امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 08:58:23
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 28292

تاریخ انتشار : 25/12/1394 - 13:19

جویبار رکوردار کمترین تلفات چهارشنبه سوری

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی جویبار بابیان اینکه در شهرستان جویبار از سال 90 تاکنون فقط یک مورد سوختگی در چهارشنبه آخر سال داشته‌ایم گفت: خوشبختانه از سال 90 تاکنون فقط یک مورد سوختگی کف دست در چهارشنبه‌سوری جویبار داشته‌ایم ولی در این روز متأسفانه بروز تصادف مارا نگران می‌کند.

جویبار رکوردار کمترین تلفات چهارشنبه سوری

 جویباران،چهارشنبه‌سوری که بانام‌های چهارشنبه آخر سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود یکی از جشن‌های ما ایرانی‌هاست. طبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی برافروخته و تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه‌داشته می‌شود. که این آتش معمولاً در بعدازظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از روی آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من».

این جمله نشانگر مراسمی برای تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد، به‌بیان‌دیگر مردم خواهان آن هستند که آتش تمام‌رنگ پریدگی و زردی، بیماری و مشکلاتشان را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به آن‌ها بدهد. اما متأسفانه در این سال‌ها در چهارشنبه‌سوری فقط سرخی و آتش و خون برای ما مانده است.

رسم نیکویی که با ابزارهای مختلف به یکی از روزهای شوم برخی خانواده‌ها مبدل گردیده و آرزو می‌کنند این روز نرسد تا شاهد سرخی خون فرزندان خود نباشند.

بر اساس گزارش‌های موجود هیچ فردی و هیچ گروه سنی از خطرات حوادث ناشی از این آتش‌بازی‌ها در امان نیستند. چهره‌های سوخته مصدومان و جسدهای بیجان حادثه‌دیدگان، تصویر تکراری رسانه‌ها در فردای روز چهارشنبه پایانی سال است؛ عکس‌هایی که حتی تماشا کردنشان خارج از تحمل است؛ اما انگار همه آن‌هایی که به بازی‌های خطرناک این چهارشنبه علاقه‌مندند، نوعی مصونیت از این حوادث را در خود احساس می‌کنند.

شهرستان جویبار نیز با ساختار جمعیتی جوان فارغ از این شور هیجانات چهارشنبه آخر سال نیست به‌طوری‌که در این روزها اگر قدمی در شهر بزنیم ناگهان صدای انفجار مواد محترقه‌ای خواهیم شنید که امکان دارد در صورت غفلت و بی‌توجهی این افراد صدمات جبران‌ناپذیری به آن‌ها وارد شود. در این رابطه امید لامع رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی شهرستان جویبار طی گفتگویی با خبرنگار جویباران گفت: چهارشنبه‌سوری یکی از سنت‌های قدیمی ما ایرانیان است که در زمان‌های گذشته در حد یک آتش‌بازی مختصر در نقاط از پیش تعیین‌شده اجرا می‌شد ولی متأسفانه در سال‌های اخیر این سنت زیبا جای خود را به انفجار نارنجک‌ها و پرتاب سیگارد داده است.

لامع به نقش خانواده‌ها در پیشگیری از حوادث ناگوار چهارشنبه‌سوری اشاره و عنوان کرد: خانواده‌ها می‌توانند در این روزها با کنترل شدیدتر فرزندان خود و راهنمایی و تفهیم خطرات و عواقب جبران‌ناپذیر استفاده از مواد محترقه از بروز زیان‌های جانی و مالی سنگین پیشگیری کنند.

وی بابیان اینکه در شهرستان جویبار از سال 90 تاکنون فقط یک مورد سوختگی در چهارشنبه آخر سال داشته‌ایم گفت: خوشبختانه از سال 90 تاکنون فقط یک مورد سوختگی کف دست در چهارشنبه‌سوری جویبار داشته‌ایم ولی در این روز متأسفانه بروز تصادف مارا نگران می‌کند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی جویبار در پایان از مردم خواست در صورت بروز هرگونه حریق و یا حادثه ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن 115 مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی و 125 ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید.

دیدگاه شما در مورد : جویبار رکوردار کمترین تلفات چهارشنبه سوری

جویبار رکوردار کمترین تلفات چهارشنبه سوری

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS