امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 21:19:24
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 29777

تاریخ انتشار : 01/04/1395 - 02:51

خوراكي‌هاي مشكوك در سفره ايراني

محصولات تراريخته متهم سونامي سرطان در ايران

روند شيوع بيماري سرطان در ايران نسبت به ساير نقاط دنيا شتابنده است. ۳۰۰ هزاربيمار مبتلا به سرطان كه سالانه ۹۰ هزار مورد جديد به آنها مي‌پيوندند. به باور برخي از كارشناسان و پزشكان اين رشد شتابنده سرطان در كشورمان، ريشه در خوراكي‌هايي دارد كه مي‌خوريم يا به خوردمان مي‌دهند.

به گزارش جویباران،مصرف محصولات غذايي وارداتي تراريخته يا آغشته به مواد بيماري‌زا در كشور در حالي افزايش يافته كه بنا به تأييد مراكز علمي معتبر دنيا در حوزه زيست فناوري اين محصولات مي‌توانند تاثيرات خطرناكي مانند ابتلا به انواع سرطان‌ها را روي انسان داشته باشند و شايد يكي از دلايل سونامي سرطان در كشور ما افزايش مصرف همين محصولات باشد.

چند سالي مي‌شود محصولات دستكاري ژنتيكي شده يا همان تراريخته‌ها به سفره غذايي‌مان راه يافته‌اند. حالا اما بنا به اذعان رسول ديناروند رئيس سازمان غذا و دارو، بيش از 90 درصد روغن‌هاي خوراكي در كشورمان از دانه‌هاي روغني تراريخته توليد مي‌شود. حتي قرار است در برنامه ششم توسعه مزارع كشور خودمان هم با اولويت برنج و پنبه به كشت تراريخته‌ها اختصاص يابد؛ ‌موضوعي كه صداي بسياري از كارشناسان و متخصصان علم ژنتيك و حتي محيط زيستي‌ها را در آورده است. با وجود اين اما هستند افرادي كه مدافع تراريخته‌ها هستند و معتقدند مستنداتي كه مخالفان تراريخته‌ها به آنها استناد مي‌كنند معتبر نيست. اما شواهد غيرقابل انكاري درباره مضرات تراريخته‌ها وجود دارد و بسياري از كشورهاي اروپايي توليد و مصرف اين محصولات را ممنوع يا محدود كرده‌اند؛‌ محصولاتي كه علاوه بر نگراني از آثار منفي‌شان روي سلامت، بذرهاي شان عقيم است و موجب وابستگي به توليدكنندگان بذر خواهد شد. چالش‌هاي محصولات تراريخته به گونه‌اي است كه برخي از كارشناسان معتقدند اين خوراكي‌ها مصداقي از نفوذ و بيوتروريسم هستند.

با غذا بيمار مي‌كنند و با دارو مداوا!
علي‌اكبر روزگاري پزشك و پژوهشگر طب سنتي، عدم كنترل بر واردات برخي از مواد غذايي به‌ويژه محصولات غذايي وارداتي تراريخته يا آغشته به مواد بيماري‌زا به كشور و مصرف اين محصولات را يكي از عوامل مهم افزايش سرطان در كشور دانست. وي با اشاره به نقش تغذيه در ابتلا به سرطان مي‌افزايد:‌ مصرف غذاهاي مصنوعي مانند فست‌فودها، استفاده از مواد نگهدارنده فراوان در مواد غذايي مانند كنسروها و شيرها از جمله مواردي است كه طبق تحقيقات علمي «سرطان‌زا» بودنشان ثابت شده است. هم‌چنين بسياري از اين مواد آرايشي به خصوص آن دسته كه به‌صورت قاچاق وارد كشور مي‌شوند، سرطان‌زا هستند. روزگاري، با اشاره به واردات غذاهايي كه در آنها دستكاري ژنتيكي صورت گرفته، مي‌افزايد: مصرف مواد غذايي كه اصطلاحاً به آنها تراريخته گفته مي‌شود، در كشور به شدت افزايش پيدا كرده‌است. طبق تحقيقات وسيعي كه توسط دانشمندان صاحب نظر و مراكز علمي معتبر در حوزه زيست فناوري صورت گرفته، اين مواد غذايي خطرناك بوده و مي‌توانند تأثيرات بسيار خطرناكي چون بيماري سرطان براي انسان داشته باشند. به‌ويژه كه در حال حاضر تقريبا تمام اين محصولات دستكاري ژنتيكي شده در كشورمان مصرف مي‌شود، وارداتي هستند و اطلاعات چنداني درباره كم‌و‌كيف دستكاري‌هاي ژنتيكي صورت گرفته روي آنها در دست نداريم. به باور وي غفلت از كنترل مبادي ورودي كشور براي بررسي و آزمايش واردات مواد غذايي و دارويي به‌ويژه محصولات غذايي دستكاري شده ژنتيكي، موجب مي‌شود تا خوراكي‌هاي به ظاهر سالم اما با منشأ بيماري‌زا وارد كشور شود. روزگاري تأكيد مي‌كند ‌اين مسئله درباره داروهاي قاچاق نيز صادق است. به باور وي سياست بسياري از شركت‌هاي دارويي در خارج از كشور اين است كه بيماران را با مبتلا كردن به عوارض دارويي، به صورت يك مشتري هميشگي تحت كنترل خود قرار دهند و از آنها بهره‌هاي مالي فراوان و دائمي كسب كنند.

كنترل ملت‌ها با غذا
دكتر علي كرمي استاد بيوتكنولوژي پزشكي دانشگاه بقيه الله هم درباره محصولات تراريخته به «جوان» مي‌گويد: تراريخته يعني استفاده از فنون مهندسي ژنتيك، براي اصلاح بذر گياهي و دامي. در امريكا گاوهايي را با روش تراريخته و با هورمون ساخته‌اند؛ گوشت‌هايي كه از اين گاوها تهيه مي‌شود حاوي هورمون‌هاي رشد است و سبب بلوغ زودرس در دخترها مي‌شود. در ايران هم بلوغ زودرس داريم؛ اما چرا؟ آيا در گوشت‌هاي دامي ما هم هورمون وجود دارد؟ كسي پاسخگو نيست. به گفته وي توليد مرغ در 48 روز در حالي است كه يك مرغ 70 روزه در حالت عادي هنوز كوچك است. به باور اين استاد دانشگاه تهديد نرم و نفوذ مي‌تواند در حوزه غذا و دارو هم باشد و تراريخته بدون شك اگر همه جنبه‌هاي آن مطالعه و بررسي نشود، يك نفوذ خطرناك است؛ چون در سفره همه ملت وارد مي‌شود. امنيت ملي، سلامت مردم، سلامت منابع، و ذخاير ژنتيكي كشور؛ محيط زيست و منابع طبيعي خط قرمزهايي است كه بايد در رابطه با واردات و كشت تراريخته‌ها در نظرگرفت. بنا به تأكيد كرمي غذا راهكاري براي كنترل ملت‌هاست. وي در اين رابطه مي‌افزايد: هنري كيسينجر ديپلمات معروف امريكايي و مشاور اسبق امنيت ملي ايالات متحده امريكا در سال 1974 معتقد بوده اگر نفت را كنترل كنيد، كشورها را كنترل خواهيد كرد و اگر غذا را كنترل كنيد، مردم را كنترل خواهيد كرد. به باور اين استاد دانشگاه وابسته كردن كشاورزي ما به بذرهاي عقيم يا تراريخته يعني وابسته كردن يك ملت به كمپاني‌هاي ابر قدرت جهاني. وي رواج كشت محصولات تراريخته در ايران را مصداقي از بيوتروريسم و «توطئه روشن صهيونيست‌ها براي بيمار كردن ملت ايران»‌مي‌داند و مي‌افزايد: صهيونيست‌ها در اسرائيل حتي به اندازه يك متر مربع هم اجازه كشت محصولات دستكاري شده نداده‌اند.

تحقيقاتي در رد تراريخته‌ها
داود حيات غيب معاون پژوهش سازمان حفاظت محيط زيست هم در اين باره به «جوان» مي‌گويد: معروفترين اين مقالات مربوط به «پروفسور سراليني» در فرانسه است. پروفسور سراليني در اين تحقيق، اثرات تغذيه دراز‌مدت موش‌ها را با ذرت دستكاري شده كه با سم علف‌كش گليفوسيت با نام تجاري رانداپ در انحصار شركت مونسانتو سمپاشي شده‌اند؛ بررسي كرد. در عرض دو سال، تومورهاي سرطاني خطرناكي در موش‌ها رشد كرد. با لابي شركت‌هاي توليد‌كننده «بذر محصولات دستكاري‌ شده ژنتيكي» پس از دو ماه، مقاله با ايراداتي از مجله خارج شد اما پروفسور سراليني با پاسخگويي به تمام ايرادات، يك‌بار ديگر مقاله را در سال 2014 منتشر كرد كه هنوز مقاله اين محقق به عنوان يكي از مهم‌ترين مرجع‌هاي دانشگاهي در اين موضوع محسوب مي‌شود.

خوراكي‌هاي مشكوك در سفره ايراني
ايرلند، ‌اسكاتلند و روسيه جزو كشورهايي هستند كه ممنوعيت كشت و واردات محصولات تراريخته را دارند و حتي پاپ هم درباره اين محصولات گفته است توسعه اين‌گونه محصولات تراريخته شبكه گسترده اكوسيستم را مختل مي‌كند، تنوع توليد را كاهش داده و در زمان حال و آينده به اقتصاد مناطق مورد كشت آسيب مي‌رساند. با تمام اينها اما در حالي ما وارد كننده و مصرف‌كننده محصولات تراريخته هستيم كه اين همه ترديد درباره آنها وجود دارد و هيچ تحقيقي براي اثبات سلامتي يا مضرات اين محصولات در كشور ما انجام نشده است.

منبع : جوان
دیدگاه شما در مورد : محصولات تراريخته متهم سونامي سرطان در ايران

محصولات تراريخته متهم سونامي سرطان در ايران

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS