امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 13:05:13
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 29149

تاریخ انتشار : 28/02/1395 - 09:24

جنگ زرگری واشنگتن وریاض همچنان ادامه دارد

«شمشیر داموکلس» آمریکایی بر گردن سعودی‌ها

پایگاه خبری «اخبارالساعه» در گزارشی نوشت: آمریکایی‌ها فشار زیادی بر عربستانی‌ها به دلیل حوادث ۱۱ سپتامبر وارد می‌کنند و عربستانی‌ها این اقدام آمریکا را به شمشیر داموکلس آمریکایی‌ها بر گردن خود تعبیر می‌کنند.

«شمشیر داموکلس» آمریکایی بر گردن سعودی‌ها

به گزارش جویباران،عادل الجبیر در حاشیه نشست وزیران خارجه کشورهای غربی و عربی در باره سوریه که هفته گذشته در فرانسه برگزار شد، به جان کری همتای آمریکایی خود گفته‌است: «شما هر چهار یا پنج سال با تهدید به انتشار این اسناد ما را تحت فشار قرار می‌دهید  و مانند شمشیر داموکلس بر گردن ما فشار وارد می‌کنید، این اسناد را منتشر کنید و ما را راحت کنید!.».
براساس این خبر، مقام‌های ریاض به واشنگتن اطلاع داده‌اند که انتشار این اسناد برای آنها مهم نیست و آماده‌اند این اسناد منتشر شود تا از شدت فشارهای واشنگتن بر آنها کاسته شود.حال آنکه الجبیر چندی پیش تهدید کرد اگر آمریکا این اسناد را فاش کند ریاض دارایی‌های خود را از آمریکا خارج می‌کند.  اسناد محرمانه‌ای که تاکنون منتشر نشده، حمایت مالی برخی مقام‌ها و حتی شاهزاده‌های سعودی از عاملان حوادث تروریستی 11 سپتامبر را نشان می‌دهد.

 واشنگتن واقعا چه می‌خواهد
اما مطالبه آمریکا از ریاض چیست که تلاش می‌کند با تهدید به انتشار اسناد حاکی از نقش ریاض در حملات 11 سپتامبر آنها را محقق کند. یا اینکه این نزاع یک جنگ زرگری است؟
آنچه ملموس است اینکه ریاض جایگاه راهبردی خود را به دلایل مختلفی از جمله اینکه دیگر تولید کننده استراتژیک نفت نیست از دست داده است و کاهش بهای نفت که عربستان آنرا به عنوان ابزاری برای فشار بر ایران پس از توافق هسته‌ای تشدید کرد در عمل به بهای گزافی برای خود این کشور تمام شده‌است.از سوی دیگر رفتار افسار گسیخته ریاض در منطقه موجب نگرانی واشنگتن از رفتار حاکمان جدید عربستان شده و مهار و کنترل آنها را در دستور کار قرار داده است. امروز آمریکا به وضوح سیاست‌های عربستان را در سوریه مورد انتقاد قرار می‌دهد و جان کری رسمأ از اعراب همپیمان ریاض می‌خواهد از رفتن بشار اسد حداقل در مقطع کنونی حرف نزنند، حال آنکه ریاض به شدت از پروسه سیاسی حل بحران در سوریه خشمگین است و این اتفاق را در کنار توافق هسته‌ای با ایران خیانت آمریکا به خود تلقی می‌کند. البته آمریکا برای تقویت حضور خود در خلیج فارس نمی‌خواهد ریاض را از دست بدهد از این رو از عربستان در جنگ علیه یمن حمایت می‌کند و بدنبال پیمان‌های نظامی جدید در منطقه با محوریت ریاض است.

 نمایشنامه مشترک واشنگتن و ریاض
از سوی دیگر دولت باراک اوباما به شدت برای انتشار این اسناد در آستانه انتخابات آمریکا زیر فشار داخلی قرار دارد و این موضوع به وضوح روشن است که کاخ سفید مایل نیست این گزارش را منتشر کند زیرا هم متحد منطقه‌ای خود را رنجیده و دور می‌کند و هم ابزار فشار خود را از دست خواهد داد. پس بعید نیست که این جنگ زرگری برای کم اهمیت جلوه دادن اسناد مذکور باشد. یک کارشناس مسایل استراتژیک معتقد است سخنان اخیر عادل الجبیر و تهدید کردن جان کری وزیر خارجه آمریکا بیشتر به یک نمایش و مانور تبلیغاتی شبیه است و اینکه آمریکایی‌ها هر از چند گاهی ریاض را تهدید می‌کنند اسناد نقش عربستان در 11 سپتامبر را منتشر می‌کنند یک نمایش بچه‌گانه است که برای فریب افکار عمومی ترتیب داده شده زیرا بر کسی پوشیده نیست که آن حوادث و سازماندهی‌ها و مسایل پشت پرده و مشکوک آن دستاویزی شد تا آمریکا بتواند به منطقه لشکر کشی کند و افغانستان و عراق را به اشغال درآورد و جای پای خود را در غرب آسیا و خلیج فارس مستحکم کند، بنابراین نقش عربستان در حوادث 11 سپتامبر در واقع خدمتی بزرگ به آمریکا بود.

 اسناد خوش خدمتی ریاض
دکترمحمدکرمی‏راد می‌گوید: جورج بوش در همان زمان گفت که بعد از افغانستان و عراق نوبت ایران و کره شمالی است و همه این نقشه‌ها با هزینه عربستان و دلارهای نفتی سعودی‌ها انجام گرفت. دلارهایی که این روزها ظاهرا ته کشیده‌است. وی می‌افزاید: اگر عربستان به تهدید خود عمل کند و دارای‌هایش را از اقتصاد آمریکا بیرون بکشد قطعا بحران اقتصادی برای آمریکا بوجود خواهد آمد لذا به نظر می‌رسد این تنش‌ها بیانگر نوعی بده وبستان جدید بین واشنگتن وریاض باشد.وی خاطرنشان می‌کند: البته رویکرد آمریکا به تحولات منطقه تغییر کرده و اوباما نیاز دارد کارنامه خود را در پایان دوره‌اش و در آستانه انتخابات به نفع دموکرات‌ها افزایش دهد و عربستان هم نیاز دارد تا موقعیت خود و رابطه اش را با آمریکا در موازنه جدید بازتعریف کند.

منبع : قدس انلاین
دیدگاه شما در مورد : «شمشیر داموکلس» آمریکایی بر گردن سعودی‌ها

«شمشیر داموکلس» آمریکایی بر گردن سعودی‌ها

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS