امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 09:21:06
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28420

تاریخ انتشار : 14/01/1395 - 10:00

۲ سناریوی دولت برای قیمت بنزین در سال ۹۵

دو سناریوی جدید در دولت یازدهم برای تغییر نرخ بنزین مطرح شده که نهایی شدن هر کدام از این دو سناریو به افزایش نرخ بنزین در سال ۹۵ منتهی خواهد شد.

۲ سناریوی دولت برای قیمت بنزین در سال ۹۵

به گزارش خبرنگار جویباران، پس از آنکه در خردادماه سال 94 قیمت بنزین تک نرخی و 1000 تومانی شد و در پاییز سال گذشته با کاهش شدید قیمت نفت، فاصله قیمت جهانی بنزین و نرخ 1000 تومانی این فرآورده نفتی در ایران کم شد، پیش بینی ها حاکی از این بود که به دوران ثبات در نرخ بنزین رسیده ایم؛ اما دولت برنامه های جدیدی برای قیمت بنزین در سال 95 دارد.

دولت هنوز به افزایش قیمت بنزین به عنوان یکی از راهکارهای جبران کسری های بودجه ای خود چشم امید بسته است. از اینرو به تغییر شاخص افزایش قیمت بنزین از "قیمت های جهانی" به "تورم داخلی" فکر می کند.

دولت در جدیدترین تصمیم خود، طرح افزایش سالانه قیمت بنزین بر اساس تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی را به جریان انداخته و پیگیری خبرنگار تسنیم حاکی از این است که این طرح برای بررسی بیشتر قرار است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال شود.

سناریوی دیگر دولت برای قیمت بنزین در سال 95، شناورسازی قیمت بنزین است. این طرح که پیشنهاد آن در قالب طرح برند سازی جایگاه ها مطرح شده بدین صورت است که هر جایگاهی که خدمات بهتری عرضه کند و استانداردهای جایگاه را از نظر فضا و زیبایی بالا ببرد، آزادی عمل خواهد داشت تا بنزین را با هر نرخی عرضه کند.

وزارت نفت بیشتر به نتیجه رسیدن سناریوی دوم چشم امید بسته است و وزیر نفت در این خصوص معتقد است که " قیمت توزیع بنزین آزاد شود و به فروشندگان کلاسهای بالاتر امتیاز داده شود و البته اجباری هم مبنی بر فروش به قیمت خاص نباشد."

در این طرح جایگاههای عرضه سوخت به "سه رده" تقسیم بندی خواهند شد که فقط عرضه بنزین 1000 تومانی در جایگاههای رده سوم یا کلاس سه صورت می گیرد و جایگاههای دو رده بالاتر بنزین را با قیمتی بیشتر از قیمت دولتی آن عرضه خواهند کرد.

این دو طرح هم اکنون در مجموعه دولت مطرح است و قرار است بررسی های تکمیلی بر روی آنها انجام گیرد و سپس در خصوص اجرا یا عدم اجرای آنها تصمیم گیری شود.

منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : ۲ سناریوی دولت برای قیمت بنزین در سال ۹۵

۲ سناریوی دولت برای قیمت بنزین در سال ۹۵

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS