امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 23:19:32
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 29526

تاریخ انتشار : 18/03/1395 - 09:08

یادداشت:

اقتصاد مقاومتی شاه کلید پیشرفت کشور

مسیر پیشرفت اقتصادی درهر جامعه ای باید براساس مقتضیات زمان باشد نظریه اقتصاد مقاومتی نه تنها در کوتاه مدت کارایی بالقوه‌ای دارد بلکه با بررسی موقعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه، به این نکته خواهیم رسید تولیدات داخلی همانند ایجاد صنعت گردشگری منسجم زمینه راه رونق اقتصادی در نظریه اقتصاد مقاومتی را ایجاد خواهد کرد.

اقتصاد مقاومتی شاه کلید پیشرفت کشور

به گزارش جویباران، مسیر پیشرفت اقتصادی درهر جامعه ای باید براساس مقتضیات زمان باشد نظریه اقتصاد مقاومتی نه تنها در کوتاه مدت کارایی بالقوه‌ای دارد بلکه با بررسی موقعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه، به این نکته خواهیم رسید تولیدات داخلی همانند ایجاد صنعت گردشگری منسجم زمینه راه رونق اقتصادی در نظریه اقتصاد مقاومتی را ایجاد خواهد کرد.

برخورداری و استفاده بهینه از همه عرصه‌های اقتصادی زمینه‌های رونق اقتصادی را فراهم خواهد کرد و در این راه، شناساندن فرهنگ غنی یک منطقه با توانمندی بالقوه باستانی، تاریخی، طبیعی و فرهنگی می‌تواند منافع قابل توجهی را برای کشور ایران به ارمغان آورد.

رونق گرفتن بیشتر آژانس‌های مسافرتی، ساماندهی راه‌های مواصلاتی و سیستم‌های حمل و نقل، برخورداری از محیط زیست مطلوب  و احداث هتل‌ها و رستوران‌ها براساس طبع و سنت‌های هر منطقه از کشور، می‌تواند راهگشای جذب گردشگر در کشور باشد.

خود کفایی در اقتصاد با تاکید بر پیشرفت و هم قدم شدن با کشورهای صاحب تکنولوژی، صنایع فوق سنگین، نانو تکنولوژی،افزایش تولیدات داخلی ( رونق صنعت گردشگری)، هوا وفضا و هسته‌ای ازدیدگاه‌های  اقتصادی مقام معظم رهبری برای رشد اقتصادی و فراهم شدن بستر پیشرفت اقتصادی است.

ازاین دیدگاه خود کفایی و رونق اقتصادی به معنی پیشبرد اهداف منفعت طلبانه نیست بلکه در این نظریه، عامل پیشگیرانه مدنظر، کار است و برای جلوگیری از تهدیدات و تحریم‌های غیر قانونی و یک طرفه، پیشرفت‌ باید صورت بگیرد.

نگاه دیگر مقام معظم رهبری در بعد اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی به نفت است و از نفت به عنوان(( میراث شوم صد ساله ))یاد کردند و تلاش برای جایگزینی درآمد زایی صنایع دانش بنیان و افزایش تولید ملی، از جمله کارهای اساسی و مهم برای رونق اقتصادی است.

مصرف تولیدات داخلی و جذب گردشگر یکی از زمینه‌های اساسی رشد اقتصادی است که با تولید سرمایه داخلی از طریق جذب گردشگرداخلی و خارجی، رقابتی شدن بازار در کشور و ایجاد فرهنگ خرید تولیدات داخلی کشور عملی خواهد شد.

اقتصاد مقاومتی جهشی کاملا مشخص بر اساس برنامه چشم انداز توسعه است و بر اساس این رهیافت جذب گردشگر می‌تواند راه رونق اقتصادی در ایران را هموار سازد.

محورهای کلان امنیت غذایی، اصلاح الگو مصرف، ثبات در اقتصاد ملی و صادرات کالاهای تولیدی می‌تواند گام‌های اساسی برای شروع یک جهش برای رهیافت مهم برای پیشرفت اقتصادی است.

تبیین گفتمان اقتصادی مقاومتی در محیط‌های علمی و آموزشی  برای شناخت کامل برنامه‌ها می‌تواند جامعه اجتماعی کنونی را از تفکر سیستم‌های غلط چندگانه باز دارد و ایجاد انتخاب الگوی واحد اقتصادی و اجرای دقیق برنامه های چشم انداز توسعه و الگو های اقتصاد مقاومتی می تواند کشور به سوی اقتصادی پویا سوق دهد.

توسعه به معنای ساختن زندگی بهتر برای اکثرمردم است، روش ها و اهداف توسعه بستگی به تصمیمات جوامع مختلف دارد. توسعه مناسب شرایطی است که در آن ضمن پیشرفت صنعتی و رسیدن به رشد اقتصادی بالا منجربه افزایش نا برابری فقر ، توزیع ناعادلانه ،ثروت و کاهش همبستگی اجتماعی نگردد و این امر به شرایط و خصوصیات فرهنگی ،سیاسی و اقتصادی هر کشور بستگی داشته و نمی توان مسیر یکسانی برای همه کشورها وجود داشته باشد.

تحریم اقتصادی اقدام برنامه‌ریزی شده یک یا چند دولت از طریق محدود کردن مناسبات اقتصادی برای اعمال فشار بر کشور هدف با مقاصد مختلف سیاسی است.

تحریم اقتصادی را عموما بر دو نوع می‌دانند یا آن را در دو زمینه اعمال می‌کنند:


اول، تحریم تجاری که در آن صادرات و واردات به کشور هدف، محدود یا قطع می‌شود.


 دوم، اعمال محدودیت‌ها، تضییقات یا قطع مناسبات مالی اقتصاد به معنای ارتباط میان تولید، تجارت و  عرضه پول در یک کشور یا منطقه مشخص گفته می‌شود.

بنابراین اقتصاد مقاومتی به معنای تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقبا تلاش برای کنترل و بی اثر کردن آن تأثیرها می‌باشد و در شرایط آرمانی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت است.

 

نویسنده : محمد نصراله پور
دیدگاه شما در مورد : اقتصاد مقاومتی شاه کلید پیشرفت کشور

اقتصاد مقاومتی شاه کلید پیشرفت کشور

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS