امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 08:53:10
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28784

تاریخ انتشار : 09/02/1395 - 08:20

دو راه دشوار برای پس گرفتن دو میلیارد دلار دارایی ایران از آمریکا

بنا به گفته وزیر اطلاعات فعلی در همان زمان که تصمیم خرید اوراق قرضه در آمریکا گرفته شد، سفیر ایران در ایتالیا هشدار داد که این اقدام یک ریسک خطرناک است. در گذشته مسئولین به ابعاد حقوقی ماجرا و چشم انداز احتمالی آن دقت نکردند. امروز با گذشت زمان مشخص شد که آن زمان چه اشتباه و غفلت بزرگی در کشور رخ داد. در حال حاضر بهترین راه پیگیری ماجرا گفت و گوهای دیپلماتیک بین مقامات سیاسی ایران و آمریکا است.

به گزارش جویباران،در روزهای اخیر ماجرای مصادره دو میلیارد دلار از دارایی های ایران در آمریکا که با حکم دیوان عالی این کشور اتفاق افتاد، با حاشیه های رسانه ای و جناحی فراوانی همراه شد و حامیان دولت فعلی و قبلی هر کدام دیگری را مقصر ماجرا دانستند.  جان کلام گفت و گوی مذکور ناظر بر یک خطای راهبردی بزرگ در عرصه بین الملل است که در صورت عدم پیگیری جدی، خسارت فراوانی را به کشور وارد خواهد کرد.

 دکتر سید داوود آقایی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و متخصص حقوق بین الملل در رابطه با ابعاد حقوقی ماجرا و اینکه مقصر اصلی این اتفاق کیست؟ به «تابناک» گفت: «این رویداد نوعی دست درازی به اموال ملت ایران است. در ابتدا باید شرایطی را که منجر به این مشکل شد، بررسی کرد. در این رویداد تقصیری در بین نیست و مسئله اصلی قصور و عدم آگاهی از مقررات بین المللی است.»

این استاد دانشگاه ادامه داد: «بنا به گفته وزیر اطلاعات فعلی در همان زمان تصمیم بر سرمایه گذاری، سفیر ایران در ایتالیا هشدار داد که خرید اوراق قرضه در آمریکا درست نیست و این اقدام یک ریسک خطرناک است. اگرچه بر اساس مقررات بین المللی ذخیره های پولی و ارزی یک کشور در کشور خارجی از مصونیت برخوردارد است و کسی نمی تواند به آن دست درازی کند ولی بر اساس قوانین داخلی آمریکا این موضوع در این کشور امکان پذیر است. به عبارت بهتر آمریکایی ها می توانند اموال و دارایی کشورهای دیگر را در صورت لزوم مصادره کنند و این اقدام در چارچوب قوانین داخلی این کشور اشکالی ندارد.

مسئله اینجاست که در آن زمان چرا مسئولین به هشدارهای کارشناسان و افرادی نظیر سفیر ایران در ایتالیا توجه نکردند؟ و چرا شورای عالی امنیت ملی نیز در انجام این ریسک خطرناک با دولت همراه شد؟ واقعیت آن است که در گذشته مسئولین به دلیل قرار گیری در یک روند طبیعی به ابعاد حقوقی ماجرا و چشم انداز احتمالی آن دقت نکردند و امروز با گذشت زمان مشخص شد که آن زمان چه اشتباه و غفلتی بزرگی در کشور رخ داده است.»

استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران در مورد بیانیه اخیر دفتر محمود احمدی نژاد مبنی بر اینکه «دولت آمریکا در نتیجه برخورد عالمانه و عزت مدار دولت های نهم و دهم جرأت نزدیک شدن و دست اندازی به منابع ملت ایران را نداشت ولی امروز این جرأت را پیدا کرده است» نیز گفت: «این اتهام زنی ها از سوی هیچ کس درست نیست نه از سوی دولتمردان فعلی و نه از سوی دولتمردان قبلی و این رفتارها اصلاً اخلاقی نیست.

این پرونده در آمریکا یک روند زمانی طولانی 7 یا 8 ساله را طی کرد و امروزه تنها از سوی بالاترین مرجع عالی قضایی این کشور حکم آن صادر شد. به دیگر سخن در دولت گذشته روند بررسی موضوع در دادگاه های آمریکایی شروع شد و دولت قبلی برای این موضوع حتی وکیل نیز گرفت.»

آقایی ادامه داد: «دولت قبلی علی رغم مصوبه شورای عالی امنیت ملی که ایران را از حضور در دادگاه های آمریکایی منع می کند؛ در همان دوران با گرفتن وکیل آمریکایی موضوع را پیگیری کرد ولی به نتیجه نرسید. لذا طرح اینگونه مباحث از سوی دولت قبل مبنای واقعی ندارد. چرا که بعد از رد شدن دادخواست ایران موضوع به دیوان عالی رفت و باید گفت، حکم صادر شده فعلی نتیجه یک فرایند زمان بر چند ساله است.»

این استاد دانشگاه افزود: «مشکل به قبل از به جریان افتادن این ماجرا بر می گردد و ایران نباید در آمریکا اوراق قرضه خریداری می کرد. دولت قبل بعد از اینکه در این گرداب اسیر شد، تلاش کرد از آن خارج شود ولی نکته آن است که از ابتدا نباید این ریسک را انجام می داد. اصلاً چه لزومی داشت ایران از آمریکا اوراق قرضه خرید کنند؟»

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در رابطه با این سئوال که علت خرید اوراق قرضه در آن زمان از آمریکا چه بود و چه منطقی پشت این اقدام است؟ گفت: «من هیچ منطق و دلیل قانع کننده ای برای این اقدام سراغ ندارم و این سئوال را باید مسئولان بانک مرکزی که آن زمان این اوراق را خرید کردند، پاسخ دهند. شاید آنها به دنبال سود بیشتر بودند.»

آقایی در مورد راهکار منطقی برای خروج از این بحران نیز گفت: «متأسفانه چون این حکم از سوی عالی ترین مرجع قضایی و حقوقی آمریکا یعنی دیوان عالی این کشور صادر شده است، خروج از این حکم خیلی سخت است. ما نباید نا امید بشویم ولی باید بگویم، روند یک روند بسیار پیچیده و سخت است. در همین حکم دو ماه برای اجرای آن پیش بینی شده است و اگر در این دو ماه تلاش هایی ایران به ثمر نرسد حکم به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد و دو میلیارد دلار پول ایران توسط آمریکا ضبط خواهد شد.»

این استاد دانشگاه در مورد اقدام های احتمالی و ممکن برای ایران، اضافه کرد: «از دو طریق می توان قضیه را پیگیری کرد: 1- طرح دعوی در مراجع قضایی بین المللی که البته این راه یک روند طولانی و زمان بر دارد و برای مثال پرونده سکوهای نفتی ما حدوداً 12 سال طول کشید و آخرهم به نتیجه خوبی نرسید. جدا از این موضوع باید گفت، این راه هزینه بر هم هست و تأمین وکلا برای آن هزینه بسیارسنگینی دارد.

2-راه دیگر پیگیری موضوع از مسیر مذاکرات دیپلماتیک است. اینجا باید من اشاره کنم که ایران و آمریکا یک قرارداد معروف تحت عنوان «مودت» دارند که در سال 1955 بین دو کشور منعقد شد. دو کشور در این قرارداد نسبت به هم تعهداتی در زمینه تجارت، بازرگانی و امورکنسولی دارند. در این قرار داد آمده است که هیچ کدام از دادگاه های طرفین نباید حکمی صادر کنند که در مسیر تعاملات مالی دو کشور مشکل ایجاد کند.»

آقایی تأکید کرد: «به نظر من بهترین راه پیگیری ماجرا از طریق گفت و گوهای دیپلماتیک مقامات سیاسی دو کشور و گفت و گوی ورزای خارجه است. در حال حاضر نیز این ارتباطات وجود دارد و منع قانونی نیز ندارد.»

این استاد دانشگاه در پایان و در پاسخ به این سئوال که آیا دولتمردان آمریکایی توان تأثیر گذاری بر روی رأی دیوان عالی این شکور را دارند یا خیر؟ گفت: «بله این امکان وجود دارد. آنها میتوانند بنا بر مصالحی که متضمن منافع ملی کشورشان باشد این اقدام را انجام دهند. شما بیینید در کشور ما هم این رویداد صورت گرفت و «جیسون رضاییان» که قرار بود در ایران اعدام شود، آزاد شد. لذا به نظر من بهترین، سریع ترین و کم هزینه تیرن راه همین روش دیپلماتیک است.»

با توجه به آنچه آمد به نظر می رسد دولتمردان فعلی و قبلی باید برای احیای منفعت ملی و دو میلیارد دلار از سرمایه های ملی کشور که در قالب یک خطای راهبردی و ریسک بالا در حال از دست رفتن است، نباید در فضای تخریب یک دیگر و رقابت جناحی گرفتار شوند و از اصل ماجرا غافل شوند و دولتمردان فعلی باید این ماجرا را به سرعت و با قدرت پیگیری کنند.

همچنین ضروری به نظر می رسد که مراجع قضایی داخل کشور نیز ماجرای نحوه سرمایه گذاری در آمریکا و پشت پرده های آن را به دقت بررسی کنند و با عاملان این اقدام در صورت نیاز برخورد کنند.

منبع : تابناک
دیدگاه شما در مورد : دو راه دشوار برای پس گرفتن دو میلیارد دلار دارایی ایران از آمریکا

دو راه دشوار برای پس گرفتن دو میلیارد دلار دارایی ایران از آمریکا

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS