امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 04:45:22
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28718

تاریخ انتشار : 30/01/1395 - 09:42

نشت گازوئيل به رود تجن در ساري، در اثر سیل

فشار سيلاب ناشي از بارندگي شامگاه يكشنبه سبب شكستگي لوله گازوئيل در بستر رودخانه تجن مازندران و نشست اين ماده نفتي به داخل اين رودخانه در حوالي شهر ساري شد.

نشت گازوئيل به رود تجن در ساري، در اثر سیل

به گزارش جویباران،معاون عمليات شركت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال با تأیيد اين موضوع گفت كه اين حادثه در منطقه ' بالادزا ' در هفت كيلومتري جنوب شهر ساري رخ داده است .
شيرافكن قرباني افزود: فشار سيلاب ناشي از بارندگي رگباري عصر امروز سبب شده است تا به لوله 12 اينچ انتقال گازوئيل در بستر رودخانه تجن فشار وارد شده و دچار پارگي شود.

وي توضيح داد: ماموران عملياتي شركت 40 دقيقه پس از وقوع اين حادثه در محل حاضر شدند و بلافاصله 'والو' (شيرفلكه) قسمت بالا و پائين لوله پاره شده را بستند و جلوي ريزش مواد نفتي بيشتر به داخل رودخانه را گرفتند.

او ادامه داد: هم اكنون گروه عملياتي در صحنه حضور دارد و در حال ترميم بخش شكسته شده خط لوله است.

قرباني گفت كه با توجه به عبور لوله 32 اينچ انتقال نفت خام در جوار لوله انتقال گازوئيل، نيروهاي عملياتي بلافاصله والوهاي دو سوي اين خط لوله را در منطقه بستند تا امنيت لازم را براي اين خط در برابر فشار سيلاب تامين كنند.

معاون عمليات شركت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال در باره ميزان نشتي گازوئيل به داخل رودخانه تجن اظهار بي اطلاعي كرد و گفت كه در باره اين موضوع پس از ارزيابي هاي كارشناسي اطلاع رساني خواهد شد.

وي افزود : در حال حاضر نيز با همكاري مديريت بحران استان تدابير لازم براي به حداقل رساندن تبعات ناشي از نشت مواد نفتي به داخل رودخانه تجن انديشيده شده است.

نفت گاز تخليه شده داخل رودخانه تجن شامگاه يكشنبه سبب انتشار بوي گازوئيل در بخشي از شهر ساري بويژه در اطراف رودخانه تجن نيز شد.

گزارش خبرنگاران ايرنا از مناطق مختلف شهر ساري حاكيست كه انتشار بوي نفت گاز در مناطقي از اين شهر از ساعت حدود 19 امشب سبب شگفتي شهروندان شده و همگان به دنبال منشاء اين بو بودند.

شركت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال 630 خط لوله نفت را در دو استان مازندران و گلستان تحت پوشش دارد.

اين شركت وظيفه تامين فرآورده هاي نفتي استان هاي شمال شرق كشور را برعهده دارد.

خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال در سال ‎ 1385با هدف انتقال نفت خام وارداتي كشورهاي حاشيه درياي خزر( طرح سوآپ) از پايانه نفتي نكا به پالايشگاه هاي تهران و تبريز، انتقال و تحويل فرآورده هاي نفتي توليدي پالايشگاه تهران و وارداتي از طريق پايانه نفتي نكا به مخازن شركت پخش فرآورده هاي نفتي مناطق ساري و گلستان (نواحي گرگان و گنبد) ايجاد شد و همچنين تامين ارتباط مخابراتي شركت ها و سازمانهاي صنعت نفت در شمال كشور را بر عهده دارد.

منطقه شمال خطوط لوله و مخابرات نفت ايران با حدود 630كيلومتر خطوط لوله ، قدرت انتقال 24 ساعته 500 هزار بشكه نفت خام و بيست و هفت ميليون ليتر فرآورده هاي نفتي، شامل بنزين معمولي، بنزين سوپر، نفت گاز و نفت سفيد را دارد.

رود تجن به طول حدود 140 كيلومتر از كوه‌هاي علي خاني، داراب كوه و سركوه از ناحيه كوهستاني هزار جريب در دامنه‌هاي شمالي رشته كوه البرز سرچشمه مي‌گيرد و با گذشتن از شرق شهر ساري، نزديك آبادي خزرآباد، در 25 متري پايين‌تر از سطح آب‌هاي آزاد به درياي خزر مي‌ريزد.

قسمت علياي تجن در بخش هزار جريب در شهرستان نكا و بخش چهاردانگه و دودانگه در شهرستان ساري، جهت عمومي جنوب شرقي ـ شمال غربي و بستري سنگلاخي دارد.

قسمت سفلاي تجن كه از حدود هشت كيلومتري جنوب شهر ساري آغاز مي‌شود، در بخش مركزي شهرستان ساري با جهت عمومي جنوبي ـ شمالي جريان دارد و بستر آن ماسه‌اي است.

 
 

منبع : ایرنا
دیدگاه شما در مورد : نشت گازوئيل به رود تجن در ساري، در اثر سیل

نشت گازوئيل به رود تجن در ساري، در اثر سیل

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS