امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 20:28:30
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28307

تاریخ انتشار : 26/12/1394 - 09:33

بازخوانی اقتصاد ایران در سال 94؛ غیر مجاز ها در مسیر انقراض

رکود آنقدر گسترده و عمیق شده است که کسی نمی تواند آن را انکار کند. کمتر شرکتی را می توان پیدا کرد که مشکل نقدینگی نداشته باشد.

بازخوانی اقتصاد ایران در سال 94؛ غیر مجاز ها در مسیر انقراض

به گزارش جویباران،این شرکت ها به امید فروش محصولاتشان سرمایه، نیروی کار و زمین را به خدمت گرفتند، اما حالا محصولاتشان فروش نرفته است و کلی قرض بالا آوردند.
آن ها که با دنبال کردن اخبار مذاکرات هسته ای می دانند گشایشی در راه است، قصد دارند با چنگ و دندان خود را در بازار حفظ کنند. در این شرایط، برای شرکت های مقروض یک راه باقی می ماند و آن دریافت وام است. اما...
اما یک اشکال بزرگ وجود دارد: نرخ سود دریافتی بانک ها آنقدر بالاست که کسی جرات نمی کند از بانک وام بگیرد. مثلا، برای وام دو ساله 100میلیون تومانی، این شرکت ها باید حدود 32 میلیون سود بپردازند که اگرچه با منطق اقتصادی جور در نمی آید اما خیلی از شرکت ها به دلیل در باغ سبز تحریم ها این کار را انجام دادند.
آمارهای بانک مرکزی نشان می داد که بالغ بر 80 درصد تسهیلات بانکی برای تامین سرمایه در گردش شرکت ها بود. با این حال، یک خطر بزرگتر نیز وجود داشت، شرکت هایی که حرفه خود را سودده نمی دیدند با تعطیل کردن شرکت، سرمایه های خود را در بانک قرار می دادند تا از طریق نرخ سود بانک سودی بیشتر از آنچه فکرش را می کنند به دست آورند. نتیجه این اقدام نیز گسترش بیکاری بود. لذا همه چیز برای یک بحران بزرگ آماده بود.


عهدشکنی بانک ها آغاز می شود
با این حال، در اردیبهشت ماه، خبری از نشست شبانه مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی منتشر شد که نشان می داد بانک ها توافق کردند نرخ سود بانکی یکسال را به 20 درصد کاهش دهند. با شنیدن این خبر خیال بسیاری آسوده شد که مشکل نرخ سود بانکی برطرف می شود. اما...
اما شواهد از این مساله حکایت می کرد که بانک ها سر عهد خود نیستند و بدعهدی گسترده ای صورت گرفته است. هنوز یک هفته از توافق نگذشته بود که رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی با گلایه از عملکرد برخی بانک ها گفت: « از برخی بانک‌ها خبرهایی شنیده‌ایم که نرخ سود را رعایت نمی‌کنند» شکست پروژه همکارانه بانک ها برای کاهش نرخ سود بانکی در حالی اتفاق افتاده که انگشت اتهام به سمت بانک مرکزی بود. بانک مرکزی که مسئول اصلی ساماندهی نظام پولی کشور است، با مشاهده تخلف برخی از بانک ها دو دلیل عمده را برای این اتفاق مطرح کرد. دلیل اول، وجود موسسات غیرمجازی بود که به گفته مسئولان بانک مرکزی تحت نظارت نیستند و هر آنچه که می خواهند انجام می دهند. دلیل دوم هم بالا بودن نرخ سود در بازار بین بانکی و هزینه بالای استقراض از بانک مرکزی عنوان می شد. این دو دلیل باعث شد تا دو جریان مهم در نظام بانکی ایران در سال 94 ایجاد شود: جدال با غیرمجازهای بانکی و کاهش نرخ سود بین بانکی.

جدال با غیرمجازهای بانکی
از آن جایی که موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز ضربه های متعددی بر پیکره نظام بانکی وارد کرده بودند، بانک مرکزی شمشیر را از رو بسته بود. اقدام اصلی بانک مرکزی برای مبارزه با این موسسات،ایجاد موج بی اعتمادی مردم علیه این موسسات بود. برمبنای این استراتژی بارها و بارها سیف، تهرانفر و دیگر مسئولان بانک مرکزی به مردم هشدار دادند که حساب های خود را از این موسسات خارج کنند. این هشدارهای پیاپی سبب شد این موسسات یکی پس از دیگری با مشکل مواجه شوند. بی تفاوتی بانک مرکزی در قبال مشکلات و شلوغی های این موسسات سبب شد تا بساط این موسسات از طریق دستگاه های امنیتی برچیده شود. موسسه میزان و ثامن الحجج بزرگترین موسسات غیرمجازی بودند که از این مسیر عبور کردند و از نظام بانکی ایران خارج شدند. اگرچه بانک مرکزی با این روش توانست برخی از این موسسات را منحل کند، اما این اتفاق به قیمت فشارهای بسیاری بر سپرده داران رخ داد. با این حال، تمامی این رویدادها باعث نشد که بانک مرکزی از هدف خود دست بردارد و توانست به فعالیت برخی از این موسسات پایان دهد، موسساتی که به گفته مسئولان مخل سود بانکی بودند.

سقوط نرخ سود بین بانکی
بازار بین بانکی بازاری است که در آن بانک ها از یکدیگر قرض می گیرند. به دلیل کمبود منابع در سال های اخیر نرخ سود در این بازار به شدت بالا رفته بود. این رقم در ابتدای سال حدود 29 درصد بود. یعنی بانک ها حاضر بودند با نرخ های بیشتری قرض بگیرند و این مبالغ را با نرخ کمتری وام بدهند! دلیل این رفتار غیرعقلانی بانک ها گرفتاری در کمبود نقدینگی بود. از این رو بانک مرکزی که اعتقاد داشت کاهش دستوری نرخ سود بانکی کارساز نیست، اقدام به کاهش این نرخ در بازار بین بانکی کرد . اتفاقی که برمبنای برنامه خروج از رکود دولت طرح ریزی شده بود و رئیس جمهور هم از آن رونمایی کرد. این اقدامات سبب شد تا نرخ سود بین بانکی به حدود 19 درصد کاهش پیدا کند. با گذر از سال 94 و نگاهی سریع به این رخدادها در می یابیم که بانک مرکزی به دنبال از بین بردن انگیزه های بالا بودن نرخ سود بانکی بوده است. این رفتار بانک مرکزی سبب شد تا نرخ سود بین بانکی کاهش یابد و موسسات غیرمجاز تعطیل شوند. این اقدامات در نهایت به توافق جدید بانک ها منجر گردید تا با تصویب شورای پول و اعتبار نرخ سود یکساله بازهم کاهش پیدا کند و به 18 درصد برسد.

داستان عهدشکنی ها ادامه دارد...
با وجود این اقدامات هنوز هم شواهدی از عهد شکنی برخی بانک ها مشاهده می شود. یعنی رکود حاکم بر بازارها سبب شده است که بازپرداخت وام های بانک ها با مشکل مواجه شود و آن ها به هر اقدامی دست بزنند تا جلوی ورشکستگی آن ها گرفته شود. بالا نگه داشتن نرخ سود برای جذب نقدینگی مهم ترین اقدامی است که بانک ها انجام می دهند و آن را عهدشکنی بانک می نامیم.
منبع : خراسان
دیدگاه شما در مورد : بازخوانی اقتصاد ایران در سال 94؛ غیر مجاز ها در مسیر انقراض

بازخوانی اقتصاد ایران در سال 94؛ غیر مجاز ها در مسیر انقراض

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS