امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 13:50:06
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 29598

تاریخ انتشار : 23/03/1395 - 09:15

پرورش دهنده موفق شترمرغ در جویبار :

کسی در شهرستان این صنعت را حمایت نمی کند/ مزرعه ام توانایی تولید 25 تن گوشت شترمرغ را دارد

«قربانعلی رشیدی» کارآفرین و فعال اقتصادی اهل شهرستان جویبار است، که توانسته مزرعه پرورش شترمرغ به مساحت 2000 هزار متر را راه‌اندازی کند.

کسی در شهرستان این صنعت را حمایت نمی کند/ مزرعه ام  توانایی تولید 25 تن گوشت شترمرغ را دارد

به گزارش خبرنگارجویباران، شترمرغ‌ها پرندگانی باقابلیت سازگاری بسیار بالا می‌باشند، به همین جهت امکان پرورش آن‌ها در طیف جغرافیایی وسیعی وجود دارد، به‌طوری‌که در حال حاضر این پرنده از مناطق گرم آفریقای جنوبی تا مناطق سرد آمریکای شمالی پراکنده بوده و به‌راحتی مورد پرورش قرار می‌گیرد. به‌طورکلی شترمرغ‌ها توانایی زندگی در دامنه دمایی ۴۵+ ۵۰+ تا ۲۰- درجه سانتی‌گراد را به‌راحتی دارا بوده و در این‌گونه مناطق توانایی پرورش و تولید را خواهند داشت.

قربانعلی رشیدی فعال اقتصادی اهل شهرستان جویبار است، که توانسته مزرعه پرورش شترمرغ به مساحت 2000 هزار متر را راه‌اندازی کند. وی از مجریان موفقی است که توانسته با اجرایی کردن طرح‌های اقتصاد مقاومتی و مردمی حرفی برای گفتن داشته باشد و با ورود به‌موقع و عملی خود در این عرصه شاهد اقتصادی بسیار عالی برای خود و خانواده‌اش باشد.

این مجری اقتصاد مقاومتی نه‌تنها برای خود بلکه برای سایر اعضای خانواده‌اش نیز فرصت‌های شغلی ایجاد و آنان را نیز در این طرح سهیم کرده است به‌طوری‌که برای افراد دیگر نیز اشتغال غیرمستقیم نیز ایجاد نمود.

تمامی این اقدامات و ایجاد اشتغال برای سایر اعضای خانواده در حالی صورت گرفته که میزان دریافت تسهیلات از بسیج سازندگی شهرستان جویبار به مبلغ 10 میلیون تومان بوده و این نشان می‌دهد که با اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی و با کوچک‌ترین تسهیلات می‌توان اقدامات بزرگی انجام داد و حتی برای دیگران نیز فرصت‌های شغلی ایجاد کرد.

از 3 رأس تا 75 رأس شترمرغ

قربانعلی رشیدی آغاز ورود به این شغل را سال 1382 بیان کرد و افزود: فعالیتم را با 3 رأس شترمرغ آغاز کردم و اکنون دارای 10 شترمرغ مولد و 500 رأس جوجه و 75 رأس شترمرغ پروار هستم.

وی در خصوص زمان تخم گذاری شتر مرغ ها گفت: از ابتدای فروردین هرسال تا اواخر شهریور زمان تخم‌گذاری شترمرغ است به‌طوری‌که هر شترمرغ تازه به سن بلوغ رسیده از 20 تا 120 عدد تخم می‌گذارد و همچنین هر 48 ساعت یک تخم گذاشته می‌شود، جوجه شترمرغ‌ها نیز از بین سن صفرتا 12 ماه به فاز پرواری می‌رسند و اگر غذای مناسبی به آن‌ها داده شود حداقل زمان لازم برای رسیدن به سن کشتار 7 ماه است.

پرورش دهنده شتر مرغ، به سختی کار خود و فراهم نبودن بسیاری از امکانات اشاره و تصریح کرد: مزرعه شتر مرغ من برق و گاز ندارد و مجبورم برای روشنایی اتاق خودم از برق همسایه استفاده کنم درحالی که در 10متری مزرعه ام تیرهای برق وجود دارد.

در ابتدای کارم 25میلیون تومان ضرر کردم اما مقاومت کردم

رشیدی افزود: چند سالی است که دستگاه جوجه‌کشی تهیه‌کردم اما به دلیل نداشتن برق این دستگاه گوشه انبار خاک می‌خورد و برای هردوره برای تولید جوجه باید 15 میلیون تومان هزینه کنم تا تخم‌های شترمرغ را به شهرستان‌های هم‌جوار بفرستم تا جوجه‌هایش به‌وسیله دستگاه سرازتخم دربیاورند و در سال دوم فعالیتم در این عرصه 117 جوجه به ارزش تقریبی 25 میلیون تومان به دلیل نداشتن برق و گاز تلفات داده‌ام اما با همه این ضررها ایستادگی کردم و کارم را با تمام قوا پیش بردم.

به من مجوز پرورش شترمرغ نمی دهند! 

این فعال اقتصادی به یکی از مشکلات مهم خود در این عرصه اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات مهمی که امروز با آن مواجه هستم و برای حل آن تا وزارتخانه هم رفتم، نداشتن مجوز است ازآنجایی‌که مازندران منطقه‌ای شرجی با رطوبت بالاست متأسفانه مجوز برای پرورش شترمرغ صادر نمی‌شود، البته درگذشته مدتی صادر می‌شد ولی بعد از مدتی قطع شد و ما هم‌اکنون بدون مجوز اقدام به این کار می‌کنیم.

رشیدی افزود: اگر مسئولین حمایتم کنند و مشکلاتم را برطرف کنند توانایی تولید 20 الی 25 تن گوشت شترمرغ به ارزش 6 میلیارد ریال را دارم.

وی در پایان گفت: از تمامی مسئولان شهرستان تقاضا دارم در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی، تلاش نمایند و موانع موجود در این راه را برای افرادی مثل من که علاقمند به فعالیت دراین حوزه ها هستند تسهیل و رفع گردانند.

 

دیدگاه شما در مورد : کسی در شهرستان این صنعت را حمایت نمی کند/ مزرعه ام توانایی تولید 25 تن گوشت شترمرغ را دارد

کسی در شهرستان این صنعت را حمایت نمی کند/ مزرعه ام  توانایی تولید 25 تن گوشت شترمرغ را دارد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS