امروز جمعه 29 دی 1396
ساعت 23:10:16
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 28838

تاریخ انتشار : 13/02/1395 - 18:47

مدیر جهاد کشاورزی جویبار در بازدید از پایگاه خبری تحلیلی جویباران عنوان کرد

نقش برجسته سایت جویباران در ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی/علی‌رغم وفور آب اما جویبار هم چنان تشنه است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار به موفقیت پایگاه خبری جویباران در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: پایگاه خبری تحلیلی جویباران به‌عنوان اولین مرجع خبری شهرستان جویبار جایگاه خوبی را در بین مردم به دست آورده و نقش بسزایی را در معرفی قابلیت‌های شهرستان جویبار در استان و کشور داشته است.

نقش برجسته سایت جویباران در ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی/علی‌رغم وفور آب اما جویبار هم چنان تشنه است

به گزارش خبرنگار جویباران،سلیمان حاتم نژاد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار به موفقیت پایگاه خبری جویباران در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: پایگاه خبری تحلیلی جویباران به‌عنوان اولین مرجع خبری شهرستان جویبار جایگاه خوبی را در بین مردم به دست آورده و نقش بسزایی را در معرفی قابلیت‌های شهرستان جویبار در استان و کشور داشته است.

وی بابیان اینکه رسانه‌ها می‌توانند در شناسایی و تبیین مؤلفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی و نقش مردم و دولت در این عرصه اقدام کنند، اظهار داشت: با توجه به این‌که شهرستان جویبار به‌عنوان قطب کشاورزی استان شناخته‌شده است؛ براین اساس پایگاه خبری جویباران می‌تواند از این پتانسیل برای ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی در سطح شهرستانی، استانی و حتی کشوری بهره ببرد.

حاتم نژاد با اشاره به این‌که باید به دنبال افزایش تولید در شهرستان باشیم، افزود: جویبار دارای 200 هزار تن تولیدات انواع محصولات کشاورزی در 27 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است، اگر بتوانیم درکشت هر محصول، 500 کیلوگرم افزایش تولید داشته باشیم و اگر همین میزان در سطح استانی و کشوری در هر محصول افزایش تولید داشته باشیم اقتصاد مقاومتی محقق می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی به برنامه‌های کلی این دستگاه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی اشاره و تصریح کرد: افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی باهدف ایجاد امنیت غذایی، اصلاح الگوی کشت، ارتقا ضریب کشت، تولید محصولات کشاورزی صادراتی، توسعه کشت دوم باهدف افزایش ضریب کشت، ایجاد کشاورزی پایدار باهدف حفظ محیط‌زیست، نوسازی ناوگان ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی، گسترش کنترل بیولوژیک و جایگزین کشت دیم به کشت آبی، بخشی از برنامه‌های جهاد کشاورزی جویبار در جهت تحقق شعار سال است.

این مسئول با اشاره به این‌که متوسط عملکرد برنج شهرستان بیش از عملکرد متوسط استان است گفت: شهرستان جویبار با 9333 هکتار زمین شالیزاری و تولیدی حدود 56320 تن شلتوک، %6.3 تولید برنج استان را به خود اختصاص داده است اما این در حالی است که جویبار درکشت مجدد نشاء و رتون 11231 هکتار را به زیر کشت می‌برد که این بیش از عملکرد متوسط استان است.

حاتم نژاد همچنین به وضعیت مرکبات در شهرستان اشاره و عنوان کرد: 4360 هکتار زمین باغی در شهرستان وجود دارد که سالانه 7102 تن انواع محصولات باغی تولید می‌شود که امیدواریم با توسعه مکانیزاسیون ادوات کشاورزی، توسعه بیشتر آبیاری تحت‌فشار، مدیریت بهینه آب‌وخاک، شرایط را برای صادرات محصولات فراهم کنیم.

وی ضریب کشت کشور را 0/7 عنوان کرد و گفت: ضریب کشت در شهرستان جویبار 1/14 است که این نشان از پتانسیل و غنای زمین‌های جویبار است.

مدیر جهاد کشاورزی جویبار وضعیت تولیدات دامی را در سطح شهرستان مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: شهرستان جویبار دارای 15 واحد مرغ مادر گوشتی به ظرفیت 407700 قطعه، 7 کارخانه جوجه‌کشی به ظرفیت 98 دستگاه، 187 واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت جوجه ریزی 2600000 قطعه و همچنین یک واحد کارخانه خوراک دام به ظرفیت 500 تن در سال، جویبار را به یکی از قطب‌های صنعت طیور در استان تبدیل کرده است.

هر روستا یک گلخانه

این مسئول با اشاره به طرح هر روستا یک گلخانه گفت: اگر بتوانیم این طرح را اجرایی کنیم 80 گلخانه در شهرستان خواهیم داشت، که اولین گام این طرح در روستای اسماعیل کلای کوچک توسط مهندس پازوکی برداشته شد و مدرن‌ترین گلخانه شهرستان را در حیاط منزل خود دایر کرد.

حاتم نژاد افزود: بر اساس این طرح روستاییان می‌توانند با یک جمع 25 نفرِ، وام پنج‌ساله‌ای معادل 750 میلیون تومان از طریق دفتر مناطق محروم روستایی دریافت کنند.

علی‌رغم وفور آب درجویبار اما جویبار همچنان تشنه است

وی بابیان این‌که جویبار زمستان‌های پرآبی دارد اما در تابستان با خشک‌سالی روبرو است گفت: به دلیل شیب کم شهرستان به سمت دریا آب‌های شهرستان سیمرغ، قائم‌شهر، بهنمیر به جویبار هدایت می‌شود و در اینجا ساکن می‌ماند و تبخیر می‌شود و در برخی از زمین‌های شور هم نمی‌توانیم چاهی احداث کنیم فلذا لازم است که سد آب شهید رجایی به این سمت هدایت شود.

حاتم نژاد در پایان گفت: سهم جویبار را در تولید گوشت سفید %10، گوشت قرمز %5 و تخم‌مرغ 7%، تولید شیر 4%، مرکبات و برنج 4% در استان است و درمجموع تولیدات در رتبه سوم استان قرار داریم.

 

دیدگاه شما در مورد : نقش برجسته سایت جویباران در ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی/علی‌رغم وفور آب اما جویبار هم چنان تشنه است

نقش برجسته سایت جویباران در ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی/علی‌رغم وفور آب اما جویبار هم چنان تشنه است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS