امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 18:33:26
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 28799

تاریخ انتشار : 09/02/1395 - 14:06

یادداشت اختصاصی به مناسبت روز ملی شوراها

شورای اسلامی عرصه سازندگی

نهادی که بواسطه رأی مردم حاصل می‌شود باید مجمعی باشد از افراد کاردان و شایسته که بر اساس برنامه محوری، اولویت‌بندی نیازها، به فعلیت درآوردن تمامی ظرفیت‌های مادی و معنوی منطقه بویژه سرمایه عظیم اجتماعی قدم در راه سخت وپر فراز ونشیب سازندگی می‌گذارند.

شورای اسلامی عرصه سازندگی

به گزارش جویباران، در آستانه برگزاری مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 2 حوزه انتخابیه اصلی استان (قائمشهر و بابل) قرار داریم برخود فرض می دانم اولاً 9 اردیبهشت که به نام روز ملی شوراهای اسلامی مزین شده را خدمت تمامی اعضای محترم وزحمت کش شوراهای اسلامی شهر و روستا بویژه شوراهای اسلامی شهرستان جویبار تبریک عرض نموده و برای همه آنها در سنگر خدمتگزاری آرزوی توفیق وسربلندی نمایم. ثانیاً سخنم را با بیانی گهربار از مقام معظم رهبری که در اول فروردین سال 1392 در جمع زائران ومجاوران بارگاه ملکوتی ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) ایراد فرمودند آغاز می‌کنم. معظم له در فرازی از بیانات راهگشا وارزشمند خویش به نکاتی کلیدی در باب انتخابات اشاره فرمودند که:

((انتخابات مظهرحماسه سیاسی است. مظهر اقتدار نظام اسلامی وآبروی نظام جمهوری اسلامی است.... مظهر اراده ملی است ونماد مردم سالاری اسلامی)) است.

رهبر فرزانه انقلاب حضور مردم در انتخابات رامظهر مردم سالاری دینی قلمداد نمودند ودر ادامه بر 4 اصل اساسی در انتخابات متذکر شدند:

1- حضور گسترده مردم در انتخابات وایجاد شور انتخاباتی 2-حضور همه سلیقه‌ها وگروهای معتقد به نظام در انتخابات 3-تعیین کننده بودن رأی مردم 4- تمکین به قانون واطاعت پذیری از سازوکارهای قانونی.

به همین خاطرهمه مجریان، دست اندرکاران امر برگزاری انتخابات پیش روی هیات های اجرایی، نظارت وبازرسی، ومردم عزیز ایران اسلامی مکلف ضمن حضور گسترده در انتخابات دهم اردیبهشت ماه در راستای لبیک به منویات رهبری در تعیین سرنوشت خویش مشارکت آگاهانه داشته باشند و امیدواریم به فضل الهی شاهد خلق حماسه دیگری از مردم عزیزمان باشیم.

اماآنچه که در این بین هدف نگارنده می‌باشد اهمیت کار شورایی وسابقه این نهاد مقدس به عنوان یک پارلمان محلی همراه با فراز وفرودها، تجربیات تلخ وشیرین واحیانا آسیب‌هایی است که در طول عمراین نهاد مقدس خدمتگزای قابل بررسی وملاحظه می‌باشد. ملت شریف ما مستحضرند براساس اصول متقن و متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی باید زمینه اداره امور کشور به اتکاء آرای عمومی فراهم شودفلذا مهم‌ترین سازکار تحقق آن برگزاری انتخابات برای تجلی مردمسالاری اسلامی درسطوح مختلف اجرایی کشور می‌باشد که یکی از این فرآیندها، انتخابات شوراهای اسلامی شهری و روستایی است که در سطوح محلی ومنطقه ای مدیریت محیط زندگی خویش را درغالب یک کار شورایی برعهده خواهند گرفت. نهادی که هدفش پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، و سایر امور رفاهی بوده و از طریق همکاری ومشارکت همه مردم فراهم می‌نماید.

شوراهای اسلامی بسترمناسب برای مشارکت همه افراد جامعه در جهت دستیابی به منافع مشترک را تسهیل  می‌نمایند. فرآیند تجلی حاکمیت ملی و نقش پذیری همگان برای در اختیارگرفتن امور مربوط به زندگی خود در  عرصه کار شورایی وکار وتلاش بی وقفه میسر خواهد شد.نهادی که بواسطه رأی مردم حاصل می‌شود باید مجمعی باشد از افراد کاردان و شایسته که بر اساس برنامه محوری، اولویت‌بندی نیازها، به فعلیت درآوردن تمامی ظرفیت‌های مادی و معنوی منطقه بویژه سرمایه عظیم اجتماعی قدم در راه سخت وپر فراز ونشیب سازندگی می‌گذارند. بدست آوردن اعتماد مردم، جلب مشارکت‌های مردمی در فعالیت‌های عام المنفعه اقتصادی واجتماعی وفرهنگی، بهره گیری از توان خیرین، متنفذین ومعتمدین وریش سفیدان محلی زمینه ساز تعمیق وگسترش سرمایه اجتماعی مردمی است که بر می‌گزینند واعتماد می‌کنند در این یادداشت ذکر چند نکته به عنوان اصول کار شورایی قابل ذکر می‌باشد.

1- قانون مداری

اولین گام در کار شورایی آشنایی با قانون است؛ چرا که در جامعه اسلامی ملاک و میزان عمل وتصمیم گیری همه کارگزاران نظام و تصمیم گیران و قوای سه گانه بر اساس وظایفی است که در قانون اساسی تصریح شده است. شورای اسلامی باید با مطالعه قانون اساسی جمهوری اسلامی و همچنین قوانین موضوعه مصوب مجلس شورای اسلامی و شناخت کافی از طرح‌ها و لوایح دولتی و... در جهت عملیاتی شدن مقررات و همچنین رفع مشکلات و ارائه راهکارهای تحقق توسعه پایدار وفق قانون و مقررات اقدام نمایند.

نکته دوم، اینکه آشنایی با قوانین باعث می‌شود مصوبات شوراها انتظام بیشتری پیدا کند. ((مطابق اصل 105 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مصوبات شوراهای اسلامی کشور از جمله شوراهای اسلامی شهر نباید مخالف موازین اسلامی و قوانین کشور باشد و به منظور انطباق مصوبات شوراهای اسلامی شهر با قوانین و مقررات کشور و عنداللزوم اعتراض به مصوبات مغایر با قوانین خارج از حدود صلاحیت و اختیارات شورا، سازوکار خاصی در ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و تبصره آن (مصوب 6/7/1382) پیش‌بینی شده است)) فلذا از سال 1386 تشکیل کمیته انطباق به فرمانداری‌های سراسر کشور ابلاغ گردید. جای بسی شکر دارد کوله بار تجربیات چند دوره اخیر کار شورایی و حضور افراد تحصیل کرده در بدنه شوراهای سراسر کشور میزان خطا مصوبات را به کمتر از 5/0 رسانده است.

سوم اینکه برخورد شوراها با طبقات مختلف جامعه باید منطبق با قوانین ومقررات باشد. قانون گریزی‌های خواسته یا ناخواسته برخی محدود اعضای شوراهای اسلامی در دوره‌های گذشته بزرگترین ضربه را برپیکر اعتماد عمومی جامعه وارد کرده است.

2- مردم محوری

نکته اول اینکه شوراهای اسلامی به عنوان وکلای مردم در غالب پارلمان محلی باید بدانند مدافع منافع همه مردم هستند نه یک عده خاص بنابراین باید تمام تلاششان در راستای خدمت به همه آحاد مردم بوده، فردگرایی و منفعت طلبی انحصار گرایانه بزرگ‌ترین آسیب پیش پای آنهاست.

دوم اینکه توزیع عادلانه امکانات و منابعی که ثروت همگانی می‌باشد، متعلق به همه آحاد ملت است و ارائه خدمات واجرای برنامه‌ها توسعه، عمران و آبادانی باید عادلانه بوده به طوری که شمال و جنوب، شرق وغرب، فامیل وغیر فامیل در تصمیمات واقدامات خود نداشته باشد.

 سوم؛ مدیریت محلی که در آن زندگی می‌کنیم (شهر یا روستا) متعلق به همه شهروندان و روستاییان، همه خانواده‌ها، فرزندان وآیندگانی است که با آن محیط قرابت سببی و نسبی داشته وخواهند داشت. پس باید همه دراداره بهینه محل زندگی مشارکت دانسته شوراها باید ضمن فراهم کردن بستر مشارکت حداکثری براساس خواست وخرد جمعی مردم و برای تحقق حقوق اجتماعی آنان و بهره مندی همگان از منابع و امکانات مقید باشند. ضمن اینکه التزام عملی به کار شورایی و احترام به خرد جمعی اهتمام جدی داشته و به آن پایبند باشند.

چهارم؛ همچنین وحدت و همدلی بین اعضای شورا، انسجام اجتماعی رادر جامعه افزایش داده آنان را به توفیقات بیشتر رهنمون خواهد ساخت. ذکر این نکته کمی درد آور هست که متاسفانه در سال‌های اخیر در برخی مناطق انگشت شمارکشور شاهد اختلافات، جهت گیری‌های غیرکارشناسی، تقسیم بندی جناحی در ترکیب شورا به ویژه در حوزه امور مدیریت شهری و روستایی (انتخاب دهیار و شورا) عضویت در کمیسیون‌ها، دخالت پیدا وپنهان برخی اعضای شورا در تصمیم گیری مدیران بوده که این مساله بزرگ‌ترین ضربه را به فرآیند مردم سالاری جامعه و سرمایه اجتماعی جامعه زده و درنتیجه شاهد گرایش روزافزون به سمت قانون گریزی، هدر رفت سرمایه‌های انسانی و اقتصادی و نهایتاً منفعت طلبی اقتدارگرایانه بوده‌ایم.

3- برنامه محوری

مهم‌ترین عامل موفقیت هر جمعی به ویژه شوراها تبعیت از اصل برنامه ریزی و اهتمام اعضا به اصل برنامه محوری در تصمیم گیری است. هر جمعی هر چند کوچک برای رسیدن به اهداف و سرانجام کار خویش باید ضمن تعیین خط مشی اصولی، بر اساس منابع اعتباری موجود و البته محدود تلاش نمایند.

شوراها باید برای تأمین خواسته‌های نامحدودجامعه اولویت بندی نموده ودر غالب پروسه زمانی عمر فعالیت خویش (4 ساله) در سطوح برنامه‌های کوتاه مدت سالانه، میان مدت دو سالانه، وبلند مدت 4 ساله اهتمام جدی نمایند. متاسفانه در این زمینه هنوز شوراها به مرحله رشد وبلوغ کافی نرسیده‌اند. همانطور که می دانیم نقش و وظیفه اساسی شورا، تصمیم گیری و برنامه ریزی و تدوین راهکار برای رسیدن به اهداف توسعه در غالب تدوین وتصویب بودجه سالانه شهرداری‌ها ودهیاری هاست. موضوعی که متاسفانه هنوز تا نقطه ایده آل فاصله زیادی داشته وهمچنان در برخی مناطق شاهد انحراف از بودجه عملیاتی قانون مند هستیم که دائن خود دلائل بیشماری دارد که بیان آن از حوصله این مقال کوتاه خارج است.

نتیجه:

شوراها باید فرزند زمان خویش باشند یعنی همگام با رشد سریع فنّاوری، دهکده جهانی و الزامات آن آگاه بوده و بر زمان و مکان مدیریت علمی نموده، نیازها و انتظارات خلق‌الساعه جامعه خویش را بفهمند و در جهت حل آن برنامه اجرایی ارائه دهند. زمان به‌سرعت در حال گذار است و افعال و رفتار و انتظارات انسان‌ها به‌موازات آن نیز حرکت خواهد کرد فلذا افرادی که پویا و خلاق و مبتکر در ایجاد فرصت‌های خلق‌الساعه هستند می‌توانند موفق شوند. نهاد مقدس شورا به‌عنوان یک پارلمان محلی عرصه خدمتگزاری بی‌منت، سازندگی بی‌وقفه و تلاش شبانه‌روزی برای مردمی است که مطالبه بهترین‌ها حقشان بوده فلذا باید منتخبین ملت در زمره بهترین‌ها باشند.

نویسنده : محمد مدانلو- کارشناس مسائل سیاسی
دیدگاه شما در مورد : شورای اسلامی عرصه سازندگی

شورای اسلامی عرصه سازندگی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS