امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 07:45:25
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 29

تاریخ انتشار : 21/06/1392 - 21:46

متن کامل یادداشت پوتین خطاب به مردم آمریکا؛

هشدار پوتین به مردم آمریکا درباره تبعات حمله به سوریه

رئیس جمهوری روسیه مستقیما از مردم آمریکا خواسته است مانع از حمله نظامی کشورشان به سوریه شوند و همزمان، نخست وزیر ترکیه و مخالفان حکومت سوریه طرح روسیه برای جلوگیری از عملیات نظامی غرب را مردود دانسته‌اند.

هشدار پوتین به مردم آمریکا درباره تبعات حمله به سوریه

جویباران - روز پنجشنبه، ٢١ شهریور (١٢ سپتامبر)، نشریه آمریکایی نیویورک تایمز مقاله‌ای را به قلم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه منتشر کرد که در آن، با هشدار به آمریکا درباره اقدام نظامی علیه سوریه گفت آمریکا یک استثناء نیست.

حواث و اتفاقات اخیر حول محور سوریه من را برآن داشت که مستقیم ما مردم امریکا و رهبران این کشور صحبت کنم.این مساله در شرایطی که ارتباط بین دو کشور کافی نیست از اهمیت بالایی برخوردار است .

روابط دوجانبه ما مراحل مختلفی را به خود دیده است. ما در برابر یکدیگر در طول جنگ سرد ایستاده بود. اما ما زمانی برای شکست حزب نازی با یکدیگر متحد بودیم. سازمان های بین المللی جهانی - سازمان ملل متحد - باهدف جلوگیری از تکرار چنین فجایعه‌ای  تاسیس شده‌اند.

موسسین سازمان ملل متحد می دانستند که تصمیمات موثر بر جنگ و صلح باید تنها با اجماع اتفاق اتخاذ شود  و با رضایت آمریکا  حق "وتو" برای اعضای دائم شورای امنیت در منشور سازمان ملل متحد گنجانده شد.این تصمیم عاقلانه ثبات روابط بین الملل را برای چندین دهه بیمه کرده‌است.

هیچ کس نمی خواهد سازمان ملل متحد به سرنوشت جامعه بین‌الملل،دچار شود و به دلیل نبود قدرت اجرایی سقوط کند. اگر کشورهای قدرتمند ،خارج از چهارچوب سازمان ملل متحد وبدون مجوز از شورای امنیت دست به انجام عملیات نظامی بزنند این اتفاق دور از ذهن نخواهد بود.

حمله بالقوه توسط ایالات متحده علیه سوریه، با وجود مخالفت های شدید بسیاری از کشورها و رهبران سیاسی و مذهبی، از جمله پاپ نتیجه‌ای جز قربانی شدن بیشتر افرادی  بی گناه  و گسترش خشونت به خارج از مرزهای سوریه نخواهد داشت. حمله، خشونت‌ها را افزایش می دهد و موج جدیدی از تروریسم را در منطقه به راه خواهد انداخت. این مساله می تواند تلاش های چند جانبه برای حل و فصل مشکل هسته ای ایران و مناقشه اسرائیل و فلسطین را تضعیف کند و به بی‌ثباتی خاورمیانه و شمال آفریقا دامن بزند. این اقدام می تواند کل نظام خاورمیانه  را از قوانین بین المللی و تعادل خارج کند.

آنچه مردم در سوریه شاهد آن هستند مبارزه برای دست‌یابی به دموکراسی نیست بلکه جنگی بین دولت و مخالفان در یک کشور چند مذهبی است. تعداد بسیارکمی  جنگجو با هدف دموکراسی در سوریه وجود دارد.  بیشتر آنها  جنگجویان القاعده و افراط گرایانی هستند که در حال مبارزه با دولت هستند.  وزارت امور خارجه ایالات متحده با طراحی جبهه النصره و دولت اسلامی عراق با عنوان سازمان های تروریستی به با  مبارزه دولت اسد پرداخته است. تامین تسلیحات  این جنگ داخلی توسط دول خارجی آنرا به یکی از  یکی از خونین ترین جنگ‌های  جهان تبدیل کرده‌است.

مساله حضور مزدوران کشورهای عربی ، و صدها تن از شبه نظامیان کشورهای غربی و حتی روسیه نگرانی عمیق ما را به دنبال دارد.ایا ممکن نیست آنها با تجربه به دست آمده در سوریه به کشورهای ما بازگردند؟  پس از جنگ در لیبی، افراط گرایان به مالی نقل مکان کرند. این موضوع همه ما را تهدید می‌کند.

روسیه از همان ابتدا از مذاکراتی مسالمت آمیز که  سوریه را قادر سازد طرحی توافقی برای اینده خود رقم بزند حمایت می‌کرد. ما نه از دولت سوریه، بلکه ازقوانین بین المللی حمایت می‌کنیم. ما بر استفاده از شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید داریم و بر این باوریم که پایبندی به قوانین و نظم درشرایط پیچیده و آشفته امروز دنیا، تنها راه  دور نگه‌داشتن  روابط بین الملل از لغزش به هرج و مرج  و آشوب است. قانون ،قانون است و بدون توجه به اینکه ماآنرا دوست داریم یا نه ،باید از آن پیروی کنیم. طبق قوانین فعلی بین المللی، استفاده از نیروی نظامی  تنها در دفاع از خود و یا با تصمیم شورای امنیت مجاز می باشد. هر چیز دیگری تحت منشور سازمان ملل متحد غیر قابل قبول بوده و اقدامی تجاوزگرایانه بحساب می‌آید.

بدون شک گاز سمی در سوریه مورد استفاده قرار گرفت. اما دلایل زیادی وجود دارد آن توسط ارتش سوریه مورد استفاده قرار نگرفته ، بلکه نیروهای مخالف، به منظور تحریک حامیان خارجی قدرتمند خود به مداخله در سوریه استفاده شده است. این گزارش که شبه نظامیان در حال آماده سازی یک حمله دیگر - این بار علیه اسرائیل - را نمی توان نادیده گرفت.

این نگرانی وجود دارد که مداخله نظامی در درگیری های داخلی در کشورهای خارجی برای ایالات متحده به امری عادی تبدیل شده است. آیا این اقدامات در جهت منافع بلند مدت امریکا است؟ من تردید دارم. میلیون ها نفر در سراسر جهان که شمار انها در حال افزایش است  آمریکا را نه به عنوان یک مدل از دموکراسی بلکه به عنوان کشوری که  صرفا با تکیه بر نیروی حیوانی و سبعی ،به دنبال ایجاد  ائتلاف هایی  تحت شعار "شما یا با ما یا علیه ما هستند" می‌شناسند.

اما بی اثر و بی معنی بودن استفاده از گزینه نظامی و زور ثابت شده است. افغانستان در وضعیتی وخیمی قرار دارد و هیچ کس نمی تواند اینده آنرا  پس از عقب نشینی نیروهای بین المللی پیش‌بینی کند. لیبی  به قبایل و طوایف تقسیم شده است. در عراق، همچنان  جنگ داخلی ادامه دارد و روزانه ، ده ها نفر دراین کشور کشته می‌شوند. در ایالات متحده، بسیاری سوریه و عراق را با هم مقایسه می‌کنند و می‌پرسند چرا دولت می‌خواهد اشتباهات خود را تکرار کند.

مهم نیست که چقدر حملات دقیق و سلاح‌های مورد استفاده پیشرفته هستند ، تلفات غیرنظامیان از جمله افراد مسن و کودکان، اجتناب ناپذیر است.

جهان با پرسیدن این سوال واکنش نشان خواهد داد: اگر شما نمی توانید برروی قوانین بین المللی حساب کنید، پس باید راه های دیگری برای اطمینان از امنیت خود را پیدا کنید. بنابراین تعداد زیادی از کشورها به دنبال دستیابی به سلاح های کشتار جمعی خواهند بود. این منطقی است: اگر شما بمب داشته باشند، کسی به شما صدمه نمی‌زند.

ما باید از ادبیات زور را فاصله بگیریم و به مسیر حل و فصل دیپلماتیک و سیاسی متمدن بازگردیم.

فرصت  جدید برای جلوگیری از اقدام نظامی در چند روز گذشته پدید آمده است.ایالات متحده، روسیه و همه اعضای جامعه بین المللی باید از تمایل دولت سوریه برای کنترل زرادخانه شیمیایی خود توسط جامعه بین المللی و نابودی آنها استقبال کنند.با بررسی  اظهارات اوباما، ایالات متحده هم  این کار را به عنوان یک جایگزین برای اقدام نظامی می بیند.

من از تمایل رئیس جمهور امریکا برای ادامه مذاکرات با روسیه در مساله سوریه  استقبال می کنیم. ما باید با همکاری  این امید را زنده نگه داریم، همانگونه که در اجلاس  گروه جی 8 درایرلند این اتفاق افتاد.

اگر ما بتوانیم از زور علیه سوریه ، اجتناب کنیم،این مساله باعث بهبود جو بین‌الملل و تقویت اطمینان متقابل می‌شود. این موفقیت پیروزی مشترک ما خواهد بود و درها را برای همکاری های مشترک در زمینه‌های گوناگون بازخواهد کرد.

اعتماد روبه افزایش مشخصه روابط کاری و شخصی من با رئیس جمهور اوباما است. من ارزش این مساله را می‌دانم. من با دقت سخنان وی در خطاب به مردم امریکا را بررسی کردم. و با او در مساله استثنا قائل شدن برای امریکا و جمله‌ی او در مورد "آنچه امریکا را از دیگران متمایز می‌کند" مخالف هستم. این موضوع که مردم امریکا خود را استثنا بداند  با هر انگیزه‌ای خطرناک است. کشورهای بزرگ و کوچک، غنی و فقیر، بسیاری هستند که تاریخی طولانی  پیدا کردن راه خود به سوی دموکراسی دارند. سیاست های آنها متفاوت است. ما همه متفاوت است، اما زمانی که ما خواهان رحمت و نعمت خدا هستیم ، نباید فراموش کنیم  که او ما را برابر خلق کرده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

منبع : دانا
دیدگاه شما در مورد : هشدار پوتین به مردم آمریکا درباره تبعات حمله به سوریه

هشدار پوتین به مردم آمریکا درباره تبعات حمله به سوریه

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS