امروز چهار شنبه 04 بهمن 1396
ساعت 00:59:20
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 29408

تاریخ انتشار : 11/03/1395 - 10:37

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان‌رضوی:

مردم‌از کشورهای‌همسایه برای رفتن‌به‌حج اقدام نکنند

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان‌رضوی با بیان اینکه هدف شیطنت‌های عربستان خلع سلاح و خارج کردن مدیریت حج از دست ایران است،‌ گفت: مردم از کشورهای همسایه برای رفتن به حج اقدام نکنند.

مردم‌از کشورهای‌همسایه برای رفتن‌به‌حج اقدام نکنند

به گزارش جویباران،حجت السلام‌والمسلمین سید حامد ملکوتی تبار در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مشهد، در خصوص لغو مناسک حج امسال با بیان اینکه عربستان مدت‌ها منتظر قطع ارتباط با ایران بود گفت: عربستان به دنبال بهانه و فرصتی بود که رابطه خود را با ایران قطع و تصمیمی که از مدت‌ها قبل گرفته بودند را اجرایی کند.

وی با تأکید بر اینکه عربستان اجازه ندارد برای انجام واجب الهی مانع‌تراشی کند، افزود: اگر حضور ایرانی‌ها در حج امسال کمرنگ شود، مسلمان‌ها به عربستان فشار می‌آورند و عربستان مجبور است پاسخگو باشد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی کلیدداری خانه خدا را طبق قوانین بین‌المللی در اختیار همه مسلمانان دانست و تصریح کرد: عربستان باید از مواضع خود کوتاه بیاید؛ چرا که کلیدداری خانه خدا در اختیار هیچ کشوری نیست و طبق قوانین بین‌المللی در اختیار همه مسلمانان به صورت دسته‌جمعی است و باید در اختیار شورای همکاری مسلمانان قرار گیرد.

ملکوتی تبار به پیش‌بینی آینده حج ایران در سال‌های بعد پرداخت و با بیان اینکه سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهای غیر متعهد اجازه نمی‌دهند محرومیت‌های ایران ادامه پیدا کند خاطرنشان کرد: حتی اگر چند سال مسیر حج تعطیل شود، بالاخره با اعتراض مسلمان‌ها مواجه خواهند شد و امانت خادمی حرمین شریفین که به اشتباه به دست غاصبین افتاده، به دست اهلش سپرده می‌شود و ملت‌ها بدانند این‌ها خائنین به حرمین هستند نه خادمین.

وی عربستان را ملزم به ارائه راه‌حل کرد و گفت: آن‌ها باید راه‌حلی ارائه کنند که منافع ملت ایران در آن باشد و حیثیت، استقلال، هویت و عزتشان خدشه‌دار نشود.

کشورهای اسلامی نسبت به ظلمی که در حق ایران روا شده، سکوت نکنند

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی، ایران را دارای تعاملات سازنده با سایر کشورهای مسلمان دانست و افزود: در صورت نرفتن ایرانیان، مسلمانان هوشیار می‌شوند و در همین حال جمهوری اسلامی با ارتباطات و تعاملاتی که با ملت‌ها و کشورها دارد، پیام و حرف خود را به آن‌ها منتقل می‌کند و آن‌ها عربستان را تحت‌فشار قرار می‌دهند و اجازه نمی‌دهند این روند ادامه پیدا کند.

ملکوتی تبار دول اسلامی را دارای منافع مشترک خواند و تصریح کرد: امت اسلامی همه باهم هستند چرا که منافع مشترکی دارند و اگر حقی ضایع شود دیگران سکوت نمی‌کنند و اعتراض می‌کنند تا مشکل حل شود و اکنون زمان آن است که کشورهای اسلامی سکوت را بشکنند و از ظلمی که به جمهوری اسلامی ایران در حق مسلم حج روا شده، دفاع کنند.

وی با تأکید بر اینکه حج یکی از موضوعات مهم و اولویت خبری روزهای آینده است گفت: عربستان با شیطنت‌ها و ناجوانمردی و نامردی می‌خواست مدیریت حج را از جمهوری اسلامی بگیرد و شکل و شمایل آن را تغییر دهد و ایران را خلع سلاح کند.

هشدار! مراقب توطئه‌های دشمن باشید؛ برای رفتن به حج از کشورهای دیگر اقدام نکنید

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه اکنون به بهانه قطع ارتباط کامل و نداشتن سفارتخانه در ایران به ایرانیان ویزا نمی‌دهند، تصریح کرد: آن‌ها می‌گویند ما رابطه‌مان با شما کاملاً قطع است و چون سفارت‌خانه در ایران نداریم امکان دادن ویزای حج به حجاج ایرانی در داخل ایران وجود ندارد.

ملکوتی تبار با اشاره به اینکه خواسته آن‌ها این است که ایرانیان به کشورهای اطراف بروند و از آنجا ویزا دریافت کنند خاطرنشان کرد: آن‌ها می‌خواهند ایرانیان به کشورهای اطراف مثل ترکیه، امارات، مالزی، کابل، سنگاپور بروند و از سفارت‌خانه‌های عربستان در آنجا ویزا تهیه کنند و خارج از کانال ایران به حج بروند.

وی از مردم فهیم ایران تقاضا کرد مراقب توطئه‌های دشمنان باشند و خاطرنشان کرد: آن‌ها در تلاشند که بین ملت ما تفرقه‌اندازند و از قصه حج بر علیه خودمان استفاده کنند و این روزها اعلام می‌کنند که حج مسیرش باز است و باید به کشورهای همسایه مراجعه کنید و به حج بروید اما آن حج، حج ابراهیمی نیست و حربه‌ای است بر علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و اعتقادات ما که نباید هرگز این حج آمریکایی را قبول کنیم و از مردم انتظار داریم با اسم حج از مسیرهایی که آن‌ها می‌خواهند نروند و آب به آسیاب دشمن نریزند و با عمل خود موجب تضعیف نظام و اعتقادات اسلامی نشوند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات خراسان رضوی تبعیت از مراجع تقلید و ولی‌فقیه را در انجام واجبات ضروری دانست و گفت: مسلمانان در انجام واجبات تابع مرجع تقلید و ولی‌فقیه خود هستند؛ بر همین اساس بناست مراجع تقلید فتوای واحدی صادر کنند که امسال با توجه به شرایط موجود، حج بر کسی واجب نیست و اصراری به انجام آن نیست؛ بر همین علت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه هفته گذشته به دیدار مراجع رفتند.

تأکید مراجع تقلید بر عدم وجوب حج امسال

ملکوتی تبار از فتوای آیت‌الله جوادی آملی در چند روز گذشته خبر داد و افزود: ایشان فتوا داده‌اند که حج امسال با این شرایط پیش‌آمده بر گردن کسی نیست و وجوب ندارد و لزومی ندارد که از مسیرهای دیگری آن را انجام دهند.

وی تحلیل اوضاع را برای مردم مهم دانست و تصریح کرد: مردم همیشه پشت نظام و ولی‌فقیه در حرکت بوده‌اند و این بار نیز باید با همدلی و همبستگی مشت محکمی بر دهان دشمنان و عربستان بزنند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی تحولات منطقه را در جهان اسلام تأثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: اتفاقات عربستان و کشورهای منطقه خلیج‌فارس و تحولات خاورمیانه در سرنوشت کشورها و دولت‌ها تأثیرگذار است و باید کشورها و ملت‌ها تحلیل درستی داشته باشند تا بتوانند عملکرد دقیق و درستی از خود نشان دهند.

ملکوتی تبار حج سال‌های گذشته را حج ابراهیمی عنوان کرد و افزود: بعد از انقلاب، حج ویژگی‌های حج ابراهیمی را داشت یعنی حجی که در آن برائت بود و در کنار آن سیستم مدیریتی خوب به همراه مدیر و روحانی کاروان و همایش‌ها و گفتگوهای بعثه با سایر کشورها برگزار می‌شد؛ در قرآن هم آمده است که به حج بروید تا «لیشهدوا منافع لهم» یعنی منافع خود و مشکلات یکدیگر را را بررسی کنید.

عربستان خواهان حج آمریکایی است نه حج ابراهیمی

وی با بیان اینکه به گفته امام (ره) «حج بی برائت حج نیست»، تصریح کرد: اگر اعلام برائت از مشرکین و کفار نباشد یعنی مرگ بر آمریکا و اسرائیل نباشد، آن حج فقط اسم حج را دارد و در واقع یک عمل بی‌خاصیت، بی‌محتوا و بی‌هدفی است که مسلمانان یک سری از مناسک را انجام دهند و هیچ فایده و خاصیت و تأثیری در زندگی فردی و اجتماعی جوامع ندارد و این همان حجی است که به اصطلاح حج آمریکایی می‌گویند و عربستانی‌ها این نوع حج را می‌خواستند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی حج را وسیله‌ای برای بررسی مشکلات مسلمانان دیگر عنوان و خاطرنشان کرد: حجی که در سالیان گذشته انجام می‌شد، با برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق و با مدیریت بسیار عالی و کیفیت خدمات بسیار خوب اتفاق می‌افتاد و بهترین کاروان‌ها، کاروان‌های ایرانی بودند.

ملکوتی تبار گفت‌وگو درباره منافع و مشکلات سایر کشورها را از جمله مناسک حج دانست و گفت: اعلام اینکه مردم مظلوم یمن چه مشکلاتی دارند، ملت‌های مظلوم عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و افغانستان از دست کفار و مشرکین و مسلمان نماهایی به نام داعش و منافقانی به نام عربستان، قطر و کویت چه زجری می‌کشند یکی از مراسم حج است.

وی کویت و عربستان و کسانی که از داعش حمایت می‌کنند را مخالف بررسی مشکلات و بیان مظلومیت توصیف کرد و افزود: آن‌ها چنین حجی را نمی‌خواهند و مسیر آن را می‌بندند در حالیکه حج جایگاه این اعمال است و بهترین فرصت اجتماع مسلمانان است و اگر در حج به بررسی مشکلات مسلمانان نپردازیم کجا می‌توانیم؟ و باید قدرت، شوکت و هیبت مسلمانان را به رخ دشمنان بکشیم تا از مسلمانان بترسند.

سایه سنگین مدیریت ایرانی کاروان‌های حج بر دولت عربستان

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی جمهوری اسلامی ایران را دارای خطوط قرمز و شرایطی دانست که نمی‌تواند از عزت و افتخار برگزاری حج ابراهیمی کوتاه آمده و آنچه را که آن‌ها می‌خواهند اجرا کند و گفت: آن‌ها حج را بدون مدیریت ایران و بعثه و روحانی و مدیر کاروان ایرانی و بدون مراسم برائت و تظاهرات و گفت‌وگو می‌خواهند و می‌گویند که این‌ها جزو حج نیست در حالی که این‌ها حج است و حج بدون این‌ها معنا ندارد.

ملکوتی تبار اعمال را از دو منظر واجب و مستحب بررسی کرد و افزود: از نظر مسأله فقهی حج عملی واجب است و فرق آن با مسأله مستحب در این است که در عمل مستحب اصل بر انفرادی و مخفیانه بودن و بدون سر و صدا و اعلام تبلیغات است اما در عمل واجب باید با اعلام و علنی و دسته‌جمعی و جماعت برگزار شود مثل نماز مستحبی که نماز شب است و فردی و مخفیانه است ولی نماز واجب جماعت و دسته‌جمعی و علنی است و حج هم دو نوع داریم حج مستحب و حج واجب؛ حج مستحب همان حج عمره است و اما حج واجب یک عمل واجب است که در تاریخ مشخص و روز مشخص با عمل مشخص و دسته‌جمعی و همگانی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه دشمنان چندین و چند سال به دنبال بهانه برای دور زدن ایران بودند تصریح کرد: آن‌ها به دنبال راهی بودند که این حج را به حج توخالی بی‌مفهوم و بی‌خاصیت تبدیل کنند که هیچ اثری در آن نباشد و فقط یک پوسته ظاهری باشد به نام حج ولی بدون محتوا.

منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : مردم‌از کشورهای‌همسایه برای رفتن‌به‌حج اقدام نکنند

مردم‌از کشورهای‌همسایه برای رفتن‌به‌حج اقدام نکنند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS