امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 06:01:21
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 29261

تاریخ انتشار : 03/03/1395 - 10:56

عذرخواهی رسمی آمریکا از ژاپن در پی رسوایی اخیر

در حالی که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای سفر به هیروشیما و سپس شرکت در اجلاس سران «جی هفت» در ژاپن آماده می شود، ‌وزیر دفاع وی به دلیل رسوایی اخیر یک نظامی آمریکایی مجبور شد رسما از این کشور عذرخواهی کند.

عذرخواهی رسمی آمریکا از ژاپن در پی رسوایی اخیر

به گزارشجویباران، «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در جریان مذاکره تلفنی خود با ژنرال «ناکاتانی» وزیر دفاع ژاپن از بابت کشته شدن یک زن ژاپنی توسط یک نظامی آمریکایی مستقر در اوکیناوا عذرخواهی کرد.
وی گفت که صادقانه از خانواده و دوستان فرد قربانی که یک زن 20 ساله بوده که توسط نظامی آمریکایی مورد تجاوز گرفته و سپس به قتل رسیده است، پوزش می خواهد.
این عذرخواهی به دنبال آن صورت گرفت که دهها نفر در اوکیناوا طی هفته اخیر در این منطقه دست به اعتراضات گسترده ای علیه نظامیان آمریکایی و ارتکاب جرائم توسط آنان در ژاپن، زدند.
کارتر گفت که امیدوار است بر اساس قوانین ژاپن حکم دقیق و درستی در ارتباط با این رویداد صادر شود و مرتکب این عمل نیز به جزای خود برسد.
همزمان نشریه «ژاپن تودی» گزارش کرده که وزیر دفاع ژاپن به شدت به این اقدامات نظامیان آمریکایی اعتراض کرده و به همتای آمریکایی خود گفته است که چنین جرمی قابل اغماض نیست و هیچ بهانه ای را هم برای آن نمی پذیرد.
پیشتر شماری از مسئولان ستاد کل ارتش ژاپن در ملاقات با فرماندهان آمریکایی در اوکیناوا به شدت به این دست اقدامات اعتراض کردند که باعث شد فرماندهان آمریکایی نیز از آنان عذرخواهی کنند.
وزیر دفاع ژاپن گفت که حرکت نظامی آمریکایی در قتل این زن ژاپنی قابل بخشش و فراموش شدنی نیست و ما همواره با خانواده قربانی ابراز همدردی می کنیم.
وزیر دفاع ژاپن هفته قبل نیز «جان دالان» فرمانده نیروهای آمریکا در ژاپن را احضار کرد و مراتب اعتراض کشورش را به وی ابلاغ نمود.
«کنث فرانکلین شینزاتو» 32 ساله از اعضای سابق نیروی دریایی آمریکا که متهم به قتل این زن است روز پنجشنبه گذشته دستگیر شد و بررسی های اولیه نشان می دهد او در نزدیکی خانه مقتول به سوی او حمله ور شده است.
او متهم است که جنازه زن را که با چاقو از پای درآورده بود در چمدان قرار داده و به جای دیگر حمل کرده است. اگرچه این فرد هنوز اتهاماتش را در ارتباط با قتل این زن در 28 آوریل به طور کامل نپذیرفته است.
این اتفاقات در شرایطی می افتد که رئیس جمهور آمریکا این هفته وارد ژاپن می شود تا در اجلاس سران گروه «جی هفت» که روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار می شود، شرکت کند و «سوزان رایس» مشاور سیاست خارجی باراک اوباما گفت، آمریکا به سبب بمباران اتمی دو شهر ژاپن در پایان جنگ جهانی دوم عذرخواهی نمی کند.
او تصریح کرد که کشورش در هر رویدادی پوزش نخواهد خواست. تفسیر سفر اوباما به هیروشیما همچون پوزش خواهی به سبب استفاده از اولین جنگ افزار هسته ای اشتباه خواهد بود.
براساس گزارش ها، آمریکا 124 پایگاه نظامی کوچک و بزرگ در ژاپن دارد و بیش از 50 هزار نظامی آمریکایی در این پایگاه ها مستقر هستند.
نیروهای نظامی این کشور بر اساس آماری که پیشتر منتشر شده است، طی سال های 2005 تا 2013 میلادی مرتکب بیش از یکهزار مورد آزار جنسی در ژاپن شده اند.
فساد اخلاقی سربازان آمریکایی مستقر در ژاپن با هتک حرمت سه نظامی آمریکایی به سه نوجوان دختر ژاپنی در سال 1995؛ مردم این جزیره را شوکه کرد و منجر به اعتراضات گسترده مردمی علیه نظامیان آمریکایی شد.
مردم ژاپن طی سالهای اخیر بارها با برپایی تظاهرات اعتراض آمیز خواستار جابجایی و خروجی پایگاه نظامی آمریکایی ها از این کشور بویژه جزیره اوکیناوا شده اند.
به رغم اعتراضات مردمی، دولت ژاپن قصد دارد؛ پایگاه هوایی آمریکا در منطقه اوکیناوا با نام «فوتنما» را به منطقه ساحلی در شهر «ناگو» در همین منطقه انتقال دهد.

منبع : ایرنا
دیدگاه شما در مورد : عذرخواهی رسمی آمریکا از ژاپن در پی رسوایی اخیر

عذرخواهی رسمی آمریکا از ژاپن در پی رسوایی اخیر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS