امروز پنج شنبه 23 آذر 1396
ساعت 20:39:02
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 30065

تاریخ انتشار : 22/04/1395 - 08:13

چرا نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم؟

به گزارش جویباران، قبل از ورود به ماجرا و پرداختن به دلایل این امر، لازم می دانیم که به برخی نکات مرتبط با این موضوع اشاره کنیم. در ابتدا باید بدانیم که در واقع قلقلک چیست و چرا این عمل باعث بروز چنین حالتی در بدن می شود.


به گفته محققان دانشگاه کالج لندن، دو قسمت از مغز در این فرآیند نقش تاثیرگذاری دارند: قشر حسی-تنی (Somatosensory Cortex) و قشر کمربندی قدامی (Anterior Cingulate Cortecx) مغز؛ که اولی مسئولیت دریافت و درک لمس و دومی مسئولیت پردازش حس لذت را بر عهده دارد.

هر دو بخش یاد شده از مغز در مواقعی که کسی در حال قلقلک دادن شماست، سیستم عصبی را وادار به واکنش می کنند. در واقع، محققان قلقلک را به دو دسته تقسیم بندی کرده اند؛ نخست، Gargalesis و یا همان قلقلک زیاد که موجب خنده های بلند می شود و دوم، Knismesis و یا به بیانی ساده تر، قلقلک آرام که قهقهه را به دنبال ندارد و بیشتر با لبخند همراه است. حال ماجرا زمانی جالب می شود که خنده ناشی از قلقلک به هیچ عنوان یک احساس لذت بخش نیست، اما ما طوری می خندیم که انگار خنده دارترین جوک دنیا را شنیده ایم.

بر اساس پژوهش های صورت گرفته توسط محققان دانشگاه Tubingen آلمان، خنده های ناشی از شنیدن جوک و یا قلقلک، از قسمتی از مغز به نام اوپرکلوم رولاندیک (Rolandic Operculum) که وظیفه کنترل واکنش های صوتی و احساسی را بر عهده دارد، نشات می گیرد.

حال سوال اینجاست که چرا با وجود دانش نسبی ما انسان ها در خصوص جنبه فیزیولوژی قلقلک دادن، نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم و به همان صورت که بقیه ما را قلقلک می دهند، بخندیم. پاسخ این سوال در بخشی از مغز به نام مخچه نهفته است.

پژوهش های محققان دانشگاه کالج لندن نشان می دهد که مخچه می تواند احساسات را زمانی که حرکت و عمل خود شما باعث ایجاد آن می شود، پیش بینی کند، اما نمی تواند این احساس را در هنگامی که فرد دیگری آن را انجام می دهد، پیش بینی کند. به بیانی ساده تر، زمانی که شما خودتان را قلقلک می دهید، مخچه احساس را پیش بینی می کند و این امر منجر به خنثی شدن واکنش بخش هایی از مغز در برابر قلقلک می شود.

به عبارتی دیگر، مخچه می داند که دقیقاً دست شما کجاست و می خواهد کدام قسمت از بدنتان را قلقلک دهد. به همین دلیل، دیگر حسی ناشی از این عمل در بدن بوجود نخواهد آمد و به تبع، به واکنشی که همان خندیدن است، منجر نخواهد شد.  

 
دیدگاه شما در مورد : چرا نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم؟

چرا نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS