امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 21:57:26
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28863

تاریخ انتشار : 15/02/1395 - 08:00

چین با دود به جنگ با تسلیحات لیزری ایالات متحده میرود

ایالات متحده از سال 2014 تسلیحات لیزری را به گونه ای وارد فهرست جنگ افزارهای خود کرده است و در حالی که این تسلیحات هنوز در حال توسعه و ترقی هستند، بزرگترین رقیب هژمونی ایالات متحده یعنی چین به دنبال آن است تا بع رقابت با این نسل جدید از تسلیحات برخیزد. اما راه حل چین یک راه حل کاملا باستانی است.

به گزارش جویباران، اولین سلاح لیزری ایالات متحده در سال 2014 بر روی ناو USS Ponce و برای محافظت از این ناو در برابر پهپادها مستقر شده است. این لیزر نمونه متعادلی از آن چیزی است که طی سالهای آینده از تسلیحات لیزری خواهیم دید. با قدرتی برابر با 30 کیلووات این لیزر میتواند به راحتی پهپاد ها را از میان بردارد.

چین با دود به جنگ با تسلیحات لیزری ایالات متحده میرود

اما پنتاگون به دنبال آن است که این لیزر را به نسل پیشرفته تر خود برساند و از این سلاح توقع دارد که بتواند در آینده نزدیک علاوه بر پهپادها، موشک ها، شناورها و حتی تانکها و نفربرها را مورد هدف قرار دهد. اما برای بازیگری که شاید در آینده به رقابت با ایالات متحده برود، پاسخ به این سلاح نسل جدید کاملا قدمی و سنتی است: دودی که به شکل هدایت شده مورد استفاده قرار میگیرد.

بر اساس گزارشی که بر روی وب سایت چینی China.com قرار گرفته و به نظر یک وب سایت کاملا دولتی است، ارتش چین در صدد است تا از لایه های دود بر علیه سلاح های لیزری استفاده کنند. دود معمولا در صحنه نبرد به عنوان وسیله ای برای اختفا مورد استفاده قرار میگیرد. اما زمانی که بحث از سلاح لیزری باشد، فیزیک نور به سادگی به ما میگوید که دود میتواند به عنوان یک زره عمل کند.

این مسئله ای است که سال گذشته «سوبراتا گوشروی» متخصص دانشگاه MIT در یک بولتن به آن اشاره کرده بود. به بیان وی تسلیحات مبتنی بر نور مانند لیزر، در شرایط گرد و خاک، رطوبت و مه مشکل اساسی دارند. این شرایط منجر به آن میوشد که فوتون های نور لیزر برای ادامه مسیر خود در یک ستون با موانع زیادی روبرو باشند که قدرت سلاح لیزری را کاهش میدهد.

در حالی که به نظر میرسد طی سالهای آینده محققان راه کارهایی را برای فایق آمدن بر این شرایط در استفاده از تسلیحات لیزری بدست خواهند داد، اما تا آن زمان چین به سادگی قرار است از لایه های هدایت شده دود به عنوان یک زره کاملا ارزان اما کارامد در برابر آن استفاده کند. 

چین با دود به جنگ با تسلیحات لیزری ایالات متحده میرود

اکنون ارتش چین به دنبال آن است که بتواند لایه های دود را در جهتی که میخواهد به آسمان بفرستد. بر اساس گزارشها، این کار قرار است به دو روش صورت بگیرد. ایجاد دود سولفور تری اوکسید از طریق سوزاندن ماده های مربوطه و یا ایجاد یک ابر نفتی در آسمان. در واقع ارتش چین درصدد است تا با استفاده از یک نسل خاص از موشک اندازها (در تصویر فوق میبینید) برای ایجاد لایه های دود محافظتی برای نیروهای خود استفاده کند.

منبع : تابناک
دیدگاه شما در مورد : چین با دود به جنگ با تسلیحات لیزری ایالات متحده میرود

چین با دود به جنگ با تسلیحات لیزری ایالات متحده میرود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS