امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 14:13:32
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28193

تاریخ انتشار : 15/12/1394 - 08:25

اصولگرایی اصلاح طلبانه یا اصلاح طلبی اصولگرایانه

به گزارش جویباران، چندماه قبل از انتخابات مجلس و خبرگان با قدری دقت در حال و هوای جامعه (مثل شبکه های اجتماعی و فضای مجازی و محیط عمومی) به راحتی می شد دریافت که فضای اجتماعی مخاطبان عمومی مثل همیشه با تصورات سیاسیون فاصله دارد.ر

وشن است که وقتی از مردم و جامعه سخن می گوییم همه مردم از شهرهای کوچک و روستاها تا کلان شهرها را در نظر داریم و هنگامی که درباره ایران حرف می زنیم همه جغرافیای کشور را در نظر می گیریم.به این معنا مردم ایران نه چنان که برخی اصولگرایان خوش باورانه انتظار داشتند یکسره در انتخابات به نامزدهای آنان رأی دادند و نه آنگونه که اصلاح طلبان به شکم خود صابون زده بودند آرای مردم یکباره در سبد آنان قرار گرفت.

اما پرسش مهمی که در اینجا مطرح می شود این است : چرا چیزی که افراد عادی هم از چندماه قبل به وضوح متوجه می شدند و پیش بینی می کردند برای چهره های سیاسی قابل درک نبود؟شاید ساده ترین و روشن ترین پاسخ محدود شدن این افراد به جلسات خصوصی و محافل بسته و محدود از افراد همفکر و مطالعه بولتن ها و گزارش های خاص است که به مرور نیز خودپسندی و خودبینی افراد را تشدید می کند.

یکی از عوارض نشستن در جلسات بسته و محدود و خواندن بولتن های سیاسی ، فاصله مدیران از واقعیت های اجتماعی و دور شدن از احساس نبض حرکت مردم است. بدین سبب به مرور قدرت فهم مردم و تغییرات اجتماعی را از دست می دهند و نمی توانند آینده را پیش بینی کنند و نیازها و ضرورت ها را تشخیص دهند.بوروکراسی حاکم بر رفتار مدیران ارشد باعث شده گرفتاری مدیران در جلسات پی در پی و محدود شدن شان به حلقه های بسته بین آنها و محیط واقعی جامعه فاصله بیندازد و به مرور ذهن آنها را بر اساس بولتن های محرمانه امنیتی کند.به طور طبیعی همه ما دوست داریم آنچه می پسندیم مورد رغبت و پسندمان باشد و از شنیدن اخبار و تحلیل های ناخوشایند دلخور می شویم.

اطرافیان هم وقتی چنین باشد به مرور آنچه می پسندیم به ما عرضه می کنند و اندک اندک به کسانی بیشتر میدان می دهیم که حرف های باب طبعمان رامی زنند و مثل همه رؤسا و حکام و مدیران و بزرگان در طول تاریخ از همین جا آسیب می بینیم. بدین ترتیب اگر کسی حرف ناخوشایند بگوید او را از خود دور می سازیم و اگر انتقادی داشته باشد از میدان به در می کنیم.شنیدن انتقاد سخت است و تحمل مخالف دشوار ، و ازهمین روست که دستورات دینی ما را به پذیرش مخالفت ها توصیه می کند و انتقاد و بیان عیب را هدیه ای ارجمند برمی شمارد.
در گذشته منتقد و مخالف را سیاست می کردند و به جلاد می سپردند اما امروز مخالف خوانان را سیاست می کنیم و دور می سازیم. وقتی آهسته آهسته به جلساتی رفتیم که دوست داریم ، حرف هایی شنیدیم که دوست داریم، آدم هایی دور و برمان بودند که دوست داریم ، گزارش هایی را خواندیم که دوست داریم ...

به طور طبیعی آینده را هم طوری پیش بینی می کنیم که دوست داریم ! اما اتفاق لزوما طوری نمی افتد که دوست داریم ، زیرا در طرف مقابل ما هم کسی همین مسیر را طی کرده است !اصلاح طلبان باید بپذیرند که واقعیت ایران تنها شهرک غرب و فرمانیه نیست و حقیقت را تنها در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نمی توان جستجو کرد !اصولگرایان نیز باید قبول کنند که همه مردم لزوما کسانی نیستند که در مسجد ارگ سینه می زنند و اشک می ریزند !مخاطب متنوع و متکثر و پیچیده ای که روز به روز در حال تغییر و تحول است هم سینه می زند و اشک می ریزد و هم جدیدترین فیلم هالیوود را می بیند و آخرین برنامه های شبکه های ماهواره ای را تعقیب می کند.

برای شناخت این مخاطب ، برای تحلیل شخصیت او ، برای پیش بینی رفتارش و برای فهم و شناخت آینده چاره ای جز گسترده تر کردن افق دید و توسعه دایره ورودی اطلاعات و اخبار نیست.بدنه اصلی مخاطب امروز همان قدر که ریشه های محکم در تعلق های اصیل سنتی دارد به شدت نوگرا و تحول خواه است و همان اندازه که اصلاح طلب است به طور جدی اصول گراست. فهم و تحلیل این بدنه اصلی جامعه با نگاهها و فهم های سنتی مطلق گرایانه و یکسویه ممکن نیست و برای درک رفتار و عملکردی که دارد چاره ای جز باز کردن پنجره ها برای ورود هوای تازه ای از اطلاعات و اخبار نداریم. تنها راه برای فهم این مخاطب و شناخت این تحولات سریع و پر شتاب خارج شدن از حلقه های بسته و جلسات محدود و شنیدن حرف ها و خبرها و تحلیل های متفاوت است.

منبع : خراسان
دیدگاه شما در مورد : اصولگرایی اصلاح طلبانه یا اصلاح طلبی اصولگرایانه

 اصولگرایی اصلاح طلبانه یا اصلاح طلبی اصولگرایانه

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS