امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 23:18:45
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 29819

تاریخ انتشار : 02/04/1395 - 17:42

صابر فقیه قهرمان جوجیتسوی جهان:

می خواهم بعد از رضا مددی ، دومین ایرانی ای باشم که به ufc راه پیدا می کند

من از مدت ها پیش چنین تصمیمی را داشتم و حالا که مدال جهانی در جوجیتسو را کسب کردم ، می خواهم فعالیت ورزشی ام را در رشته ای ادامه دهم که علاقه ی خاصی به آن داشته و به لیگ های معتبر mma در دنیا راه پیدا کنم .

 می خواهم بعد از رضا مددی ، دومین ایرانی ای باشم که به ufc راه پیدا می کند

 به گزارش  جویباران،پس از حضور امیر علی اکبری در رشته ی mma یا همان مبارزات داخل قفس در چند ماه گذشته ، یک قهرمان جهان دیگر هوس حضور در قفس های خونین به سرش زده و می خواهد ادامه ی فعالیت ورزشی اش را در قفس دنبال کند . صابر فقیه که چندی پیش در مسابقات جهانی هنرهای رزمی در کشور گرجستان موفق به کسب دو عنوان جهانی شد ، از علاقه خود به رشته ی mma و حضور در قفس به ورزش جوان گفته و امیدوار است بتواند همانند رضا مددی ، به عنوان یک ایرانی دیگر به معتبر ترین لیگ این رشته ورزشی در دنیا راه پیدا کند . متن گفتگوی ورزش جوان را بار این قهرمان جویباری در زیر بخوانید :

*خودت را برای مخاطبان ما معرفی کن .

بنده صابر فقیه هستم . متولد 10 مرداد 1365 در شهرستان جویبار که فعالیت ورزشی خود را نیز از سنین پایین در همین شهر آغاز کردم و اکنون عضو تیم ملی جوجیتسوی جمهوری اسلامی ایران هستم .

*از روزهای اولی که برای تمرین به باشگاه رفتی بگو . آیا روحیه خشن ورزش های رزمی ، از ادامه فعالیتت در این رشته جلوگیری نکرد ؟

اصلا این طور نبود . با اینکه در جویبار همه چیز در ورزش کشتی خلاصه می شود ، اما من از همان سنین پایین علاقه زیادی به ورزش های رزمی داشتم .  به خاطر می آورم که آن زمان وقتی ورزش رزمی را شروع کردم ، به دلیل جنگندگی زیاد باعث شکسته شدن بینی چند نفر از هم باشگاهی های خود شدم ، به همین خاطر گفتند چون دست و پاهای سنگینی داری ، دیگر نمی توانی در این باشگاه تمرین کنی . خلاصه از آن روز به بعد دیگر مرا به باشگاه راه ندادند ، اما من به خاطر علاقه زیادم به این ورزش ، به مدت دو سال مسافت طولانی جویبار تا بابل را برای تمرین طی می کردم .

*آیا در آن زمان فکر می کردی که روزی قهرمان جهان شوی ؟

به هیچ وجه چنین فکری نمی کردم و فقط دنبال این بودم که فنون رزمی را بیاموزم چون به آن عشق می ورزیدم . پس از گذشت چند سال ، کم کم به مسابقه دادن روی آوردم که اکثر آن ها برایم با باخت همراه بود . اما اصلا به این باخت ها اهمیتی نمی دادم ، تا اینکه از سال 1385 تمریناتم را به طور حرفه ای تر دنبال کردم و مسابقاتم جدی تر شده بود .

*از افتخاراتت در رشته ی جوجیتسو برایمان بگو .

همانطور که گفتم از سال 85 تمریناتم را به طور حرفه ای و جدی تر دنبال می کردم ، تا اینکه توانستم دو سال بعد به افتخار پوشیدن لباس مقدس تیم ملی در رشته جوجیتسو برسم و به لطف خدا تا همین الان عضو تیم ملی هستم . در این سال ها به همراه تیم ملی در مسابقات زیادی شرکت کردم که حاصلش 2 مدال آسیایی بود . همچنین در پنج دوره مسابقات جهانی در کشورهای مختلف شرکت کردم که متاسفانه به دلایل مختلف دستم از مدال کوتاه ماند ، اما در مسابقات جهانی چند هفته پیش در کشور گرجستان ، تمامی این ناکامی ها را با دو مدال جهانی از ذهنم پاک کردم تا با مدال جهانی جوجیتسو به ورزشmma  روی آورم .

*در شهری که تو در آن فعالیت می کنی کشتی حرف اول و آخر را می زند . آیا در این مدت به تو هم همانند قهرمانان کشتی این شهر توجه شده است ؟

سوالی پرسیدید که نمی دانم چه در جوابش بگویم . من قبل از مسابقات جهانی حتی یک سالن برای تمرین هم نداشتم و مجبور بودم برای تمرین هر روز تا قائمشهر بروم . از سنین پایین در تمامی مسابقات استانی و کشوری ، بدون مربی شرکت می کردم و برای شهرم مقام کسب می کردم . البته درست است که ورزش جویبار در کشتی خلاصه می شود و همه در این شهر به نوعی با کشتی زندگی می کنند ، اما به شما قول می دهم در گوشه و کنار این شهر امثال صابر فقیه زیاد هستند که اگر حمایت شوند و به آن ها توجه شود ، می توانند در ورزش های رزمی هم برای مردم شهرشان مدال های جهانی به ارمغان بیاورند . البته از همین جا جا دارد نهایت تشکر را از جناب دکتر بخشی ، شهردار محترم جویبار داشته باشم که همیشه حامی من بوده و تمام تلاشش را برای موفقیت بنده به کار گرفته است تا بتوانم بدون مشکلی به تمرینات خود بپردازم .  اما بعضی از مسئولین و نمایندگان شهری و استانی ، هر زمان که نیاز به رای مردم دارند ، به سراغ ورزشکاران می آیند تا خود را نزد افکار عمومی همگام با مردم و ورزشکاران جلوه دهند. اما وقتی خرشان از پل گذشت ، حتی جواب تلفن همان ورزشکار را نمی دهند ، چه برسد به رفع مشکلاتشان . به شما قول می دهم به طور مثال اگر از جناب رضیان که نماینده مردم شهرمان در مجلس است ، از صابر فقیه بپرسید ، اصلا مرا نمی شناسد . با این حال برای ایشان هم آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم در مجلس بتواند برای شهرمان قدم های مثبتی بردارد .

*اما برویم سر اصل مطلب که خودت هم مطرحش کردی . گویا هیجانات جوجیتسو راضی ات نکرده و قصد حضور در قفس های خونین را داری .

بله . من از مدت ها پیش چنین تصمیمی را داشتم و حالا که مدال جهانی در جوجیتسو را کسب کردم ، می خواهم فعالیت ورزشی ام را در رشته ای ادامه دهم که علاقه ی خاصی به آن داشته و به لیگ های معتبر mma در دنیا راه پیدا کنم .

*از این ورزش که در ایران تا حدودی بیگانه است ، بیشتر برایمان بگو .

ورزش mma  تلفیقی از ورزش های رزمی مانند جوجیتسو و ورزش کشتی می باشد . این مبارزات در داخل قفس برگزار می شود و برای همین خیلی ها فکر می کنند بسیار مرگ بار بوده و حتی ممکن است به قیمت جان ورزشکار تمام شود . اما باید بگویم این ورزش در عین خشن بودن ، بسیار حرفه ای بوده و دارای قوانین خاصی است که آن را فوق العاده جذاب می کند . همین جذابیت آن هم باعث شده اسپانسر های قوی مالی در دنیا در این ورزش حضور پیدا کنند ، به گونه ای که درآمد های اخیر لیگ ufc  که معتبر ترین لیگ این ورزش است ، حتی از فوتبال هم بیشتر بوده است . از آن جهت که ورزش جوجیتسو بسیار نزدیک به این ورزش است ، احساس می کنم می توانم در این ورزش فعالیت کنم .

*گویا چند ایرانی نیز در این رشته در حال فعالیت هستند.

درست است . چندی پیش یکی از کشتی گیران معروف کشورمان بنام امیر علی اکبری به این ورزش روی آورده و در تایلند تمرین می کند تا بتواند در لیگ های معتبر این ورزش شرکت کند . همچنین هموطنان دیگری همانند سعید گنجی در کشورهای دیگری مشغول فعالیت در این رشته هستند ، اما الگوی من در مبارزات داخل قفس کسی نیست جز رضا مددی . او که قبلا کشتی گیر بوده و از نظر اخلاق و منش پهلوانی در بین ورزشکاران رشته ی  mma  زبانزد است ، پس از روی آوردن به این رشته ، به عنوان تنها ایرانی ای است که موفق شد به لیگ  ufc راه یابد و به نوعی پرچمدار ایرانی ها در این لیگ بزرگ و معتبر می باشد .

*همان طور که خودت گفتی برای حضور در قفس باید به چند رشته ی رزمی و همچنین فنون خاک و بنداز کشتی آشنا بود . آیا فکر می کنی بتوانی تنها با مهارت به فنون جوجیتسو در قفس موفق باشی ؟

درست می گویید . برای حضور در قفس باید تقریبا با اکثر ورزش های رزمی به خصوص کیک بوکسینگ آشنا باشید . فنون کشتی هم در این ورزش نقس زیادی را ایفا می کنند . برای همین است که از هفت وزن این ورزش در دنیا ، در شش وزن کشتی گیرانی مانند دانیل کورمایر ، هنری سوجودو و خوئل رومرو حرف اول را می زنند . خوشبختانه شرایط برایم فراهم شده و قرار است که از تاریخ 4 تیرماه در یک باشگاه اختصاصی در تایلند ، به مدت یک ماه زیر نظر مربیان اختصاصی این رشته تمرین کنم و امیدوارم بتوانم در این مدت به ریزه کاری های این رشته ورزشی مسلط شوم . همچنین امیدوارم در تایلند بتوانم از تجربیات امیر علی اکبری در کشتی بهره ببرم .

*و اما حرف آخر

جا دارد از این فرصت استفاده کنم و از همه ی کسانی که در موفقیت های ورزشی ام نقش داشتند ، تشکر کنم . همچنین از مردم شهرم علی الخصوص دوستان دور و نزدیک و هم محله ای ها که همیشه پس از بازگشتم از مسابقات برایم سنگ تمام گذاشتند ، تشکر می کنم و دست تک تکشان را می بوسم و امیدوارم بتوانم جواب محبت هایشان را در مسابقات آتی بدهم . بار دیگر ار شهردار محترم جویبار تشکر می کنم که شرایط را برایم محیا کردند تا بتوانم بدون دغدغه به تایلند رفته و در آن جا تمرین کنم . در پایان این را هم بگویم که هر چه دارم و ندارم اول از لطف خدا و دوم از تلاش های اعضای خانواده ام بوده و با این که می دانم محبت های بی شمار آن ها را نمی توانم جبران کنم ، اما تمام تلاشم را به کار می گیرم تا بتوانم حداقل دلشان را شاد کنم . همچنین از شما هم بابت وقتی که در اختیارم گذاشتید ، کمال تشکر را دارم . از مردم عزیز شهر و کشورم می خواهم که با دعای خیرشان  ما را در ادامه ی راه ورزشیمان همراهی کنند .

 
منبع : ورزش جوان
دیدگاه شما در مورد : می خواهم بعد از رضا مددی ، دومین ایرانی ای باشم که به ufc راه پیدا می کند

 می خواهم بعد از رضا مددی ، دومین ایرانی ای باشم که به ufc راه پیدا می کند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS