امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 10:39:04
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 30184

تاریخ انتشار : 02/05/1395 - 08:25

برنج‌كاران مظلوم شمال ايران را دريابيد

هر سال وقتي بهار فرا مي رسد بحث داغ كاشت برنج و سختي ها و رنج هاي آن براي كشاورزان ما دغدغه بزرگي را ايجاد مي كند ، و اين سوال را در ذهن همه كشاورزان عزيز تداعي مي كند كه امسال نيز مثل پارسال در برداشت برنج ضرر خواهيم كرد يا سود؟

برنج‌كاران مظلوم شمال ايران را دريابيد

به گزارشجویباران، استرس سود یا زیان، اين دغدغه نوعي افسردگي را براي برخي از توليد كنندكنندگان برنج، كه مهمترين آذوقه كشور به دوش‌شان سنگيني مي‌كند را سبب مي شود، آيا نزولات آسماني باعث خراب شدن كاشت برنج خواهد شد؟ يا دلالان و وارد كنندگان و يا واسطه گران و گران فروشان كلان كدام يك؟

در قديم براي كشاورزان تسهيلاتي بابت خريد مواد مورد نياز شاليكاران برنج در نظر گرفته مي‌شده، بر اساس اظهار كشاورزان با تجربه قديمي براي خريد انواع كودها مشكل امروزي وجود نداشت، اگر هم خريدي براي برداشت نياز بود بيشتر اقلام جزيي را دربرمي گرفت كه آنقدر مهم نبود، از طرفي اكثر كشاورزان در برداشت برنج بيشتر به همديگر ياري مي‌رساندند، و با همياري و هم فكري درداشت و كاشت مددرسان يكديگر بودند، امروزه متاسفانه به دليل كم اهميت دادن به كشاورزان و برنج‌كاران و هزينه‌هاي سنگين، بعضي از شاليكاران اظهار مي‌كنند به صرفه نيست كه به كار كشاورزي بپردازند، و اگر هم مي‌پردازند از روي ناچاري و شايد تامين حداقل نياز خود و خانواده است، به همين علت بود كه درسال‌هاي گذشته مهاجرت خيل عظيمي از جوانان و كشاورزان را در پي داشته است.

وقتي كاري سود نداشته باشد بهتر است تركش كني تا از ضرر بيشتر جلوگيري بعمل آوری، در حالي كه در دنياي پيشرفته بخصوص كشورهاي آسياي شرقي (ژاپن ،تايلند، و…) براي كشاورزن و كار آنها ارزش قائل هستند، وآن را به ديده نعمت مي‌نگرند، و آنها را افراد خط مقدم نبرد براي خودكفايي كشورشان مي‌دانند، دست آنها را مي‌گيرند و در همه ضررها و زيان‌ها همراه و همدل آنها هستند، و دولت در چنين كشورهایي با تمام وجود تلاش دارد تا آنها را ترغيب كند كه هرسال نسبت به سال قبل توليد بيشتر با كيفيت بالاتر را در نظر بگيرند، تا تسهيلات بهتر و حمايت‌هاي بي دريغي از آنها دریافت کنند، آيا در كشور ما هم اين حمايت‌ها وجود دارد؟ آيا دولت مردان ما هم به كشاورز اهميت مي‌دهند؟ آيا در زمان برداشت به كمك آنها مي‌شتابند تا در فروش محصول‌شان ضرر نكنند؟يا فقط شعار مي‌دهند؟

در طي سال‌هاي گذشته وعده‌هاي مسئولين از يك طرف و شعارهاي نمايندگان در باب دادن تسهيلات از طرفي ديگر (بخصوص در هنگام انتخابات) كشاورزان را در جاده چند طرفه قرار داده است، كه راه برون رفتش خيلي سخت است. دولت بايستي چاره‌انديشي كند، و سر بزنگاه از ورود برنج خارجي (بخصوص هندي به بهانه ارزان بودن) دست بكشد، و مانند دولت‌مردان ژاپن براي ضرري كه بخاطر آفات در مزارع كشاورزي ژاپن رخ داد و دست كشاورزانش را گرفت، و با ورود برنج خارجي (به دليل اضطرار) از كشاورزان كشورش عذرخواست عمل كند، تا نگويند اين هم از دولت تدبيرش.

تصميم به اين كه كدام محصول با استفاده از چه عوامل توليدي، با چه روشي و به چه مقدار توليد گردد، از برنامه‌هاي مهم آن مي‌باشد. تنظيم و اجراي الگوي كشت مناسب محصولات زراعي و باغي تحت تأثير عواملي چون فاكتورهاي طبيعي شامل ساختمان خاك، اقليم و مقدار آب آبياري در دسترسي، فاكتورهاي اجتماعي شامل گروه‌هاي زارعان (خانواده‌ها، فرهنگ‌ها و…) و فاكتورهاي اقتصادي مانند قيمت تمام شده محصول براي زارع، قابليت عرضه در بازار، سطح تكنولوژي در اختيار، نيروي انساني موجود، اعتبار و وضعيت صنعتي منطقه، حمل و نقل و دسترسي به اطلاعات قرار مي‌گيرد. يك الگوي مناسب كاشت بايد به نحوي اجرا شود كه نيازهاي اوليه همه اعضاء جامعه برآورده شده و حقوق آنها از بهره‌وري اراضي، سرمايه كافي، فرصت‌هاي بازاريابي تأمين و تضمين شود، زيرا هرگونه تغيير در الگوي كاشت مي‌تواند كل نظام اجتماعي بخش كشاورزي را تحت تأثير قرار دهد.

الگوي كاشت برنج نيز بايد طوري تنظيم شود كه كشاورزان بتوانند توليد كافي براي خودكفايي يا درآمد داشته باشند و بازده رضايت بخشي از هزينه‌ها و كاري كه انجام مي‌دهند به دست آورند. لذا هرچه سريعتر بايد به فكر راه چاره‌اي براي جلوگيري از روند نامطلوب تبديل و تغيير كاربري اراضي كشاورزي باشيم. روند تغيير كاربري اراضي و تبديل الگوي كشت از شاليزاري به باغ در سال‌هاي اخير شدت گرفته است كه اين روند تابعي از وضعيت بازار، قيمت تمام شده، هزينه‌هاي توليد و عوامل ديگر است . بايد به اراضي كشاورزي به عنوان يك واحد اقتصادي نگريست كه اگر سوددهي نداشته باشد، هر فردي در صدد تغيير كاربري اقدام مي‌كند.

به اميد آنكه روزي فرا برسد كه كشاورزي ما به صورت كامل مكانيزه شده تا هم هزينه‌ها كاهش پيدا كند و هم اينكه كشاورزان عزيز و زحمت‌كش نهايت بهره را ببرند.

منبع : بهجت نيوز
دیدگاه شما در مورد : برنج‌كاران مظلوم شمال ايران را دريابيد

برنج‌كاران مظلوم شمال ايران را دريابيد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS