر کرده است، باید ببینند که این تز آنها باعث شد که این همه جنایات در فلسطین و یمن و... ایجاد شده است زیرا نگاه شما به حقوق بشر، کریمانه نبوده است؛ اینکه یک عالم جلیل القدر که خود او قانون اساسی بحرین را نوشته است، نفی بلد شود، با کدام قانون و مقررات انسانی انجام شده است؟

حجت الاسلام رییسی گفت: اینکه آیت‎الله شیخ عیسی قاسم، مورد حمایت قرار می‎گیرد، کرامت انسانی است و آنچه آل خلیفه انجام می‎دهد یک موضع کاملا غیر انسانی است و دنیا باید در مقابل این سلب تابعیت و خدشه وارد کردن به کرامت انسان بایستد.

وی افزود: نقطه فاصله ما با جبهه استکبار در همین مساله است؛ زیرا جبهه ما جبهه دفاع از کرامت انسانی در مقابل دشمنان کرامت انسانی است؛ آنچه استکبار جهانی در دنیا به منصه ظهور می‎رساند دقیقا بر اساس مقابله با کرامت انسانی است.

او تصریح کرد: کرامت انسانی، گمشده دنیای امروز است و به همین جهت سخن گفتن از حضرت فاطمه معصومه(س) و امام رضا(ع) از این جهت است که بیان کنیم که در دنیا یک دعوت و یک دعوی وجود دارد؛ بیان ما، توجه به مساله انسان های کامل است؛ پیام دهه کرامت آن است که نجات انسان معاصر در گرو توجه به پیشوایان دین و کلام خدا و پیام و ارزش‎هایی است که پرچمدار آن، ایران اسلامی است.

 

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س): دهه کرامت فرصتی برای آشنایی بیشتر با معارف اهل بیت(ع) است

همچنین در ادامه این مراسم آیت الله سید محمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: برای تجلیل از خاندان امام کاظم(ع) دهه اول ذی القعده به عنوان دهه کرامت نامگذاری شده تا با معارف اهل بیت(ع) بیشتر آشنا شویم.

وی اظهار کرد: دهه اول ذی القعده برای خاندان پیامبر اسلام(ص) یادآور جشن و سرور است و ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) در ابتدای آن و ولادت امام رضا(ع) در پایان دهه اول قرار دارد و همچنین در نیمه این دهه حضرت احمد بن موسی(ع) و عبدالعظیم حسنی(ع) تکریم می‌شوند.

وی بیان کرد: 23 ذی القعده زیارت مخصوص امام رضا(ع) است و بیست و پنجم این ماه نیز دحوالارض است که در این روز زیارت حضرت رضا(ع) افضل اعمال در این روز است.

امام جمعه قم ابراز کرد: از مقامات و کرامات بانوی بزرگوار حضرت فاطمه معصومه(س) بسیار گفته‌اند. همه شیعیان امام صادق(ع) به شفاعت حضرت معصومه(س) اهل بهشت هستند و همچنین هرکس زیارت این بانو را زیارت کند از بهشتیان است.

وی اظهار کرد: برای تجلیل از خاندان موسی بن جعفر(ع) دهه اول ذی القعده به عنوان دهه کرامت نامگذاری شده تا با معارف و اهداف اهل بیت(ع) بیشتر آشنا شویم. امید که زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) باشیم.

اهدای پرچم آستان قدس رضوی به آستان کریمه اهل بیت

در این آیین همچنین پرچم حرم امام علی بن موسی الرضا(ع) توسط حجت الاسلام والمسلمین رییسی به آستان مقدس حضرت معصومه(س) اهدا شد.

آیین خطبه خوانی و گلباران مضجع شریف حضرت معصومه(س) از دیگر برنامه های این مراسم بود. مولودی خوانی مرتضی طاهری در میان سفرا و نمایندگان حرم حضرت امام رضا(ع) و احمد بن موسی(ع) بخش دیگری از آیین افتتاحیه دهه کرامت بود.

در ادامه این مراسم رونمایی از تابلوی نفیس زیارت نامه حضرت فاطمه معصومه(س) در صحن امام زمان(عج) و گلباران هوایی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد.

همزمان با فرارسیدن دهه کرامت برنامه‌های ویژه‌ای همچون جشن‌های مردمی، همایش‌ها و نشست‌های تخصصی با محوریت معرفی سیره امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س) در سراسر کشور و همچنین کشورهای دیگر برگزار می‌شود.

دیدگاه شما در مورد : جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) آغاز شد + عکس

جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) آغاز شد + عکس

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS