امروز جمعه 29 دی 1396
ساعت 12:55:25
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 29527

تاریخ انتشار : 18/03/1395 - 09:30

میلیاردها ساعت تابستانی فرزندان‌مان چگونه سپری می‌شود؟!

راهکارهایی برای ثمربخشی اوقات فراغت فرزندان در تابستان

با توجه به فرا رسیدن تعطیلات تابستان دانش‌آموزان برای ثمر بخش بودن اوقات فراغت فرزندان در تابستان راهکارهایی را به والدین ارائه می‌شود که در ادامه می‌خوانیم...

راهکارهایی برای ثمربخشی اوقات فراغت فرزندان در تابستان

به گزارش جویباران، کودکان، نوجوانان و جوانان سرمایه‌های مهم جامعه هستند و پویایی و تحرک از خصوصیات بارز این نسل است که با فرارسیدن فصل تعطیلات و فراغت از تحصیل، برنامه‌ریزی و اجرای سیاست‌های صحیح برای داشتن اوقات فراغتی مفید برای آنها از ضروریات جامعه در حال توسعه است، که در این راستا باید مسئولان و خانواده‌ها محیطی سالم و مفرح 

 
در کشورهای مطرح جهان، برای غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان بویژه در تابستان، برنامه‌ریزی‌های متنوعی انجام می‌شود.
 

را برای این قشر فراهم کنند.

بهترین فرصت برای بهترین شرایط

سال‌هایی که والدین می‌توانند با برنامه‌ریزی‌های حساب‌شده خود، سرنوشت فرزندان‌شان را به هر جهتی که می‌خواهند رقم بزنند، تعطیلات تابستانی و فراغت از اموزش اجباری است.
بهترین فرصت، تعطیلات تابستانی و بهترین شرایط هم، غنی‌سازی اوقات فراغت آنها با برنامه‌های مفید و مورد علاقه فرزندان است. بدین جهت، باید از این فرصت‌های تعیین‌کننده و نقش‌آفرین در شکل دادن شخصیت بچه‌ها و نوجوانان استفاده حداکثری کرد.

موضوع مهم با نقش‌آفرینان غیرجدی

در کشورهای مطرح جهان، برای غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان به‌ویژه در تابستان، برنامه‌ریزی‌های متنوعی انجام می‌شود که رویکرد همه این برنامه‌ها، جلب علایق جامعه‌ی هدف‌شان، یعنی نوجوانان و جوانان است.

در کشور ما نیز در آستانه فرارسیدن تعطیلات دانش‌آموزان، دستگاه‌های 

 
باید گفت که موضوع فوق‌العاده مهم "غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان"، که با آینده کشور در همه حوزه‌ها ارتباط نزدیک و تاثیرگذار دارد، باید به صورت جدی‌تر مورد تعقیب قرار گیرد.
 

متعددی دور هم جمع می‌شوند تا امکانات خود را برای دانش‌آموزان حتی فرزندان پرسنل خود بسیج کنند. فارغ از میزان توفیق این دستگاه‌ها و بدون بحث پیرامون میزان صحت آمار و اعداد ارائه‌شده آنها، باید گفت که موضوع فوق‌العاده مهم "غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان"، که با آینده کشور در همه حوزه‌ها ارتباط نزدیک و تاثیرگذار دارد، باید به صورت جدی‌تر مورد تعقیب قرار گیرد.

برنامه‌های سازنده و مورد علاقه

فصل تابستان و تعطيلی مدارس برای کودکان و نوجوانان اوقات شاد و لذت‌بخش را به دور از مدرسه و تکاليف، برای آنها درپی خواهد داشت و خانواده‌ها هر يک به فراخور شرايط‌‌‌شان برای گذران اوقات فراغت کودکان و نوجوانان برنامه‌های مختلف دارند و مي‌توان گفت، مفهوم گذران اوقات فراغت هنوز براي بسياری از والدين و مربيان کشور روشن نيست، ما برای گذراندن اوقات فراغت فرزندان پيشنهادهايی برای خانواده‌ها داريم شايد با اجرای آن تعطيلات تابستان بيشتر به فرزندان مزه کند.

چند راهکار برای ثمر بخش بودن اوقات فراغت

- از فرزندان‌تان بخواهيد حتما ساعت‌هايی را به کارهای خانه و کمک به اعضای خانواده اختصاص دهند.

- از آنها بخواهيد علاقه 

 
مفهوم گذران اوقات فراغت هنوز براي بسياری از والدين و مربيان کشور روشن نيست.
 

و توانايی‌های خود را فهرست کنند و با برنامه‌ریزی بنابر اولويت، فرزندانتان از کلاس‌های آموزشی برای پرورش و تقويت استعداد خود استفاده کنند.

- اجازه دهيد فرزندانتان، اوقات فراغت خود را تا جايی که امکان دارد، با کارها و سرگرمی‌های گروهی بگذرانند.

- ورزش را در برنامه‌ريزی‌ها فراموش نکنيد.

- از فرزندان‌تان بخواهيد کارهای ساده‌ای برای ديگران انجام دهند و از دانسته‌ها و مهارت‌های خود برای کمک به ديگران استفاده کنند. مثل: کمک به رفع اشکالات درسی دانش‌آموزان کوچک‌تر محل، به عهده گرفتن خريد روزانه يا هفتگی، کمک به سالمند و خانواده، آموزش کامپيوتر و تدريس به دانش‌آموزان مقاطع آموزشی پايين‌تر.

- طوری 

 
- اجازه دهيد فرزندانتان، اوقات فراغت خود را تا جايی که امکان دارد، با کارها و سرگرمی‌های گروهی بگذرانند.
 

برنامه‌ریزی کنید که سفر حتی شده کوتاه‌مدت با کودک و نوجوان‌تان داشته باشید.

- در صورت زندگی در مجتمع‌ مسکونی، همکاری در نظافت و آبياری باغچه‌ها و از ذوق و سلیقه‌شان استفاده کرده و باغچه آرایی را به آنها پيشنهاد دهید.

- به فرزندان‌تان اجازه دهید با همکاری جمع دوستان‌شان کارهای دستی درست کنند و با بهایی ارزان بفروشند. مثل: درست کردن زيورآلات ساده، جعبه‌های هديه و...

- جمع کردن بچه‌های همسايه و بازی کردن و سرگرم کردن آنها در ساعت‌های معينی از روز يا هفته، به فرزندان‌تان پيشنهاد دهید با دوستان علاقه‌مند خود، نشست‌هاي مشاعره(شعرخواني رقابتی) و مسابقات ورزشي بگذارند و برای برندگان جايزه‌ی کوچکی در نظر بگيريد.

- فرزندانتان می‌توانند با دوستانی که به مسائل محيط زيست علاقه‌مند هستند، گروه‌های دوستدار محيط 

 
در صورت زندگی در مجتمع‌ مسکونی، همکاری در نظافت و آبياری باغچه‌ها و از ذوق و سلیقه‌شان استفاده کرده و باغچه آرایی را به آنها پيشنهاد دهید.
 

زيست تشکيل دهند و به فعاليت‌هایی مثل: مراقبت از فضاهای سبز محله و خيابان، کمک به افزايش دانش زيست محيطی ديگران با متن‌های کوتاه و پخش آن‌ها در ميان ساکنان محل زندگی، تشويق خانواده و همسايگان به تفکيک زباله و ده‌ها کار ديگر که نوجوانان هوشمند و آگاه شما حتما از پس آنها بر خواهند آمد، بپردازند.

- ماهانه، مبلغی ويژه‌ی خريد کتاب به آنها بدهيد و ماهی يکبار همراه فرزندان‌تان به کتابفروشی‌های معتبر شهر سر بزنيد، از آنها بخواهيد عضو کتابخانه محل شوند تا هزينه‌ی خريد کتاب و نشريه‌ی خانواده کمتر شود.

- با هم، روزهايی را به ديدار سالمندان خانواده، به‌ويژه پدر بزرگ و مادر بزرگ و اقوام اختصاص دهيد.

- به نوجوانان‌تان اجازه دهيد زیر نظارت شما با استفاده از مهارت‌ها و دانسته‌های خود، در تابستان کار کنند و در برابر کارشان مزد بگيرند البته نظارت شما سبب خواهد شد محيط و نوع کارشان سالم و سازنده باشد.

در پایان، امید می‌رود با بکارگیری این راهکارها، فرزندانتان تابستان خوب و مفیدی را تجربه کنند.

منبع : دریاسر
دیدگاه شما در مورد : راهکارهایی برای ثمربخشی اوقات فراغت فرزندان در تابستان

راهکارهایی برای ثمربخشی اوقات فراغت فرزندان در تابستان

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS