امروز سه شنبه 03 بهمن 1396
ساعت 23:28:22
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28847

تاریخ انتشار : 14/02/1395 - 08:10

هشدار الجبیر درباره تبعات تصویب طرح ۱۱سپتامبر

الجبیر نسبت به تبعات تصویب طرح کنگره در مورد یازده سپتامبر هشدار داد.

به گزارش جویباران، وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه هرچند گفت که ریاض نمی‌خواهد از ابرازهای اقتصادی برای مقاصد سیاسی استفاده کند، اما گفت در صورت تصویب قانون کنگره در مورد عاملان یازده سپتامبر، سرمایه‌های این کشور از آمریکا خارج می‌شود.

 وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه گفت که این کشور به ایالات متحده هشدار داده است که در صورت تصویب طرح مد نظر کنگره برای تعقیب قضایی سعودی‌های دخیل در حملات یازده سپتامبر 2001، اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی به آمریکا از بین رفته و این سرمایه‌ها از آمریکا خارج می‌شود.

به نوشته خبرگزاری رویترز، «عادل الجبیر» که بعد از دیدار با همتای‌ آمریکایی‌اش در جمع خبرنگاران حاضر در ژنو صحبت می‌کرد، گفت ریاض آمریکا را تهدید نکرده و تنها به آمریکا هشدار داده است.

روزنامه نیویورک تایمز دو هفته قبل گزارش داد که دولت عربستان سعودی تهدید کرده است که اگر کنگره قانون لغو مصونیت دیپلماتیک دولت عربستان سعودی در پرونده‌های مربوط به «حملات تروریستی که آمریکایی‌ها را در خاک آمریکا کشته» تصویب کند، ریاض 750 میلیارد دلار از دارایی‌های خود را از آمریکا خارج می‌کند. 

جبیر در این رابطه گفت: «ما می‌گوئیم که چنین قانونی موجب از میان رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران می‌شود. اما ناگهان می‌بینیم که می‌گویند "اوه، خدای من سعودی‌ها دارند تهدیدمان می‌کنند،" مسخره است.»

وی افزود: «ما از سیاست پولی، از سیاست انرژی و از سیاست اقتصادی برای مقاصد سیاسی استفاده نمی‌کنیم. زمانی که سرمایه‌گذاری می‌کنیم، یک سرمایه‌گذار هستیم. زمانی که نفت می‌فروشیم، یک بازرگان هستیم.»

وزیر خارجه عربستان زمانی که از سوی خبرنگاران تحت فشار قرار گرفت که گزارش نیویورک تایمز را رد یا تائید کند، گفت: «ما گفته‌ایم که چنین قانونی اعتماد سرمایه‌گذاران را کاهش می‌دهد. نه فقط برای عربستان سعودی، بلکه برای همه.»

در حملات سال 2001 به مرکز تجارت جهانی در نیویورک بیش از 3000 نفر کشته شدند. بعد از آن حملات، کنگره کمیته تحقیقی تشکیل داد و به بررسی این حادثه پرداخت. از گزارش آن کمیته، 28 صفحه همچنان محرمانه باقی مانده که گفته می‌شود مربوط به نقش مقامات عربستان سعودی در حمایت از عاملان آن حمله تروریستی است. 

کنگره تحت فشار خانواده‌های قربانیان به دنبال علنی کردن این بخش از گزارش و تعقیب قضایی سعودی‌های دخیل در این پرونده است. با این حال، دولت آمریکا با این قانون مخالفت کرده و می‌گوید چنین قانونی مصونیت دیپلماتیک دولت‌ها را از بین می‌برد که این می‌تواند به ضرر واشنگتن تمام شود.

جبیر در این رابطه گفت: «آن‌ها دارند اصل مصونیت دیپلماتیک را از بین می‌برند، که با چنین کاری قوانین بین‌المللی جهان به قانون جنگل بدل می‌شوند.»

وی افزود: «به همین خاطر هم دولت (آمریکا) مخالف است و به همین دلیل است که هر کشوری در جهان مخالف است.»

مقاومت دولت آمریکا در برابر تصویب این طرح در حالی انجام می‌شود که دیوان عالی آمریکا دو هفته قبل با حمایت کاخ سفید طرح مشابهی را که علیه ایران تنظیم شده بود، پذیرفت و مجوز برداشت 2 میلیارد دلاری از حساب‌های ایران را که باید تحت مصونیت باشد، صادر کرد.

منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : هشدار الجبیر درباره تبعات تصویب طرح ۱۱سپتامبر

هشدار الجبیر درباره تبعات تصویب طرح ۱۱سپتامبر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS