امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 15:41:35
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28406

تاریخ انتشار : 14/01/1395 - 08:35

سیزده بارانی مردم را خانه نشین کرد

سیزدهمین روز هر سال با رسمی دیرینه در فرهنگ مردم ما گره خورده است، رسمی که سبب نام گذاری این روز به عنوان روز طبیعت شده است.

سیزده بارانی مردم را خانه نشین کرد

به گزارش جویباران، برخی بر اساس گفته ای قدیمی که حاکی از نحس بودن این روز است از خانه خود بیرون می آیند تا نحسی سیزده را بدر کنند و برخی دیگر هم صرفا به عنوان تفریح و گذراندن یک روز در طبیعت به سمت آن می آیند، اما سیزدهمین روز امسال به دلیل شرایط جوی بارانی با سال های دیگر متفاوت شده است. بارانی که بسیاری از مردم را درروز طبیعت خانه نشین کرد، با این وجود بارندگی نتوانست تصمیم برخی از افراد برای رفتن به طبیعت را عوض کند. برای اطلاع از حال و هوای این افراد در روز سیزده فروردین به دو بوستان از بوستان های بزرگ شهر رفتیم.

بوستانی که تعطیل بود
به انتهای هاشمیه می رسم، باران کمی شدیدتر شده است و گاه گاه به همراه آن دانه های آبدار برف نیز می بارد. در مقابل در ورودی پارک خورشید تعدادی ماشین متوقف شده اند، نگهبانان مسیر را بسته اند و اجازه ورود وسایل نقلیه را نمی دهند. جلو می روم و ضمن معرفی خود علت را جویا می شوم که یکی از آن نگهبان ها می گوید: ما اطلاعی از علت بسته بودن پارک نداریم، دستور از شهرداری منطقه است که اجازه ورود به وسایل نقلیه را ندهیم، مردم می توانند با پای پیاده وارد شوند ولی با ماشین نه! با گروهی از مردم که با پای پیاده در هوایی برفی- بارانی سربالایی ورودی بوستان را طی می کنند، همراه می شوم و در همین حین گفت و گویی نیز می کنم؛ شهروندی با خانواده چهار نفره عزم حضور در طبیعت را کرده است و با وجود همراه داشتن مقدار زیاد اسباب و وسایل جلوتر از آنها در مسیر است. از او دلیل بیرون آمدن در این هوا را جویا می شوم که در جواب می گوید: من کاسب هستم و بیشتر ساعات روزهای عید را به دور از خانواده در محل کار بودم و از همان روز اول تعطیلات به خانواده وعده امروز را داده ام که در کنار هم باشیم و همین وعده دادن هم کار دستم داد و اصرار بچه ها باعث بیرون آمدن ما در این هوای بارانی شد.

عدم هماهنگی مردم را عصبانی کرد
بعد از چند دقیقه پیاده روی نسبتاً سخت به بالای کوه می رسیم که خودرویی در مسیرمان ترمز می کند و فردی که درون آن است، می گوید: بوستان تعطیل است و باید همین الان آنجا را ترک کنیم، مردم عصبانی از این عدم هماهنگی نگهبانی ورودی بوستان با حراست شهرداری، راه آمده را برمی گردند. از او که به نظر ازمسئولان شهرداری است، دلیل تعطیلی بوستان را جویا می شوم که در پاسخ می گوید: طبق دستور فرماندهی انتظامی مشهد مبنی بر اینکه احتمال برخورد صاعقه و همچنین جاری شدن سیل در مناطق کم ارتفاع وجود دارد، بوستان باید تخلیه شود.بعد از مراجعه به بوستان خورشید به سمت یکی دیگر از مقاصد طبیعت گردی مشهدی ها، یعنی پارک وکیل آباد راهی شدم. با وجود هوای بارانی مسیر بزرگراه وکیل آباد تا انتهای آن دارای ترافیکی نسبتاً سنگین بود. از سمت درب اصلی بوستان وکیل آباد وارد می شوم، نگهبان ورودی بوستان می گوید: آلاچیق ها پر هستند و اجازه برپایی چادر در تمامی نقاط بوستان را نیز ندارید. وقتی دلیل باز بودن این بوستان را با وجود اطلاعیه نیروی انتظامی در رابطه با آن خطرات احتمالی ذکر شده با توجه به اینکه بوستان وکیل آباد در بستر جریانات رودخانه ای قرار دارد، جویا می شوم وی ابراز بی اطلاعی می کند و می گوید: ما هیچ وقت چنین برنامه ای در اینجا نداشته ایم؛ اصلاً مگر می شود پارک را تعطیل کرد؟!به راه خودم در بوستان ادامه می دهم و به دنبال فردی می گردم تا با او در رابطه با این روز گفت و گو کنم که به یک زوج جوان برخورد می کنم. زوجی که با وجود چنین هوایی از خانه بیرون آمده بودند و چون اجازه برپایی چادر در بوستان را به آن ها نداده بودند، داخل وانت مسقف خود نشسته اند. رضا صداقتی می گوید: با خانواده خودم و همسرم از چند روز پیش برای امروز برنامه ریزی کرده بودیم ولی صبح که به سراغ هر کدام رفتیم حاضر نشدند در این هوا با ما از خانه بیرون بیایند و این شد که ما دو نفره بیرون آمدیم. کمی جلوتر با خانمی 56 ساله مواجه می شوم که در بین علف های تپه ای نشسته و مشغول گره زدن آن ها است. وی می گوید: این گره زدن سبزه را برای استجابت دعا و آرزوهایم انجام می دهم، من این رسم را از مادر و مادربزرگم که نسل به نسل به آن ها نیز رسیده یاد گرفته ام. با هر گرهی که می زنم برای افراد خانواده ام سالی خوش و سرشار از سلامتی می خواهم و در کنار آن برای بقیه مردم شهر و کشورم نیز دعا می کنم.

و باز هم ناهماهنگی
به سمت درب دیگر بوستان، در انتهای خیابان امام رضا(ع) 14 می روم که برخلاف درورودی دیگر این پارک که اجازه نصب چادر داده نمی شد در این بخش چند چادر مسافرتی را می بینم. دلیل این تعارض در گفتار و عمل را از نگهبان جویا می‌شوم. او می گوید: حراست سمت در خیابان امام رضا (ع) به ما اطلاع داده است که جهت رفاه مردم امروز برپایی چادر در محل بوستان ممانعتی ندارد. او در جواب این سوال که چرا پس نگهبانی در اصلی می گوید اجازه برپایی چادر را ندارید؟ پاسخ می دهد: من اطلاعی از آن سمت پارک ندارم؛ این سمت اجازه چادر زدن داده شده است که ما نیز اجازه می دهیم.

منبع : خراسان
دیدگاه شما در مورد : سیزده بارانی مردم را خانه نشین کرد

سیزده بارانی مردم را خانه نشین کرد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS