امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 07:09:51
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 30286

تاریخ انتشار : 07/05/1395 - 11:05

آیا فقط نقش خوب دادن به مربیان پیش‌دبستانی کافی‌ است؟/ مربیانی سرنوشت‌ساز، اما بی‌برخوردار

باید دید طرحی که مدیرکل آموزش و پرورش مازندران برای حل مشکلات مربیان پیش‌دبستانی می‌دهند کارگشا است یا اینکه فقط مربیان باید به همان نقش خوبی که به آنها داده می‌شود دل خوش کنند.

آیا فقط نقش خوب دادن به مربیان پیش‌دبستانی کافی‌ است؟/ مربیانی سرنوشت‌ساز، اما بی‌برخوردار

به گزارشجویباران،  مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در چهارمین اجلاس فصلی مدیران مدارس بهشهر در اظهار نظری گفت: مربیان مقطع پیش‌دبستانی نقش خوب و کیفیت‌بخشی مفیدی در آموزش و پرورش دارند و در سال‌جاری مشکل بیمه و حقوق و مزایای معلمان پیش‎دبستانی حل می‌شود. 
 
علی قاسمی در حالی در این نشست نقش خوب را به مربیان پیش دبستانی داد که باید گفت؛ آنها نقش خود را خوب ایفاء می‌کنند، شما کجایید؟ 
 
این اظهارنظر در جای خود قابل تامل و اعتناء است که بالاخره جناب مدیرکل به این نتیجه رسیدند که مربیان پیش‌دبستانی مشکل دارند... الحمدالله 
 
چون تاکنون نسبت به حل و یا حتی شنیدن صدای این قشر گوش شنوایی نبود و مانند توپی به این سو و آن سو هدایت شدند و تجمع‌های مربیان پیش دبستانی برای بیان مسائل‌شان نیز با بی‌اعتنایی فرهنگ‌نشینان حوزه فرهنگیان استان همراه بود. 
 
اما چند نکته اینکه چطور مشکل این قشر حل می‌شود، قشری که تنها ماهی 250 هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند؟ 15 روز از سال را بیمه هستند و در صورت کم بودن نوآموز و زیاد بودن مربی با دستمزد کمتر از رقم 250 هزار تومان در ماه باید سپری کنند؛ کاش شرایط و راهکارهای حل مشکلات آنها نیز عنوان می‌شد، فرشتگانی که نام مربی پیش دبستانی را یدک می‌کشند، ولی برای کارفرمایی که آموزش و پرورش است چون سازوکار مدونی درباره پیش‌دبستانی و فعالیت مربیان پیش دبستانی وجود ندارد، و حتی به دلیل خودگردان بودن این مربیان هم مدیر نوآموزان هستند، هم مربی، هم خدمتکار و جالب‌تر از همه حسابدار و منشی پیمانکارانی هستند که به آنها معرفی شدند و حساب و کتاب مالی را انجام می‌دهند. 
 
آنها در طول سال فقط 4 ماه بیمه هستند، اگر یک مربی پیش‌دبستانی 10 سال سابقه کار داشته باشد با این شرایط بیمه‌ای فقط 3 سال و 3 روز و 3.... بیمه برایش محسوب شده است بقیه مزایا بماند.

روز به‌روز، دریغ از دیروز

در این راستا یکی از مربیان پیش دبستانی درباره سخنان مدیرکل آموزش و پرورش به خبرنگار بلاغ گفت: همین الان تو شهرهای مختلف نماینده حقوقی‌ آموزش و پرورش شهرستان‌ها اعلام کردند که از امسال می‌خواهیم بیمه رو کمتر کنیم از ۱۵روز به ۱۰روز و ۱۲ روز برسانیم.
  
این مربی پیش‌دبستانی ادامه داد: به ما اعلام شد که هر کس هم می‌خواهد بیمه‌اش افزایش پیدا کند، از میزان حقوق آنها کم می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس ابلاغیه جدید تعداد حداقل نوآموز را بالا بردن که اکثر مناطق به دلیل کلاس کوچک و کمبود جمعیت منطقه  بیشتر مربیان نمی‌توانند به تعداد اعلامی نوآموز ثبت‌نام کنند برای همین می‌گویند آنهایی که نوآموز کمتر دارند کمک مربی به حساب می‌آیند و باید حقوق کمتری دریافت کنند.

باید دید طرحی که مدیرکل آموزش و پرورش مازندران برای حل مشکلات مربیان پیش‌دبستانی می‌دهند، کارگشا است یا اینکه فقط مربیان باید به همان نقش خوبی که به آنها داده می‌شود دل خوش کنند.

کم‌توجهی به مهم‌ترین رکن تربیتی

پیش‌دبستانی را همه صاحب‌نظران تربیتی، از مهم‌ترین مقطع شکل‌گیری نگاه دانش‌آموز به موضوع‌های راهبردی در حوزه تربیتی می‌دانند که به‌طور مستقیم متاثر از نقش مربیان این مقطع است.

روش منطقی ایجاب می‌کند تا اولیای آموزشی و تربیتی کشور و استان، بیشترین توجه را به این مقطع و مربیان پیش دبستانی داشته باشند.

به گفته کارشناسان امور تربیتی، بیشترین آسیبی که متاسفانه در میان آشفته‌بازار آموزش و تربیت مورد غفلت و نادیده‌گرفتن قرار می‌گیرد، از بخش پیش‌دبستانی است. شاید نوع توجه به این بخش استراتژیک از سوی اولیای آموزش و پرورش را بتوان در نحوه برخوردشان با مربیان پیش‌دبستانی در موضوع حقوق و بیمه‌شان پی برد، که واقعاً نامناسب با شأن و جایگاه راهبردی مقطع پیش‌دبستانی است.

منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : آیا فقط نقش خوب دادن به مربیان پیش‌دبستانی کافی‌ است؟/ مربیانی سرنوشت‌ساز، اما بی‌برخوردار

آیا فقط نقش خوب دادن به مربیان پیش‌دبستانی کافی‌ است؟/ مربیانی سرنوشت‌ساز، اما بی‌برخوردار

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS