امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 18:35:07
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28700

تاریخ انتشار : 29/01/1395 - 08:40

کارشناس اقتصادی: یکسان سازی نرخ ارز در حد شعار است

یک کارشناس اقتصاد گفت:با این که یکسان سازی نرخ ارز باعث دگرگونی های اقتصادی در کشور می شود ولی برای اجرایی شدن آن تلاشی صورت نمی گیرد.

به گزارش جویباران،  سید مهدی صادق کارشناس اقتصادی در رابطه با یکسان سازی نرخ ارز بیان کرد:چندین سال است که در دولت یازدهم طرح یکسان سازی نرخ ارز مطرح شده ولی تلاش قابل توجهی برای اجرا شدن این طرح انجام نشده و این طرح در حد یک شعار باقی مانده است. 

وی افزود:در صورت یکسان سازی نرخ ارز می توان از رانت ها و سواستاده های عظیمی که به دلیل تفاوت نرخ ارز رخ می دهد جلوگیری کرد و باعث دگرگونی های اقتصادی در داخل کشور شد. 

کارشناس اقتصادی در رابطه با ورود سرمایه گذاران خارجی در صورت یکسان سازی نرخ ارز گفت:با این که ورود این سرمایه گذاران به کشور باعث افزایش نقدینگی ،تولید بیشتر،رونق اشتغال و کاهش نرخ بیکاری می شود و میتواند باعث رونق اقتصاد شود ولی برنامه ریزی دقیقی برای تحقق این طرح انجام نمی شود. 

وی درخصوص موانع اجرایی شدن این طرح بیان کرد: دست هایی در پشت پرده وجود دارد که تمایل زیادی به تجارت و بازرگانی در شرایط حال اقتصاد کشور را دارند و با چند نرخی بودن ارز رانت های عجیبی به جیب میزنند،این گروه باعث فشار به دولت و مجلس می شوند وتلاش می کنند این طرح اجرایی نشود تا برای رانت و منافع آنها مشکلی به وجود نیاید.

صادق در ادامه افزود:یکی از عمده ترین موانع نیز شرایط بین المللی است که باعث اجرا نشدن این طرح تاکنون شده است.

این کارشناس اقتصادی در خصوص شرایط حال اقتصاد کشور بیان کرد:در حال حاضر بیشترین امید دولت به صادرات نفت خام است و به جای بالابردن صادرات غیر نفتی، پایه را بر خام فروشی نفت قرار داده است و ارز حاصل از این فروش را به جای رونق تولید، صرف واردات اجناس خارجی برای آرام نگه داشتن مردم می کند،این در حالی است که با تزریق این نقدینگی به تولید داخل و افزایش تولید داخل که دارای کیفیت مناسب نیز باشد هم می تواند باعث تشویق مردم به استفاده از تولید ملی شود و کشور را از واردات بی نیاز کند و از طرفی باعث رونق اشتغال شود و همچنین باعث صادرات و ارز آوری شود. 

وی در انتها خاطر نشان کرد:به اعتقاد بنده میزان عرضه و تقاضای ارز یکسان نیست و نقدینگی در کشور بسیار پایین است و دولت باید با برنامه ریزی دقیق روی ضعف هایی که دارد بتواند این مشکل را ساماندهی کند و یکی از کارهای موثری که می تواند انجام دهد یکسان سازی نرخ ارز می باشد تا بتواند گام های موثری در جهت پیشرفت کشور بردارد.

 

 

منبع : میزان
دیدگاه شما در مورد : کارشناس اقتصادی: یکسان سازی نرخ ارز در حد شعار است

کارشناس اقتصادی: یکسان سازی نرخ ارز در حد شعار است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS