امروز سه شنبه 28 آذر 1396
ساعت 00:05:24
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 28234

تاریخ انتشار : 19/12/1394 - 09:14

جویبار شهر پل های تاریخی

درشهرستان جویبار تاکنون ۲۰ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است که ازاین تعداد 3 اثر آن مربوط به پل های تاریخی است که می توان خشت پل (پل جمعه بازار)، سیکا پل و پل آزان را نام برد.

جویبار شهر پل های تاریخی

به گزارش خبرنگارجویباران، درطول تاريخ ، ساخت راه و جاده يكي ازنشانه هاي شكوفايي تمدن ها بوده و پل سازي نيز تابعي از پيشرفت و رونق راه سازي به شمار مي آمده است . بنابراين مي توان پل را فارغ از معماري و تحولات ساختاري آن به عنوان نشانه اي قابل انكار در تحليل تمدن دوره هاي مختلف بررسي كرد. در شهرستان جویبار تاکنون ۲۰ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است که ازاین تعداد 3 اثر آن مربوط به پل های تاریخی است که می توان خشت پل (پل جمعه بازار)، سیکا پل و پل آزان را نام برد. 

پل جمعه بازار (خشتی پل)  

پل خشتی جمعه بازار که به خشت پل نیز معروف است در دوران قاجار ساخته شده‌است در فاصله پنج کیلومتری جویبار و بر روی رودخانه سیاهرود قرار دارد. طول دهنه این پل ۲۰ متر و عرض آن ۷٫۵ متر می‌باشد. این پل دارای ۵ طاق جناقی است و پایه‌های آن درجهت مخالف جریان آب دارای موج شکن مثلثی شکل می‌باشد. این پل به دلیل رفت و آمد زیاد و نگهداری نامناسب در حال تخریب بود که با همت سازمان میراث فرهنگی استان تعمیر شد و درحال حاضر پل دیگری در کنار این پل احداث شد.

سیکا پل

پل تاریخی سیکاپل که به پل درویش محمدشاه نیز معروف است در روستای درویش محمدشاه و نزدیکی شهر جویبار و بر روی سیاهرود قرار دارد. این پل در دوره قاجار ساخته شده و احتمال می‌رود بیشتر از ۲۰۰ سال از ساخت آن گذشته باشد. مقبره امامزاده درویش محمد شاه که گفته می‌شود از نوادگان علی بن حسین (ع) می‌باشد در فاصله ۳۰۰ متری این پل قرار دارد. این پل در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده‌است. اما حال روز این پل بسیار وخیم است، بطوری که نیمی از این پل تخریب و به حال خود گذاشته شده است و کسی یا سازمانی نیز هنوز پیگیر مرمت آن نشده است. درحال حاضر پل دیگری مقرر گشته درکنار این پل ساخته شود که با گذشت بیش از 4سال هنوز چند درصدی بیشتر پیشرفت کاری نداشته است.

 

پل آزان

پل ازان که در زمان قاجاریه ساخته شده‌است شش چشمه طاق دارد و ارتفاع بلندترین آن‌ها از سطح آب شش متر است. این پل در روستای ازان قرار دارد و در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

این پل نیز به دلیل عبور مرور فراوان از آن حال خوشی ندارد و شایسته است که نهادهای مربوطه برای رسیدگی به آن اقدامات جدی تر را اتخاذ کنند.

پل چوبی لاریم 

این پل چوبی که به گفته اهالی آن منطقه بیش از 50 سال قدمت دارد از تنه درختان ساخته شده است. طول این پل 20متر است و ارتفاع آن بیش از 1.5 متر می باشد. از نکات جالب این پل این است که با توجه به چوبی بودن پل اما محل عبور مرور وسایل نقلیه سبک و سنگین است که استحکام بالای این پل را به نمایش می گذارد. گفتنی است این پل جز آثار ثبت شده در میراث فرهنگی نیست.

 

با توجه به آثار دیده شده می توان گفت بی توجهی به ارزش های تاریخی و فرهنگی در طرح ها و برنامه های توسعه شهری، تصمیمات مقطعی متناقض و چندگانه نهادهای مسئول درمقیاس شهر، منطقه و سرزمین میراث فرهنگی این تمدن را با مشکلات اساسی مواجه کرده است و ریشه اصلی این بی توجهی درک نادرست از مفهوم آثار تاریخی است. حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی برای تعادل بخشیدن به حیات انسان ها و دستیابی به توسعه پایدار و سازمان‏ یافته، که روند تکامل تمدن بشری را در پی خواهد داشت، از چنان اهمیتی برخوردار است که یک بسیج عمومی، جهانی، دولتی و مردمی را می‏ طلبد، براین اساس باید به دقت بر روی آثار به جای ‏مانده از گذشتگان که امروزه ما امانت‏دار آن هستیم، تأمل کنیم و آنها را بشناسیم و ضمن حفاظت، مرمت و نگهداری آنها، با ارائه طرح های نو، به ایجاد آثار جدید اقدام بنماییم.

 

نویسنده : م/ر
دیدگاه شما در مورد : جویبار شهر پل های تاریخی

جویبار شهر پل های تاریخی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS