امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 07:18:07
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 28611

تاریخ انتشار : 25/01/1395 - 07:30

مسئولان شهر لطفاً بیدار شوید!

با یک قرون دو زار پلی ساخته نمی‌شود!

سیکاپل که تا چند سال قبل محل عبور و مرور اهالی 20 روستا با جمعیتی بالغ‌بر 10 هزار نفر به مرکز شهر جویبار بود، در بهمن‌ماه سال 90 به دلیل سهل‌انگاری در نگهداری و تحت‌فشار عبور خودروهای سنگین فروریخت و با بی‌توجهی و عدم پیگیری مسئولین شهری (به‌خصوص مسئولین میراث فرهنگی) به حال خود رهاشده و فقط نیمی از آن باقی‌مانده است.

با یک قرون دو زار پلی ساخته نمی‌شود!

به گزارشجویباران، پل درویش محمدشاه یکی از پل‌های بسیار قدیمی در روستای درویش محله از توابع شهرستان جویباراست. برخی براین نظرند که این پل در دوره صفویه ساخته‌شده و در دوران قاجاریه تعمیراتی بر روی آن انجام گشته و احتمال می‌رود بیشتر از 300 سال از ساخت آن گذشته باشد، مقبره امامزاده درویش محمدشاه که گفته می‌شود از نوادگان علی بن حسین (ع) می‌باشد در فاصله ۳۰۰ متری این پل قرار دارد و این پل در سال 1386 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است.

این پل که تا چند سال قبل محل عبور و مرور اهالی 20 روستا با جمعیتی بالغ‌بر 10 هزار نفر به مرکز شهر جویبار بود، در بهمن‌ماه سال 90 به دلیل سهل‌انگاری در نگهداری و تحت‌فشار عبور خودروهای سنگین فروریخت و با بی‌توجهی و عدم پیگیری مسئولین شهری (به‌خصوص مسئولین میراث فرهنگی) به حال خود رهاشده و فقط نیمی از آن باقی‌مانده است. میراث باستانی که هویت تمدنی و فرهنگی هر منطقه‌ای محسوب می‌شود امروز در شهرستان جویبار به یک زنگ تفریح و محلی برای مانور مسئولین به‌خصوص کاندیدای انتخابات تبدیل‌شده است که با حضور در این منطقه و با وعده‌های توخالی انتخاباتی چند روزی مردم را سرگرم و امیدوار می‌کنند و سپس می‌شود مصداق مثال معروف هیزم تر به کسی فروختن!

این مسئله که دو موضوع بی‌توجهی مسئولین (به‌خصوص مسئولین میراث فرهنگی) را به امر حفظ و نگهداری میراث فرهنگی نشان می‌دهد و در بعدی دیگر نبود پل ارتباطی مناسبی در کنار این آثار باستانی به یک معضل اجتماعی برای مردمان این منطقه تبدیل‌شده است به‌طوری‌که با هر بارشی و آزاد شدن آب‌های پشت سد، پل بتنی کوچکی که در کنار آن وجود دارد که یکی از اقدامات عاجلانه اداره راه و شهرسازی جویبار  در سال 90 بود به زیرآب رفته و دسترسی مردمان این منطقه را به شهر قطع می‌کند و آنان را متحمل سیر مسافت طولانی‌تر و با مدت‌زمان بیشتر نموده است به‌طوری‌که مسیر دو کیلومتری به مرکز شهرستان برای روستاییان به 15 کیلومتر افزایش می‌یابد. از سوی دیگر به دلیل نبود حتی حصار در حاشیه این پل، در زمان بارندگی مسیر پل از رودخانه مشخص نیست و احتمال سقوط افراد و خودروها را به درون رودخانه افزایش می‌دهد.

پس از تخریب پل تاریخی مقرر شد پلی درهم جواری آن ساخته شود و بیش از چهار سال است که همان‌طور بلاتکلیف مانده و شاید کمتر از 20 درصد از آن تکمیل‌شده باشد. با یکی از کارگرانی که بر روی پل (به‌صورت تفریحی) کار می‌کند صحبت کردم و او در مورد ساخت این پل گفت:" در سال شاید فقط یک یا دو ماه بر سر این پروژه کار شود و دلیلش هم نبود بودجه برای ساخت آن است. وی ادامه داد: برای تأمین بودجه مجبور هستند (شما بخوانید مسئولان) مقداری از بودجه پروژه‌های دیگر را به‌صورت قطره‌چکانی به ساخت این پل اختصاص دهند". درحالی‌که قادری رئیس اداره راه و شهرسازی جویبار اعتبار موردنیاز برای تکمیل این پل را بیش از 10 میلیارد ریال اعلام کرد. بنابراین به نظر می‌رسد با تأمین یک قرون دو زار انشالله در چشم‌انداز 20ساله توسعه شهرستان این پل نیز به پایان خواهد رسید!

سرانجام فقط سه سؤال را خدمت مسئولین شهرستانی و استانی و نمایندگان محترم شهرستان مطرح می‌کنم که امیدوارم پاسخگوی آن باشند:

1- چرا شهرستان جویبار با ۲۰ اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است هنوز اداره میراث فرهنگی ندارد تا آثار باارزشی با این قدمت به حال خود این‌گونه رها شود؟

2-  نمایندگان محترم شهرستان آیا تأمین بودجه یک میلیارد تومانی برای ساخت پلی با این درجه از اهمیت (راه ارتباطی 20 روستا به شهر) در اولویت کار شما نیست؟ آیا زمان انجام وعده هایتان نرسیده؟

3- مسئولان محترم شهرستان جویبار آیا این امکان وجود نداشت گوشه‌ای از بودجه شهرستانی را به این امر اختصاص دهید؟

درنهایت اینکه مسئولان شهرستان یک‌بار هم که شده بیایند در مقابل مردم و به مردم بگویند بودجه سالیانه خود را چگونه هزینه می‌کنند، چراکه نه جاده مواصلاتی مناسبی داریم! نه آب آشامیدنی مناسبی داریم! نه شهری مدرن و دارای امکانات رفاهی و تفریحی آن‌چنانی داریم! و نه...

امیدوارم مسئولین صدای اهالی این منطقه و به‌خصوص صدای این پل زخم‌دیده از وعده‌ها را بشنوند و چاره‌ای براین کار هرچه سریع‌تر بی اندیشند.

 

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر چهار شنبه 25 فروردین 1395 - 20:21
    جویباری

    واقعا مسئولین چیکار دارن می کنن؟؟؟؟؟؟

    4 3
دیدگاه شما در مورد : با یک قرون دو زار پلی ساخته نمی‌شود!

با یک قرون دو زار پلی ساخته نمی‌شود!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS