امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 06:37:25
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 29517

تاریخ انتشار : 17/03/1395 - 11:06

۵ ژوئن؛ یادآور آوارگی دیگر برای فلسطینیان

مروز ۵ ژوئن مصادف با چهل و نهمین سالروز «یوم النکسه» یا فاجعه اشغال شرق قدس، کرانه باختری، نوار غزه، شبه جزیره سینا و جولان سوریه است.

 ۵ ژوئن؛ یادآور آوارگی دیگر برای فلسطینیان

به گزارش جویباران،فلسطینیان و مردم سوریه امروز یکشنبه به مناسبت چهل و نهمین سالروز یوم النکسه و اشغال کرانه باختری، شرق قدس، نوار غزه، شبه جزیره سینا و جولان سوریه مراسمی را برگزار می کنند.
جنگ ژوئن سومین جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی بود که در آن ارتش این رژیم آغازگر جنگ ویران کننده ای بود که به آوارگی جمعیتی از فلسطینی ها، سوریها و مصریها منجر شد.
در جنگ 6 روزه ژوئن ارتش اسرائیل کرانه باختری رود اردن ، نوار غزه، بیت المقدس شرقی، ارتفاعات جولان سوریه و صحرای سینای مصر را به اشغال درآورد و ساکنان این مناطق را آواره ساخت.
این در حالی است که اکنون 49 سال از اشغال بیت المقدس سپری شده است و این شهر تاریخی و مقدس همچنان آماج ساخت و سازها و عملات تخریبی ارتش اسرائیل و شهرک نشینان صهیونیست است.
احداث بیش از یکصد شهرک در قدس شرقی، اسکان صدها هزار صهیونیست در این شهرکها، عملیات تخریبی و ایذایی در صحن و اطراف مسجد تاریخی الاقصی، مصادره اراضی و منازل فلسطینی ها، ساخت دیوار حائل و قدس و ترغیب شهرک نشینان به منظور تعدی به اماکن مقدس قدس، تنها بخشی از اقدامات اسرائیل طی نزدیک به 5 دهه اخیر در قدس اشغالی بوده است.
روشن است که سیاست رژیم صهیونیستی، سیاست توسعه طلبی و یهودی سازی قدس شریف است .
سیاست نسل کشی، کوچاندن اجباری و تهی ساختن قدس از جمعیت فلسطینی آن طی حدود 5 دهه اخیر گام به گام دنبال شده است تا جمعیت قدس را صهیونیستی نماید.
اسرائیل، قدس را پایتخت خود می داند . درحالی که مصوبات و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، بیت المقدس را منطقه ای اشغالی می داند که اسرائیل ملزم و موظف به خروج بی قید و شرط از قدس شریف است.
رژیم صهیونیستی بر آن است تا با از میان بردن آثار ملی و مذهبی قدس، هویت این شهر را از میان ببرد .از این روست که به تازگی به موازات نابودی اماکن تاریخی و باستانی آن، جعل تاریخ قدس نیز آغاز شده است.
بر پایه این گزارش در جنگ ژوئن که از 5 تا 10 ژوئن ادامه داشت، حدود 300 هزار فلسطینی از کرانه باختری، نوار غزه و اردن آواره شده و نزدیک به 20 هزار عرب و 800 اسرائیلی کشته شدند و علاوه بر آنه 70 تا 80 درصد مهمات جنگی کشورهای عربی و 2 تا 5 درصد مهمات جنگی اسرائیل نابود شد.
به دنبال این جنگ و اشغال اراضی عربی توسط رژیم صهیونیستی، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 242 را در نوامبر سال 1967 صادر و طی آن اسرائیل را به عقب نشینی از اراضی اشغالی فراخواند.
از آن زمان تا کنون اراضی اشغالی سال 1967 در کرانه باختری و نوار غزه همچنان تحت اشغال رژیم صهیونیستی است در حالیکه فلسطینیان خواهان تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی هستند.

منبع : قدس انلاین
دیدگاه شما در مورد : ۵ ژوئن؛ یادآور آوارگی دیگر برای فلسطینیان

 ۵ ژوئن؛ یادآور آوارگی دیگر برای فلسطینیان

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS