امروز جمعه 29 دی 1396
ساعت 11:15:26
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 29316

تاریخ انتشار : 04/03/1395 - 12:56

در نشست وزرای خارجه

لاوروف امروز موضوع پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای را مطرح می‌کند

وزیر خارجه روسیه در صدد است در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای، موضوع پیوستن ایران به عنوان عضو دائمی این سازمان را مطرح کند.

لاوروف امروز موضوع پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای را مطرح می‌کند

به گزارشجویباران،«بختیار خاکیموف» نماینده رئیس‌جمهوری روسیه در سازمان همکاری شانگهای روز سه‌شنبه (امروز) به خبرنگاران اعلام کرد که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه درصدد است در جلسه امروز شورای وزرای خارجه، موضوع الحاق احتمالی ایران به سازمان همکاری شانگهای (SCO) را مطرح کند.

خبرگزاری تاس در اینباره گزارش کرد، خاکیموف تصریح کرد: «بعنوان مثال، ما درخواست ایران را یادآور می‌شویم و درخواستی از سوی افغانستان نیز وجود دارد. اگر  بخواهیم با تأکید از نظر تاریخی حرف بزنیم، ایران در سال 2006 درخواست خود را پر کرده است و با اینحال، مقامات تهران در سال 2008، یک درخواست سازماندهی شده درست را پر کردند. بنابراین یک درک عمومی وجود دارد مبنی بر اینکه ایران نامزد واقعی پیوستن به سازمان همکاری شانگهای بعنوان یک عضو رسمی کامل می‌باشد».

وی ادامه داد: «با در نظر گرفتن واقعیت لغو تحریم‌های تهران، ما هیچ مانعی نمی‌بینیم. من می‌دانم که لاوروف این مسئله را مطرح می‌کند و این موضوع مورد بحث قرار گرفته است. وزیر (خارجه) ما، این مسئله را پیشنهاد می‌دهد و همکارانمان به صورت غیررسمی در حین ناهار کاری در خصوص آن بحث کردند. اعلام شد که ما به طور کلی مشکلی نداریم».

شورای وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای امروز در «تاشکند» پایتخت ازبکستان با یکدیگر دیدار می‌کنند. ازبکستان ریاست این سازمان را برعهده دارد و نشست سازمان همکاری شانگهای طی روزهای 23 و 24 ژوئن برگزار خواهد شد.

سازمان همکاری شانگهای، یک انجمن بین‌المللی منطقه‌ای دائمی است که در 15 ژوئن 2001 در شانگهای شکل گرفت و روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، چین، تاجیکستان و ازبکستان را گردهم آورد.

در نشست این سازمان در اوفا در 9 و 10 ژوئیه، آغاز روند پذیرش هند و پاکستان اعلام شد. رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای تصمیم گرفتند که به بلاروس، عضویت ناظر بدهند و آذربایجان، ارمنستان، کامبوج و نپال شرکای گفت‌وگوی این سازمان شدند.

حوزه اولویت‌ سازمان همکاری شانگهای، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی. همکاری در حوزه‌های آموزش، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات راه دور می‌باشد. مجموع جمعیت کشورهای این سازمان حدود 1.6 میلیارد نفر و تولید ناخالص ملی کشورهای عضو این سازمان حدود 11.6 تریلیون دلار است.

منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : لاوروف امروز موضوع پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای را مطرح می‌کند

لاوروف امروز موضوع پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای را مطرح می‌کند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS