امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 06:55:59
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 29451

تاریخ انتشار : 13/03/1395 - 09:41

پرونده روابط واشنگتن و ریاض

انتقادهای آمریکا از متحد دیرینه/ عربستان سرزمین عقب‌ماندگی و تعصب دینی است

سهل‌انگاری عربستان در مبارزه با القاعده و داعش و تامین مالی مدارس مذهبی مروج افراط گرایی به اضافه دامن زدن به اختلافات و جنگ‌های داخلی از جمله مسائلی است که موجب شد عربستان با انتقادهای متحد دیرینه خود روبرو شود.

به گزارش جویباران، پایگاه خبری العهد با بیان این مطلب نوشت: در همین ارتباط «کریس مورفی» یک سناتور آمریکایی در ارزیابی خود از سفر باراک اوباما به عربستان بر لزوم اصلاح روابط آمریکایی- سعودی تاکید کرده و گفت که ریاض برای توقف توسعه عملیات داعش و القاعده در یمن کاری نمی‌کند و دست روی دست گذاشته است.

همچنین روزنامه نگاران آمریکایی عامل اصلی پدیده افراط گرایی بین مسلمانان را سیاست های عربستان دانسته و اعلام کردند عربستان افراط گرایی را قانونمند کرده و در قد علم کردن تروریست ها سهم دارد.

مورفی که از سناتورهای حزب دموکرات آمریکا است، ماه گذشته  در جریان همایش موسسه بروکینگ، بازنگری در ماهیت روابط آمریکا و عربستان را خواستار شد.

اعتراف سناتور آمریکایی به سیاست منافقانه آمریکا در خاورمیانه

مورفی که به همراه «رند پول» یکی از سناتورهای جمهوریخواه طرح تعیین شروط جدید برای کمک نظامی آمریکا به عربستان در پرتو جنگ علیه یمن را به کنگره تقدیم کردند، گفت که مردم شاهد نفاق و دورویی ما در خاورمیانه هستند به این معنی که هر چند آمریکا از ارزش‌ها سخن به میان می آورد، اما وقتی موضوع روابط آمریکا و عربستان مطرح است، اصول ارزشی در پایین ترین قمست اولویت های این دو  قرار دارد.

ریاض به مبارزه با القاعده پایبند نیست

این سناتور آمریکایی همچنین با اشاره به جنگ در یمن به میزان پایبندی ریاض به مبارزه با القاعده و داعش به دیده تردید نگریسته و یادآور شد که درگیری در یمن مجال گسترده ای را برای رشد القاعده فراهم کرد.

وی گفت که اکنون القاعده بدون هیچ رقیبی در یمن رشد کرده است و دلیل آن نیز این است که ائتلاف علیه یمن به رهبری سعودی اعضای این گروه را تحت تعقیب و پیگیری قرار نمی‌دهند.

مورفی تاکید کرد که سابقه نداشته است القاعده مساحت زیادی از شبه جزیره عربی را تحت کنترل خود در آورده  و درآمدهای مالی  داشته باشد.

وی هشدار داد که حمایت آمریکا از جنگ علیه یمن موجب بروز دشمنی یمنی ها با آمریکا شد و فقط در کنگره و واشنگتن است که حرفی از مشارکت آمریکا در جنگ علیه یمن به میان نمی آید، اما در سطح منطقه این موضوع معروف و شناخته شده است.

یمنی ها به دخالت آمریکا در حملات هوایی اذعان دارند

مورفی در ادامه تاکید کرد که ملت یمن حملات هوایی به کشورشان را نه فقط تجاوزات سعودی بلکه تجاوزات آمریکایی – سعودی می‌دانند.

وی در یک مصاحبه مطبوعاتی ضمن  اینکه قربانیان جنگ علیه یمن را یک  فاجعه انسانی برشمرد، گفت که در حمله به یمن از سلاح ها و هواپیماهای آمریکایی استفاده می شود.

القاعده دست پرورده وهابیت سعودی

این سناتور آمریکایی بار دیگر با اشاره به اینکه عربستان از هدف قرار دادن داعش و القاعده در یمن خودداری می‌کند، تاکید کرد که  تردیدی نیست بخشی از ریشه های القاعده و داعش برگرفته از اقدام عربستان در صدور وهابیت است.

عربستان صادر کننده نفت و تعصب مذهبی

اما «نیکلاس کریستف» روزنامه نگار آمریکایی در مقاله ای تحت عنوان « اوباما در عربستان که صادر کننده نفت و تعصب دینی است» در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: باید به زنجیره ای از تعصب و افراط گرایی در داخل جهان اسلام اشاره کرد و در نظر داشت که عربستان منبع بسیاری از این زنجیره ها است.

سران سعودی ضربات سختی به اسلام وارد کرده اند

وی با اشاره به اقدامات سعودی برای ایجاد فتنه و هرج و مرج و نیز خدشه دار کردن وجهه اسلام در سراسر دنیا، نقش عربستان را خیانتکارانه دانست و گفت سران سعودی بسیار بیش از ضرر احتمالی ترامپ و کروز نامزدهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا به اسلام ضربه می زنند.

عربستان را باید سرزمین عقب ماندگی نامید

کریستف، عربستان را به رواج احساسات تنفر و افراط گرایی از جمله تنفر نسبت به زنان و دسته بندی بین شیعه و سنی که در جنگ داخلی در خاورمیانه نمود یافته است متهم کرده و گفت، باید نام عربستان را به سرزمین عقب ماندگی تغییر داد.

وی گفت که موضوع فقط به ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان و یا سرکوب وحشیانه شیعیان مربوط نمی شود بلکه عربستان به هدف ایجاد احساس تنفر مذهبی هزینه مالی  مدارس دینی در کشورهای فقیر را تامین می کند.

عربستان برای تربیت افراطی ها پول خرج می کند

وی در توضیح این وضعیت نوشت: از پاکستان گرفته تا مالی، مدارس مذهبی فعال هستند که هزینه های مالی آنان را عربستان تامین می‌کند و این مدارس کانون شکل گیری افراط گرایی مذهبی و در برخی موارد نیز تربیت تروریست ها هستند.

کریستف همچنین یادآور شد که سند وزارت خارجه آمریکا که ویکی لیکس از آن پرده برداشت، نشان می دهد که مدارس مذهبی افراطی در پاکستان شش هزار و 500 دلار به خانواده های فقیر می دهد تا فرزندان خود را برای آموزش اعتقادات تند و افراطی در اختیار آنان قرار دهند.

وی ادامه داد، بر این اساس عربستان، افراط گرایی و تعصب اسلامی در جهان را قانونمند کرده است و در این شرایط باید گفت که  توقف انفجارها در نقاط مختلف جهان از جمله بروکسل و یا کالیفورنیا نیازمند متوقف کردن تحریک مذهبی از سوی عربستان است.

خطر متهم شدن به جنایت جنگی آمریکا را تهدید می‌کند

کریستف با اشاره به اینکه اشتباه بزرگی که آمریکا مرتکب شد، فراهم کردن بستر امن و با ثبات برای عربستان به منظور حمله به یمن بود، گفت که همین اقدام می تواند آمریکا را درگیر مسائلی کند که چه بسا جنایت جنگی به شمار آید.

این روزنامه نگار آمریکایی گفت، زمان آن رسیده است که اعتراف کرد که عربستان نه فقط ایستگاه سوخت رسانی تروریست ها بلکه منبع سم در جهان اسلامی است و تعصب کورکورانه است.

منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : انتقادهای آمریکا از متحد دیرینه/ عربستان سرزمین عقب‌ماندگی و تعصب دینی است

انتقادهای آمریکا از متحد دیرینه/ عربستان سرزمین عقب‌ماندگی و تعصب دینی است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS