امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 06:22:48
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 30169

تاریخ انتشار : 01/05/1395 - 16:43

رواج اخلاق پهلوانی نیازمند برگشت به گذشته است/ ترویج اقتدار علی با ورزش زورخانه‌ای

شرط نخست پهلوانی در ورزش زورخانه ای آن است که ورزشکاران باید اخلاق را یاد بگیرند و بعد وارد مسائل قهرمانی شوند

رواج اخلاق پهلوانی نیازمند برگشت به گذشته است/ ترویج اقتدار علی با ورزش زورخانه‌ای

به گزارشجویباران، به نقل از بلاغ، ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی و یا ورزش پهلوانی نام مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و آداب و رسوم مربوط به آن است که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته‌است.

چرا اول مردادماه؟
به دلیل نبرد حضرت علی(ع) در جنگ خندق که در ۱۷ شوال اتفاق افتاد، این روز به این مناسبت به ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی نام گرفت.

ورزش‌های زورخانه‌ای، نام دیگر ورزش‌های باستانی ایرانیان است و جایی که در آن به ورزش باستانی می‌پردازند زورخانه نام دارد، هم‌چنین در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانه‌ای، کشتی پهلوانی نیز در آن گرفته می‌شود.

ویژگی‌های ورزش پهلوانی
اصلی‌ترین آداب زورخانه این است که ورزشکاران باید مواردی را از قبیل فروتنی و از خود گذشتگی، مروت، مردانگی، سفره‌داری، پاکیزگی، کمک به فقرا و تنگدستان و دیگر صفات شامل پهلوانی را رعایت کنند.

جابر صادق‌زاده پهلوان قائمشهری در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، درباره پهلوانی می‌گوید: اگر بخواهیم از پهلوانی صحبت کنیم، ابتدا باید از جهان پهلوان تختی یادی شود چرا که ایشان نمونه‌ای از اخلاق و اسوه در پهلوانی است.

وی افزود: پهلوانی به مقام نیست، بلکه به رفتار و منش است همانند پوریای ولی با شاد کردن دل مادری نامش ماندگار شد.

هر فردی می‌تواند پهلوان باشد
صادق‌زاده با اشاره به اینکه وقتی فردی کار درست و ازخودگذشتگی می‌کند در این حالت نامش ماندگارتر خواهد بود، یادآور شد: پهلوان باید اخلاق‌مدار و از خودگذشتگی داشته باشد و این رفتارها وی را پهلوان می‌کند. 

 پهلوان کشور با اشاره به اینکه کسی که دست فردی را می‌گیرد و وی را از خیابان رد می‌کند هم پهلوان شایسته است، گفت: پهلوانی آن است که همه مردم را ببینی و گذشت داشته باشیم که در حال حاضر در جامعه امروز دیده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه برای رواج پهلوانی در جامعه باید به گذشته برگردیم و به عملکردهای گذشتگان و از کارهای آنها الگو برداری کنیم، خاطرنشان کرد: در گذشته پهلوانان برای نوعروسان یتیم جهیزیه تهیه می‌کردند و به خانواده این افراد حمایت مالی می‌شد، اما در حال حاضر چنین رفتارهایی را در بین قهرمانان نمی‌بینیم.

صادق‌زاده درباره این سوال که چرا شما به عنوان پهلوان انتخاب شدید، گفت: هر ساله مسابقه‌ای در سطح کشور برای انتخاب پهلوان برگزار می‌شود که در سال ۹2 و ۹۴ توانستم پهلوان شوم و هدف اصلی‌ام قهرمانی بود، اما این افتخار نسیبم شد که مادر سه شهید بازوبند پهلوانی را بر بازوهایم ببندند که برایم بسیار غرور آفرین است.

ورزشی به بلندای انسانیت
کوروش عباسی دبیر هئیت پهلوانی و زورخانه‌ای استان مازندران در گفت‌وگو با بلاغ، درباره ورزش زورخانه‌ای اظهار کرد: ورزش پهلوانی یا زورخانه‌ای تنها ورزشی با قدمت ۵۰۰ ساله به ثبت ملی رسید، اما در حال حاضر حدود ۵۰ سال به این شکل اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ورزش زورخانه‌ای ملی و معنوی است و رهبر معظم انقلاب بسیار برای حفظ و نگهداری آن تأکید دارند، افزود: در دوره‌های مختلف پهلوانانی، بودند مثل پوریای ولی، پهلوان تختی و پهلوان سلیمانی و ... که زبان زد خواص و عام شدند.

عباسی تصریح کرد: در مازندران دو پهلوان کشوری هستند که پهلوان صداقتی‌زاده از ساری و پهلوان جابر صادق‌زاده از قائمشهر در دو سال ۹۲ و ۹۴ پهلوان کشور شدند. 

اقبال شدید جوانان مازندرانی به ورزش پهلوانی
دبیر هئیت پهلوانی و زورخانه‌ای استان مازندران ورزش زورخانه‌ای را دارای رونق زیادی دانست و گفت: به مناسبت فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای در روز سه شنبه مسابقاتی در رده نونهالان و نوجوانان در سطح استانی در آمل برگزار شد، که در رده نونهالان قائمشهر مقام نخست، بابل دوم و آمل مقام سوم را بدست آورند و در رده نوجوانان نیز آمل مقام نخست و قائمشهر دوم و بابل سوم شد که از ۸ شهرستان ۶ شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر شرکت کننده داشت که در مجموع قائمشهر اول، بابل دوم و آمل مقام سوم را کسب کردند.

این مسئول افزود: شرط نخست پهلوانی در ورزش زورخانه‌ای آن است که ورزشکاران باید اخلاق را یاد بگیرند و بعد وارد مسائل قهرمانی شوند.

قهرمان با این صفات است که پهلوان می‌شود
وی درباره خصوصیات پهلوان، گفت: دستگیری از ضعیفان، در مرام پهلوانی هیچ وقت غرور نداشته باشد اخلاق پسندیده، سفره‌داری از صفات پهلوان است و الگوی تمام ورزشکاران زورخانه‌ای امام علی(ع) است.

عباسی با بیان اینکه نیازمند توجه مسئولان به ورزش زورخانه‌ای در زمینه حمایت مالی هستیم، یادآور شد: در کل استان مازندران برای ترویج فرهنگ پهلوانی و توسعه همگانی ورزش زورخانه‌ای در میان خانواده‌ها ثبت نام ورزشکاران نونهال خردسال، نوجوان رایگان انجام می‌شود که این طرح از قائمشهر آغاز شده و در حال اجرای آن هستیم.

به گزارش بلاغ، ورزش زورخانه‌ای با آداب و سنتی خاص که با پیروی از پهلوانان و دلاوران افسانه‌ای دورهٔ باستانی و تاسی از پیشوای نخستین شیعیان و جوانمردان، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزش کاران بر می‌انگیزد و با این آداب به ورزشکاران نیرو می‌بخشد.

این ورزش امروز نیاز به پمپاژ مروت جوانمردی دارد
ورزش باستانی در بین ورزشکاران به احترام و ادب معروف است و با اصول زیادی همراه است. به طور مثال تمامی حرکات با اجازه از سادات و پیش کسوتان زورخانه، که به رخصت گرفتن معروف هست، انجام می‌شود. شعار ورزش باستانی پرورش روح و جسم است به طوری که شیعیان معتقدند که زورخانه مسجد دوم شیعیان است؛ ولی در نسل جدید ورزشکاران این آداب و رسوم کم‌کم از بین رفته است و کمتر ارزش‌های والای مذهب در این ورزش دیده می‌شود، که جا دارد اولیای این ورزش فاخر ار این زمینه و صیانت از ویژگی‌های ورزش زورخانه‌ای اهتمام خاصی مبذول بدارند.

دیدگاه شما در مورد : رواج اخلاق پهلوانی نیازمند برگشت به گذشته است/ ترویج اقتدار علی با ورزش زورخانه‌ای

رواج اخلاق پهلوانی نیازمند برگشت به گذشته است/ ترویج اقتدار علی با ورزش زورخانه‌ای

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS