امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 06:08:19
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 29108

تاریخ انتشار : 26/02/1395 - 15:09

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران برگزار شد

اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان جویبار در سال جدید

اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان جویبار در سال 1395 با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران برگزار شد.

اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان جویبار در سال جدید

به گزارش خبرنگار جویباران،مرتضی عمرانی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران در اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان جویبار، شهادت شهدای مدافع حرم استان را تسلیت گفت و عنوان کرد: اگر از شهدای مدافع حرم در جلسات یاد نکنیم جفای بزرگی کردیم زیرا این امنیت و آرامش در این جلسه را مدیون این مردان پاک هستیم.

وی نگاه فرهنگی مسئولین جویبار را مطلوب عنوان کرد و گفت: خوشحالم که همه مسئولین شهرستان جویبار دغدغه فرهنگی دارند زیرا رشد جامعه به رشد فرهنگی آن وابسته است.

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران به هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی اشاره و تصریح کرد: اگر هم‌افزایی بین دستگاه‌های فرهنگی رقم بخورد بسیاری از معضلات اجتماعی و فرهنگی جامعه حل خواهد شد البته با این موضوع که می‌گویند متصدی امور فرهنگی فقط دستگاه‌های فرهنگی هستند مخالفم؛ بلکه همه دستگاه‌ها در بحث فرهنگی مسئول هستند.

عمرانی عمر متوسط کتابخانه‌های استان را 26 سال اعلام کرد و گفت: به دلیل نبود اعتبار کافی اولویت کار ما شروع پروژه جدید نیست بلکه اتمام پروژه‌های قدیمی و بهسازی کتابخانه‌های موجود است.

وی افزود: در کارهای فرهنگی نباید عجله کرد و به دنبال نتیجه سریع باشیم بلکه در امور فرهنگی باید نگاه بلندمدت داشت.

رجبعلی وهابی فرماندارشهرستان جویبار در این جلسه ضمن تبریک ایام شعبانیه گفت: جامعه جوان کشور ما امروز بیش از هر چیزی به مطالعه نیاز دارد و برای مطالعه نیاز به کتابخانه است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان جویبار دارای فرهیختگان بسیاری است خاطرنشان کرد: با توجه به جمعیت شهرستان و وجود افراد شاخص علمی و فرهنگی در جویبار ولی ازلحاظ امکانات و زیرساخت‌های کتابخانه‌ای ضعیف است.

رضا اکبری رئیس اداره امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان نیز در اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های جویبار به عملکرد این اداره در سال گذشته اشاره و عنوان کرد: در سال گذشته اداره کتابخانه‌های شهرستان فعالیت‌های بسیاری ازجمله، برپایی نمایشگاه کتاب، ایستگاه‌های نقاشی و قصه‌گویی، کارگاه‌های آموزشی مقاله‌نویسی و روانشناسی و بسیاری از اقدامات دیگر را به‌صورت مطلوبی عملی کرده است.

وی با گلایه از قدیمی بودن ساختمان کتابخانه مرکزی شهر گفت: کتابخانه شهید کاکو که تنها کتابخانه مرجع شهرستان است که در سال 75  ساخته شد که در سال گذشته به دلیل باران شدید حدود 50 میلیون تومان به آن خسارت وارد شد.

اکبری ادامه داد: کتابخانه شهر کوهی خیل که در سال 76 افتتاح شد هنوز سالن مطالعه ندارد و کتابخانه لاریم بعد از 5 سال به دلیل نبود اعتبار فقط 50 درصد آن تکمیل‌شده است.

دکتر حمید بخشی شهردار جویبار نیز در این جلسه بابیان این‌که جامعه ما دچار یکنواختی تفکر است تأکید کرد: جامعه امروز از فضای تحلیلی و نظریه‌پردازی دور شده و عموماً به‌صورت یکسان فکر می‌کنند.

وی به افزایش مطالعه مجازی در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: با توجه به‌سرعت انتشار مطالب در فضاهای مجازی سوای صحت یا کذب آن کتاب‌خوانی را به حاشیه کشانده است.

شهردار جویبار گرانی کتاب‌ها را یکی از عوامل عدم استقبال مردم از کتاب‌خوانی عنوان کرد و افزود: قیمت بالای کتاب‌ها سبب شده برخی از خانواده‌ها توان خرید کتاب را نداشته باشند و این‌یکی از عوامل مهمی است که مسئولین مربوطه باید به آن توجه داشته باشند.

بخشی در پایان گفت: ما نیازمند جامعه فرهیخته در ادبیات مدیریت شهری هستیم و به شهری متمدن گفته می‌شود که شهروندان فرهیخته داشته باشد که انشالله با اشاعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی این امر محقق می‌شود.

اصغر رحیمی مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان جویبار بابیان اینکه باید در مورد واقعیت‌های موجود حرف زد نه حقیقت عنوان کرد: واقعیت این است که سبد مطالعه جامعه یک دقیقه است و این‌یک ضایعه بزرگ برای جامعه علمی و فرهنگی است.

وی با انتقاد از وضعیت کتاب‌خوانی در کشور گفت: کتاب در کشور به یک وسیله تزئینی و تجملی مبدل شده است.

رضا قاسمی رئیس شورای شهر کوهی خیل عنوان کرد: کتابخانه‌های عمومی مکانی برای عامه مردم است، کسانی که توانایی خرید کتاب را و فضای مناسبی برای مطالعه ندارند.

وی افزود: نباید همیشه منتظر اعتبارات دولتی بود باید از به مشارکت عمومی هم توجه کرد، شورای اسلامی می‌تواند کمک‌کار خوبی برای کتابخانه‌ها باشد.

رئیس شورای کوهی خیل در این جلسه قول ساخت سالن مطالعه برای کتابخانه این شهر و عضوت رایگان اعضا را داد.

 

دیدگاه شما در مورد : اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان جویبار در سال جدید

اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان جویبار در سال جدید

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS