امروز سه شنبه 03 بهمن 1396
ساعت 15:43:24
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 28988

تاریخ انتشار : 21/02/1395 - 11:56

به مناسبت روز پاسدار:

ارمغان جانفشانی های پاسداران، امنیت و اقتدار ایران

حضور تروریست‌های تکفیری در کشورهای اطراف ایران و وجود ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی ایران، این سؤال را به ذهن متبادر می‌کند که چگونه می‌شود اکثر کشورهای منطقه به‌نوعی درگیر تروریست‌های وهابی داعشی هستند اما در ایران این مقدار از امنیت و آرامش وجود دارد؟

ارمغان جانفشانی های پاسداران، امنیت و اقتدار ایران

به گزارش جویباران، دنیای امروز در حال انتقال از نظم کهنه جهانی به‌سوی نظم جدیدی است که معیارها و شاخص‌های آن ناشناخته و مبهم است. دورانی که بی‌اعتمادی و عدم امنیت در مناطق مختلف آشکارتر از همیشه قربانی می‌دهد. منطقه خاورمیانه یکی از این مناطقی است که براز آشوب و تشنج است. با نگاهی گذرا به خبرهای منطقه و حضور تروریست‌های تکفیری در کشورهای اطراف ایران و وجود ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی ایران، این سؤال را به ذهن متبادر می‌کند که چگونه می‌شود اکثر کشورهای منطقه به‌نوعی درگیر تروریست‌های وهابی داعشی هستند اما در ایران این مقدار از امنیت و آرامش وجود دارد؟

پاسخ این است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمانی است که از دکترین جنگ به روش انقلابی و پویا برخوردار است و به‌سرعت می‌تواند با ارائه تاکتیک‌های انقلابی، در میدان‌های نبرد ابتکار عمل را در اختیار بگیرد. به همین طریق تجربه انقلاب نشان داده است که دو عنصر اساسی پایه‌های قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را شکل بخشیده‌اند:

1-رهبری معنوی و الهی که تجلی ولایت‌فقیه است و تکیه‌بر معیارها و ارزش‌های الهی و قدرت لایزال خداوند متعال دارد.

2-قدرت عظیم ملت و توانایی تشکل، سازماندهی و استفاده از آن.

سپاه پاسداران دارای این خاصیت است که تعالیم و فرامین رهبر را به‌عنوان آیین زندگی و نبرد، به‌صورت یک دکترین قدرتمند در سیستم فرماندهی و کنترل خود تسری و تعمیم دهد و از سوی دیگر از روزنه و چشم‌انداز بسیج به منافع عظیم ملت متصل باشد و قدرت سازماندهی، هدایت و کنترل این نیروی بزرگ را در اختیار داشته باشد.

ویژگی دیگر سپاه این است که ساختار این نهاد منعطف و فراگیر است. این سازمان به‌سرعت در مقابل انواع مختلف بحران‌ها تغییر شکل و تغییر ساختار می‌دهد و سریعاً برای انجام مأموریت‌های متنوع آماده می‌گردد. شرایط جغرافیایی صحنه عملیات، وضعیت جوی، عوامل سیاسی و خشونت میدان‌های جنگ براثر بخشی و کارایی عملیاتی این نیرو تأثیرات اندکی دارد، زیرا سپاه متکی به یک مکتب دفاعی است که فلسفه مقاومت و منطق جهاد را از آن دریافت می‌دارد. در این مکتب دفاعی که حدود و قیود جنگ و مبانی فلسفی آن منعکس است، اصل تکلیف عنصر غالب شکل‌دهی حرکت سپاه محسوب می‌شود و شکست و پیروزی بر اساس میزان رعایت این اصل ارزیابی می‌گردد. این مکتب دفاعی منبعث از مکتب دفاعی عاشورایی است که برای رزمندگان آن وسعت میدان نبرد و استعداد نیروی دشمن تعیین‌کننده نیست، بلکه عمل به تکلیف الهی حدود نبرد را مشخص می‌نماید.

سپاه پاسداران دارای برد و گسترده عملیاتی وسیعی است که آن را قادر می‌سازد تا به‌سرعت در درون مرزها و حتی در وراء آن واکنش نشان دهد. این نهاد قادر به انجام مأموریت در هر نقطه از جهان است و در داخل کشور در همه‌جا حتی در دورافتاده‌ترین روستاها حضور دارد. وسعت و سطح گسترش سپاه به‌اندازه وسعت کشور است و این امر به سبقه مردمی سپاه و مردمی کردن امنیت کشور کمک می‌کند و این نهاد را برای پاسخگویی سریع به بحران‌ها یاری می‌دهد.

سرعت عمل در کنار استحکام و انسجام روحی و وحدت اعتقاد یکی دیگر از صفات و خصلت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. ممکن است تحرک فیزیکی به دلیل کمبود واحدهای حمل‌ونقل کافی یا کمبود یگان‌های مکانیزه و زرهی فراهم نباشد، اما تحرک ذهنی و تعادل روحی فرماندهان و کارکنان آن امکان حضور به‌موقع و اتخاذ متعادل تصمیمات در وضعیت‌های ناگهانی را فراهم می‌سازد. مانور عاشورا نمونه ممتاز تحرک، سرعت عمل، انسجام، تطبیق تئوری و عمل و قدرت انعطاف‌پذیری سپاه را نشان می‌دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های سپاه توانایی آن در سازمان‌دهی، هدایت و استفاده از نیروهای بسیج مردمی است. ویژگی‌های روحی و مشخصه‌های فردی و اجتماعی بسیجی‌ها به‌گونه‌ای است که تنها در درون ساختار سپاه تشکل می‌یابند. به‌عبارت‌دیگر، ارتباط روحی عمیق و همگنی که در پاسداران و بسیجیان وجود دارد چنین اقتضا می‌کند که این نیروها تنها در قالب‌ها و چهارچوب‌های روحی و ساختار سپاه سازمان‌دهی شوند و بنابراین سپاه قدرت توسعه سریع سازمان رزم خود را دارد و به همین دلیل دشمن هرگز نمی‌تواند برآورد و محاسبه دقیقی از میزان قدرت رزمی آن به عمل آورد. لذا بر اساس امکان توسعه سازمان سپاه و تغییرپذیری ساختار و ابعاد آن، سپاه می‌تواند متناسب با ابعاد تهدیدات تغییر شکل و اندازه یابد.

با توجه به موارد فوق به نظر می‌رسد یکی از سازمان‌ها و ساختارهایی که می‌تواند به‌عنوان تکیه‌گاهی متین و رکنی مطمئن در امنیت ملی کشور، قدرت بازدارندگی مؤثر و توانایی هدایت مناسبی را در مقابل تهدیدات و بحران‌ها فراهم نماید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

سپاه پاسداران در سایه‌سار کلام رهبر

رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره جایگاه سپاه در نظام جمهوری اسلامی ایران می‌فرماید: «سپاه در تاریخ شناخته‌شده خود ما، یک پدیده کم‌نظیر و شاید بی‌نظیر است؛ یعنی سپاه، موجودی است که ولادت و رشد و نمای آن درصحنه انقلاب، آن‌هم در عرصه دشوارترین آزمون‌های انقلاب بود.

ایشان در جای دیگر می‌فرماید: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در سایه روحیه انقلابی و معنویتی که از سرچشمه جوشان دل منوّر و روح مصفای آن امام عارفان و قُدوه صالحان، پیوسته می‌جوشید و بیش از همه، جوانان رزمنده و خالص سپاه و بسیج را سیراب می‌کرد، توانست نقش تعیین‌کننده‌ای در دفع حمله ایادی استکبار به جمهوری اسلامی، ایفا... و حفظ و استمرار نظام را تضمین کند.

پاسداران از جمله کسانی هستند که این زیرکی[تشبه به امام حسین (علیه السلام ) ] را به خرج دادند. این را برای خودتان حفظ کنید و جدّی بگیرید. جِدّ لازم است. یک کار سرسری و در هم و تخیّلی به حساب نیاید. در همه چیز جِدّ لازم است. «وهب لی الجِدَّ فی‌خشّیتک». در امور معنوی هم جدیّت لازم است. کار را باید جدّی بگیرید و دنبال کنید. جدّاً خودتان را متشبّه به آن بزرگوار بدانید؛ کمااین‌که هر کس از اوّل انقلاب - در این هفده سال - صفحه‌ی انقلاب را بنگرد و این کتاب قطور پر برگ را ورق بزند، همین را هم درباره‌ی پاسداران خواهد دید. پاسداران به برکت تشبّه به رفتار حسین‌بن‌علی علیه‌الصّلاةوالسّلام، خیلی ارزش آفریدند.۱۳۷۵/۰۹/۲۴

مدافعان حرم امنیت سازان نظام جمهوری اسلامی ایران

 باگذشت حدود 5 سال جنگ نابرابر و همراه با جنایاتی که از سوی تروریست‌ها و جریانات افراطی و تکفیری در سوریه گذشته اما هم چنان شاهد شهادت عزیزان بسیجی و پاسدارمان در دفاع از حرم اهل‌بیت (ع) هستیم بسیجیانی که با نگاهی فرا مادی عطای این دنیا را به لقای آن بخشیدند و با لبخند فرزندان و خانواده خود، مسلح به دفاع شدند.  برخی به نظامیان خرده می‌گیرند که چرا به سوریه می‌روند؛ سوریه چه ربطی به ما دارد؛ اما یک‌لحظه فکر کنید اگر سوریه نبود تروریست‌های وهابی داعشی الآن کجا بودند؟ تحلیل پیچیده‌ای نمی‌خواهد قطعاً در درون مرزهای کشور ایران حضور داشتند. پس ما نمی‌توانیم صبر کنیم دشمن از مرزهای ما عبور کند و عاقلانه نیست منتظر باشیم در خانه با او بجنگیم. مدافعان و شهدای حرم و رزمندگان جبهه مقاومت حق بزرگی بر ما در ایجاد ثبات، امنیت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارند. پس نباید فراموش کرد که عقب‌نشینی از این مسیر نه به معنای توقف جنایت‌های تروریست‌ها و جریانات افراطی و تکفیری، بلکه به معنای تضعیف و از بین بردن اقتدار کشورهای اسلامی منطقه و تسلط بر کیان و هستی آنان خواهد بود.

بنابراین از زمان تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکنون در هر زمینه‌ای که نظام نوپای جمهوری اسلامی با مشکل مواجه شده یا مورد تهدید قرارگرفته، سپاه واردشده و مأموریتش را به بهترین شکل ممکن انجام داده است، در حال حاضر هم این نهاد انقلابی ازهرجهت آماده دفاع از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است و باوجودآن، نظام جمهوری اسلامی ایران از هیچ تهدید داخلی و خارجی ترسی به خود راه نمی‌دهد. درواقع، باوجود سپاه و بسیج، نظام جمهوری اسلامی بیمه‌شده است و آینده آن نیز روشن و مشخص است؛ زیرا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ازنظر سازمانی، فناوری، تجهیزات نظامی، اطلاعاتی، امنیتی و نیروی انسانی دارای بهترین وضعیت ممکن است. علاوه بر آن نیروهای سپاه ازنظر معنوی، اعتقادی روحیه ایثار، فداکاری و شهادت‌طلبی نیز سرآمد تمام ارتش‌های جهان می‌باشند و همین ویژگی است که آن را با دیگر ارتش‌های جهان متمایز می‌کند.

*محسن رحمانی 

دیدگاه شما در مورد : ارمغان جانفشانی های پاسداران، امنیت و اقتدار ایران

ارمغان جانفشانی های پاسداران، امنیت و اقتدار ایران

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS