امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 18:21:50
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28490

تاریخ انتشار : 18/01/1395 - 09:32

دست اندازهای آمریکا درمسیر بازشده سوئیفت

دست اندازهای آمریکا درمسیر بازشده سوئیفت

به گزارشجویباران، هرچند بانک مرکزی بارها اعلام کرده است که امکان مبادلات ارزی از طریق سوئیفت وجود دارد و در بازدید میدانی خبرنگاران از بانک مرکزی نیز این واقعیت را به روشنی نشان داد، اما با جستجویی در بازار ارز به ویژه برخی از صرافی های پایتخت که درکار ارسال حواله های ارزی هستند، به این نتیجه دست یافتیم که امکان مبادلات بانکی با وجود اتصال سوئیفت با مشکلاتی در اجرا همراه است.برای جستجوی بیشتر این موضوع به پایین تر از میدان فردوسی تهران می رویم جایی که پاتوق اصلی فعالان بازار ارز پایتخت است. در این منطقه یکی از صرافی ها که نسبت به بقیه بزرگتر است درزمینه جابجایی حواله های ارزی شهرت پیدا کرده است به گونه ای که مابقی صرافی ها مشتریان خود را برای انجام این مهم به آنجا گسیل می کنند. وقتی از متصدی آن درباره امکان جابجایی ارز می پرسم، می‌گوید: نه اصلا چنین کاری انجام نشده است، طی این چند ماهی که اعلام کرده اند سوئیفت بازشده است تاکنون چنین نقل وانتقالی را نداشته ایم. وقتی می پرسم که با چه دلیلی این را می گویید، ادامه می دهد: باز نشده است اگر {سوئیفت}بازشود، ما متوجه می شویم چون خودمان حساب بانکی داریم.

دغدغه بازار غیررسمی
دراین میان سری هم به بازار غیررسمی ارز در ابتدای خیابان منوچهری می زنیم و ناخواسته بحث میان برخی دلالان ارز را درباره باز بودن یا نبودن ارز می شنویم. یک دلال می گوید که طبق گفته مسئولان بانک مرکزی سوئیفت هم اکنون باز است و کم وکیف بیشتر این موضوع را باید از خود آنها جویا شد.با این حال برخی از صرافی ها با این عنوان که درکار حواله ارزی فعالیت ندارند و صرفا به خرید و فروش سکه و ارز مشغولند از پاسخ دادن صریح درباره این موضوع خودداری می کنند. به این ترتیب مشخص می شود که در فضای واقعی بازار ارز، سوئیفت گشایش یافته اما موانع دیگری بر سر نقل و انتقال ارز وجود دارد.

سوئیفت فی نفسه گره گشا نیست
حسین یعقوبی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان این که سوئیفت صرفا یک سامانه مخابراتی برای نقل وانتقال پول است و فی نفسه گره گشا نیست، درجمع خبرنگاران می گوید: سوئیفت فی نفسه نمی تواند درامر ایجاد روابط کارگزاری یا ارائه سرویس ها و خدمات بانکی گره گشا باشد.وی در نشست خبری که به منظور بازدید خبرنگاران از اتاق سوئیفت و عملیات ارزی برگزار شده بود، با اشاره به برداشت غلط برخی از رسانه‌ها در خصوص سوئیفت افزود:‌ در ماه‌‌های اخیر برخی از رسانه‌ها روابط کارگزاری،‌ گشایش اعتبار اسنادی و حواله را با ابزار ارتباطی سوئیفت اشتباه می‌گیرند.سوئیفت سیستم جامع جهانی ارتباطی مالی بین بانکی است و در واقع سوئیفت ابزار برقراری ارتباط مانند تلفن و فکس است. مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی تصریح کرد: سوئیفت ارائه‌دهنده خدمات مالی و بانکی نیست و روابط کارگزاری موجب ایجاد گشایش‌های اعتباری و خدمات بین بانکی می‌شود. بانک خارجی پس از بررسی صورت‌های مالی بانک متقاضی برای برقراری روابط کارگزاری، برای ایجاد رابطه کارگزاری تصمیم‌گیری می‌کند.به گفته یعقوبی در مرحله دوم که بانک می‌خواهد روابط کارگزاری ایجاد کند می‌تواند از سوئیفت برای ارسال و دریافت پیام‌های مالی استفاده کند. بنابر این اگر روابط کارگزاری برقرار نباشد سوئیفت کاربردی ندارد.وی با بیان اینکه در متن برجام رفع تحریم‌های بانکی بین‌الملل و سوئیفت تصریح شده است، افزود:‌ خوشبختانه در مدت زمان کوتاهی سوئیفت باز و اولین مقصد اجرایی برجام مشخص شد.وی با اشاره به افزایش سطح روابط کارگزاری گفت:‌هم اکنون روابط کارگزاری به وضعیت متعارف رسیده و همین مسئله موجب کاهش هزینه‌های مبادلاتی بانکی است.یعقوبی با بیان اینکه بانک‌ها در این مرحله موفق عمل کرده‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر بانک‌ها روابط کارگزاری با برخی بانک‌های خارجی ایجاد کرده‌اند که تا قبل از اعمال تحریم‌ها هم این روابط وجود نداشت.

مانع اصلی چیزدیگری است
برخی فعالان اقتصادی معتقدند با وجود برقراری سوئیفت مانع اصلی ترس و بی اعتمادی است که در فضای بین بانکهای ایرانی و برخی از نقاط دنیا به دلیل اعمال نفوذ آمریکا ایجاد شده است. محمد رضا مرتضوی، رییس خانه صنعت و معدن معتقد است که مانع اصلی نقل وانتقال ارز چیز دیگری است و به واحد مرکزی خبر گفت: این مساله ناشی از وحشتی است که خود بانکها و برخی از موسسات اعتباری بین المللی از حرکاتی که آمریکایی ها انجام می دهند، دارند.اسدا... عسگراولادی، رئیس اتاق ایران و روسیه نیز در این باره گفت: در حال حاضر سوئیفت برقرار شده، اما همچنان تحریم‌های بانکی بر قوت خود باقی است. به گزارش مشرق عسگراولادی تصریح کرد: بانک‌های اروپایی از ترس جریمه شدن با ایران ارتباط بر قرار نمی‌کنند. به گفته وی اکنون مشکل شرکت‌های دولتی حل شده و سوئیفت برای آنها برقرار است و می‌توانند از این طریق ال ‌سی باز کنند، اما امکان نقل و انتقال ارز برای عموم تجار و مردم فراهم نیست و تنها شرکت‌های خودروسازی برای واردات قطعات خودرو می‌توانند از آن بهره ببرند.رئیس اتاق ایران و چین گفت: هنوز بانک‌های آمریکا تحریم را برنداشته‌اند و بانک‌های اروپا می‌ترسند با ایران ارتباط تجاری برقرار کنند و از سوی دیگر می ترسند که حمایت آمریکا را از دست بدهند.

 

 

 

 

منبع : خراسان
دیدگاه شما در مورد : دست اندازهای آمریکا درمسیر بازشده سوئیفت

دست اندازهای آمریکا درمسیر بازشده سوئیفت

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS